قرص اورژانسی اوسیز از داروهای پیشگیری کننده از بارداری است که در شرایط خاص و اورژانسی مصرف می شود. این شیوه جلوگیری از بارداری تا حد زیادی موفقیت آمیز می باشد. حالت تهوع از مهمترین عوارض قرص اورژانسی اوسیز است.

این روزها داروها و ابزارهای مختلفی به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته روانه بازار شده‌اند که هر فرد باتوجه به شرایطی که دارد می‌تواند از هر کدام از آن‌ها استفاده کند. خانم‌ها معمولا به این منظور از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند که این قرص‌ها در دو دسته معمولی و اورژانسی قرار می‌گیرند. قرص اوژانسی پیشگیری از بارداری فقط در شرایط خاصی قابل استفاده می‌باشد. قرص اورژانسی اوسیز نمونه‌ای از این داروهاست که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

قرص اورژانسی اوسیز و چگونگی مصرف آن برای پیشگیری از بارداری


قرص اورژانسی اوسیز چیست؟

قرص لوونورژسترول (Levonorgestrel) با نام لونژیل یا اووسیز از داروهای ضدبارداری حاوی پروژستین است که باعث مهار تخمک‌گذاری شده و با ضخیم شدن دیواره رحم و افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم از بارداری و لانه‌گزینی جلوگیری می‌کند. در نظر داشته باشید همانظور که از نام آن مشخص است این روش یک روش اورژانسی است؛ یعنی شما زمانی باید از این قرص استفاده کنید که ناخواسته در برابر باردار شدن قرار گرفته‌اید، نه اینکه هر بار بی‌موالات و بی‌دقت رابطه جنسی برقرار کنید و بلافاصله به روش اورژانسی روی آورید. در واقع اگر نزدیکی فاقد حفاظت داشتید یا مثلا کاندوم پاره شده بود و شک به بارداری داشتید باید از این روش استفاده کنید.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 نام‌های تجاری
 Mirena - Plan B - Kyleena - Skyla
 موارد مصرف
 پیشگیری از بارداری
 عوارض  درد شکم یا گرفتگی، حساسیت پستان (احساس سنگینی)، سرگیجه، حالت تهوع، لکه بینی، پریود نامنظم، افسردگی، ورم و تغییرات وزن
 اختلال دارویی  آمپرنواویر، فوزامدرنیر، کاربامازپین، اتوتین، فبلامات، اکسکروبازپین، فنیتوئین، توپیرامات، مدافینیل، پیوگلیتازون، ریفابوتین، ریفامپین، ریفپنتین، وارفارین


مقدار و نحوه مصرف مصرف قرص اورژانسی اوسیز

این قرص در دو دوز ۰.۷۵ و ۱.۵ میلی‌گرم تولید می‌شود. اگر دوز ۰.۷۵ میلی‌گرمی را استفاده می‌کنید، یا ۲ عدد باهم مصرف کنید یا بین هر عدد ۱۲ ساعت فاصله بندازید و اگر دوز ۱.۵ میلی‌گرمی را استفاده می‌کنید، ۱ عدد قرص کافی است. به طور کلی بهترین زمان مصرف این قرص در بازه‌ زمانی ۱۲ ساعت بعد از رابطه جنسی حفاظت نشده می‌باشد.

قرص اورژانسی اوسیز و چگونگی مصرف آن برای پیشگیری از بارداریقرص اورژانسی اوسیز و چگونگی مصرف آن برای پیشگیری از بارداری

نکاتی که در ارتباط با مصرف قرص اوسیز باید بدانید

  1. استفاده از این روش می‌تواند باعث تغییر در زمان قاعدگی شود؛ لذا اگر تأخیر قاعدگی بیش از ۷ روز شود احتمال بارداری وجود دارد و برای انجام مشاوره و تست بارداری باید به پزشک مراجعه کرد.
  2. چنانچه به بیماری‌هایی مثل سرطان سینه یا سرطان رحم، تومورهای کبدی، خونریزی واژینال، فشارخون کنترل نشده، اختلالات ترومبوفلبیت، انفارکتوس مغزی و قلبی مبتلا هستید مصرف این دارو برای شما ممنوع می‌باشد.
  3. اگر تا دو ساعت پس از مصرف این قرص استفراغ کردید مجددا این قرص را مصرف کنید. ولی اگر بعد از این زمان استفراغ کردید دیگر نیازی به مصرف مجدد نیست؛ چرا که در این فاصله زمانی قرص جذب بدن شما شده است.
  4. به هنگام مصرف این قرص سعی کنید گرسنه نباشید.
  5. در‌صورت عدم بروز قاعدگی طی ۴۵ روز، انجام آزمون بارداری ضروری است.
  6. در صورت خونروی‌ بیش از حد یا خونروی بین دوره‌های قاعدگی، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این قرص اوسیز و یا دیگر نمونه‌های قرص اورژانسی را داشته‌اید، نظرات و دیدگاه‌های خود را در این‌باره با دیگر خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.
گروه سلامت ستاره

 

.

منبع : setare.com