مصرف دم نوش های گیاهی مانند نعناع، ریحان، بابونه، رزماری و آویشن برای کاهش خارش و حساسیت فصل بهار موثر است.

 

یک محقق طب اسلامی ایرانی گفت: برای از بین بردن حساسیت در بدن توصیه می کنیم که از قطره چکان که حاوی روغن سیاه دانه است در بینی خود بچکانید.


دکتر حسن اکبری، درباره بیماری حساسیت در فصل بهار گفت: در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گیاهان، بدن در مقابل این گرده ها از خود واکنش نشان داده و حساسیت به گرده در بدن شکل می گیرد، در این حالت آنتی ژن های بیگانه شناخته می شوند و سیستم ایمنی در مقابل عوامل بیگانه از خود واکنش نشان می دهند که گرده افشانی گیاهان در فصل بهار هم از این قاعده مستثنی نیست.


وی ادامه داد: متأسفانه به دلیل کاشت بیش ازحد درخت کاج در فضای سبز و حساسیتی که در این درخت وجود دارد باعث شده تا عاملی برای بیماری حساسیت در فصل بهار شود و همین طور باعث بروز بیماری آسم در کودکان شود.


این محقق طب سنتی و اسلامی تغذیه را عاملی مهم در بروز بیماری حساسیت دانست و گفت: توصیه می کنیم که افراد دم نوش زعفران، دارچین، آویشن، بابونه و گل گاوزبان، آب جوش، شیره انگور مصرف کنند تا حساسیت در آن ها تسکین داده شود، ضمن اینکه فلفل سبز و قرمز و گوشت گاو نخورند.

ریحان به دلیل خواص ضد باکتریایی نیز برای رفع جوش و لک های پوستی موثر است و گیاه رزماری نیز با خاصیت تقویت کنندگی و ضدعفونی کنندگی، جریان خون را در مویرگ ها بهبود می بخشد که برای تازگی پوست مناسب است


اکبری ادامه داد: برای از بین بردن حساسیت در بدن توصیه می کنیم که از قطره چکان که حاوی روغن سیاه دانه است در بینی خود بچکانید تا عوامل حساسیت زا برطرف شود، ضمن اینکه ماسک زدن را در بیرون از منزل فراموش نکنند.


وی به عوارض داروی آنتی هیستامین اشاره کرد و اظهار کرد: برخی ها تا عطسه می کنند به سراغ داروی آنتی هیستامین می روند؛ مصرف خودسرانه این داروها عوارض خاص خود را دارد و تا آنجا که می توانند نباید از این داروها برای تسکین خود مصرف نکنند.

حساست بهاره

دم نوش های گیاهی برای مقابله با حساسیت بهاری
یک متخصص طب سنتی مصرف دم نوش های گیاهی مانند نعناع، ریحان، بابونه، رزماری و آویشن را برای کاهش خارش و حساسیت فصل بهار موثر دانست.


وی ادامه داد: مصرف چای نعناع به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی، خارش و خشکی پوست را برطرف می کند.


افراسیابی گفت: همچنین ریحان به دلیل خواص ضد باکتریایی نیز برای رفع جوش و لک های پوستی موثر است و گیاه رزماری نیز با خاصیت تقویت کنندگی و ضدعفونی کنندگی، جریان خون را در مویرگ ها بهبود می بخشد که برای تازگی پوست مناسب است.


این متخصص طب سنتی مصرف گیاه آویشن را برای مقابله با اگزما و حساسیت موثر دانست و گفت: همچنین مصرف گیاه بابونه نیز با خاصیت ضدقارچی، برای مقابله با التهاب و آرام کردن پوست توصیه می شود.


وی آرامش اعصاب و غلبه کردن بر استرس را از دیگر راه های رفع خارش های پوستی عنوان کرد و گفت: استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و در مقابل، پوست در این فصل برای بروز کهیر و خارش پذیرا می شود.


افراسیابی همچنین یکی از بهترین شیوه های تسکین خارش و کهیر بهاری را حمام کردن معرفی کرد.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

منابع:
سینا نیوز
فارس

 

منبع : tebyan.net