واکسن کزاز فرآورده ای است که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کزاز به کار می رود.

این واکسن که به شکل مایع مورد استفاده قرار می گیرد از شبه سم (Toxoid) باکتری کزاز به دست آمده و با فرمولاسیون های متفاوتی در دسترس قرار دارد که عبارتند از:
(TT) توکسوئید تتانوس که صرفا برای ایمنی در مقابل کزاز و کزاز نوزادی به کار می رود.
(DPT) دیفتری، سیاه سرفه، کزاز که برای پیشگیری از سه بیماری مذکور استفاده می شود و به نام واکسن ثلاث شناخته می شود.
(DT) دیفتری، کزاز که باری ایمنی از دو بیماری کزاز و دیفتری بوده و معمولا برای کودکان بالاتر از 6 سال و یا کودکان زیر 6 سالی که به جز سیاه سرفه (Pertussis) واکسن ثلاث واکنش های حساسیتی نشان می دهند مورد استفاده قرار می گیرد.
(dt) دیفتری کزاز که به واکسن توأم بزرگسال نیز معروف است و برای همین دو بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.
این واکسن با حجم نیم سی سی و به صورت عضلانی تزریق می گردد. گاها و مانند بسیاری از واکسن ها یکسری عوارض ناخواسته ممکن است در خلال یا پس از تزریق بروز کند. این عوارض ندرتا جدی و پرخطر بوده و معمولا عوارض خفیف تر دیده می شوند که شایع ترین آنها عبارتند از:
درد در محل تزریق که در 10 درصد افراد ممکن است بین یک تا سه روز پس از تزریق واکسن ایجاد شود و همراه با قرمزی، گرما و تورم در همان محل باشد. این واکنش پس از تزریق دوزهای آخر بیشتر از دوزهای اولیه دیده می شود.
در صورت بروز واکنش آنافیلاکسی (واکنش ناشی از حساسیت به واکسن) دوزهای بعدی منع تزریق دارند.
در برنامه کشوری ایمن سازی این واکسن به صورت واکسن ثلاث و در 5 نوبت به ترتیب در 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18 ماهگی و بین
6-4 سالگی تلقیح می گردد. با این برنامه کودک تا 10 سال در مقابل کزاز ایمن است.
برای مداومت در ایمنی علیه این بیماری نیاز به تزریق این واکسن به صورت هر 10 سال یکبار است.
به خانم های در سنین باروری و بدون سابقه ایمن سازی نیز در 5 نوبت به ترتیب در اولین مراجعه، یک ماه پس از آن، 6 ماه بعد از نوبت دوم، یک سال پس از نوبت سوم و یک سال پس از نوبت چهارم واکسن توأم بزرگسال تزریق می گردد. برای خانمی که باردار بوده و سابقه ای از ایمن سازی ندارد دو دوز واکسن یکی در بدو مراجعه و دیگری یک ماه بعد دریافت می کند تا هم خودش و هم نوزادش از این بیماری مصون باشند.

منبع : hidoctor.ir