سیتاگلیپتین نسل نوین داروهای دیابت

موارد مصرف سیتاگلیپتین

داروی سیتاگلیپتین از داروهای نوین در درمان دیابت نوع دو می باشد.
-به همراه رعایت رژیم غذایی و ورزش جهت کنترل دیابت نوع 2 ( غیر وابسته به انسولین ) به عنوان تک دارویی و یا همراه با سایر داروهای ضد دیابت استفاده می شود.

مکانیسم اثر سیتاگلیپتین

این دارو یک مهارکننده ی آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز DPP-4 می باشد که با افزایش سطح انکرتین در خون که مسئول تنظیم آزادسازی انسولین در خون می باشد،بصورت غیر مستقیم منجر به افزایش انسولین خون و در نتیجه کاهش قندخون خصوصاً پس از غذا می شود.از مزایای دیگر این دارو کمک به کاهش ساخت قندهای ساده توسط کبد می باشد.
مطالعات نشان می دهد که در بیماران مصرف کننده ی انسولین، با اضافه کردن این دارو به رژیم درمانی،می توان دوز انسولین را کاهش داد.
این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.

عوارض جانبی سیتاگلیپتین

اگرچه مصرف این دارو به تنهایی عموماً عارضه ی افت قندخون را بهمراه ندارد اما در مصرف با سایر داروهای ضددیابت ممکن است علائم مربوط به افت قندخون (تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب، گرسنگی شدید، تاری دید و سرگیجه)مشاهده شود .به همین دلیل بیمار دیابتی همیشه باید علائم افت قندخون رادرنظر بگیرد و توصیه های لازم جهت مقابله با افت قندخون را از پزشک یا داروساز خود دریافت کند.(لینک هیپوگلیسمی)

هشدار ها سیتاگلیپتین

لازم است تجویز این دارو برای بیماران با مشکل کلیوی و گوارشی با احتیاط باشد.همچنین در بیماران مبتلا به کتواسیدوز تجویز این دارو توصیه نمی شود.

دارو های هم گروه سیتاگلیپتین

Linagliptin
.

منبع : darooyab.ir

گردآوری توسط بخش اطلاعات دارویی سایت آکاایران
برس حرارتی
تبلیغات