قرص زینک یا همان عنصر روی برای سلامت و رشد بدن، ترمیم زخم، تقویت سیستم ایمنی و زیبایی پوست و مو ضروری است. زینک در مواد غذایی مثل گوشت گاو و گوساله، بادام زمینی و غذاهای دریایی وجود دارد.

قرص زینک که با نام روی هم شناخته می‌شود یک مکمل برای سلامت و زیبایی پوست و مو است. درواقع کمبود روی باعث ریزش مو می‌شود. اگر پزشک شما تشخیص دهد که دلیل مشکلاتی که برای پوست و موی شما پیش آمده است ناشی از کمبود این عنصر است مکمل‌های روی را تحت عنوان قرص زینک برایتان تجویز می‌کند. محبوبیت این مکمل در میان خانم‌ها باعث شده است تا عده‌ای به مصرف خودسرانه آن روی آورند اما باید در نظر داشته باشید که زیاده روی در مصرف هر نوع دارو و مکملی می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به معرفی قرص زینک و نکاتی که درباره مصرف آن باید بدانید می‌پردازیم.

 

قرص زینک چیست و به چه منظور تجویز می شود؟قرص زینک چیست و به چه منظور تجویز می شود؟

 

قرص زینک چیست؟

قرص زینک (Zinc) یک مکمل غذایی است که حاوی عنصر روی و برخی از ویتامین‌ها از قبیل گروه ب و ث می‌باشد. روی (زینک) یکی از عناصر مهم و ضروی است که نقش‌های بسیار مهم و حیاتی در بدن انسان ایفا می‌کند. عنصر روی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تولید پروتئین، تولید کلاژن، حفظ سلامت سیستم بینایی، ترمیم زخم، مقابله با استرس، سلامت پوست، استحکام ناخن‌ها و تقویت ساختار مو نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند.

این دارو در ایران به دو صورت شربت و قرص وجود دارد.

علایم کمبود روی در بدن:

 زینک در هوا، خاک، آب و مواد غذایی وجود دارد. بنابراین علاوه بر مصرف مکمل روی، برخی از مواد غذایی می‌توانند کمبود روی را در بدن جبران کنند. بهترین منابع غذایی حاوی روی شامل گوشت گاو و گوساله، بادام زمینی، کنجد، غذاهای دریایی از قبیل میگو، ماهی و صدف و تخم کدو می‌شود. همچنین این عنصر به میزان کمتر روی در تخم‌ مرغ، اسفناج، نخودفرنگی و قارچ یافت می‌شود.

 

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری
 -
 موارد مصرف

 سلامت عمومی بدن

 تقویت سیستم ایمنی بدن

 سلامت و زیبایی پوست و مو

 عوارض

 در صورت مصرف صحیح عوارض جانبی خاصی ندارد

 تداخل دارویی  کلسیم، کافئین، مواد لبنی، پنی سیلین و الکل


مقدار و نحوه مصرف قرص زینک

دوز و مدت زمان مصرف مکمل‌های روی باید توسط پزشک مشخص گردد. به طور معمول زنان روزانه 5 الی 8 میلی‌گرم و مردان 8 الی 11 میلی‌گرم و کودکان 2 الی 5 میلی‌گرم روی نیاز دارند.
 
توجه: مصرف طولانی‌مدت و یا دوز بالای مکمل‌های روی باعث اختلال در جذب عنصر مس و تخلیه ذخایر آن در بدن می‌شوند که سبب بروز مشکلات جدی از قبیل کم خونی، ضعف، ریزش مو و غیره می‌گردد.
 

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو (قرص زینک) باید بدانید

  1. قرص زینک در ایران با نام زینک پلاس شناخته می‌شود.
  2. بارداری، ورزش، استرس و بیماری‌های مزمن نیاز بدن به روی را افزایش می‌دهند.
  3. نیم ساعت بعد از نهار بهترین زمان مصرف کپسول زینک پلاس است.
  4. توصیه می‌شود بین مصرف مکمل زینک با سایر مکمل‌ها از جمله آهن و کلسیم چند ساعت فاصله باشد.
  5. مصرف بیش از حد کلسیم، رژیم گیاهخواری، کافئین، مصرف الکل به مقدار زیاد، پنی سیلین خوراکی و محصولات لبنی می‌تواند جذب زینک را کاهش دهد.

قرص زینک چیست و به چه منظور تجویز می شود؟قرص زینک چیست و به چه منظور تجویز می شود؟
 

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این مکمل را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

گروه سلامت ستاره

.

منبع : setare.com