آکاآپ: در این مطلب به معرفی دو غذا و روش تهیه ی آن ها پرداخته شده است که در طب سنتی به عنوان خنک کننده شناخته می شوند.  با ما همراه باشید...

 

 

در طب سنتی، توصیه به مصرف غذاهایی برای کاهش دمای بدن در فصل تابستان، هنگام گرمازدگی و در موارد ابتلا به تب وجود دارد که در ادامه به معرفی 2 مورد از معروف‌ترین آنها می‌پردازیم:

آش ‌آلو

آش‌آلو برای کاهش دمای بدن و پایین آوردن تب، بسیار مفید است. برای تهیه این غذا به نصف لیوان برنج، نصف لیوان ماش، 1 لیوان آلو بخارا، 1 لیوان شیره بادام شیرین و مقداری نمک، فلفل و زردچوبه نیاز داریم.

برای آماده کردن آش‌آلو هم باید ماش و برنج را در آب بپزید. آلوها را هم در حد له شدن بجوشانید و سپس هسته‌های آن ها را بگیرید. حالا آلوی له‌ شده و شیره بادام شیرین را به ماش و برنج اضافه کنید. در نهایت هم نمک و ادویه‌ها را داخل آش بریزید و پس از جا افتادن، آن را سرو کنید. این غذا همچنین می‌تواند بهترین گزینه برای افطار در روزهای گرم سال هم باشد.

آش اُترُجیه

اترجیه، نوعی آش است که می‌تواند برای کاهش تب و دمای بدن در فصل تابستان، بسیار مفید باشد.

برای تهیه این غذا به نصف لیوان برنج، نصف لیوان ماش، 1 لیوان آب نارنج، 1 لیوان شیره بادام شیرین و مقداری نمک، فلفل، شکر و زعفران نیاز داریم.

برای آماده کردن آش اترجیه هم باید ماش و برنج را در آب بپزید. وقتی که این مواد به خوبی له شدند، آب نارنج را همراه شکر و شیره بادام به آن بیفزایید. در نهایت، نمک و فلفل را هم داخل آش بریزید و پس از جا افتادن، آن را سرو کنید.

شما می‌توانید به هر دوی این آش‌ها در صورت تمایل، مقداری اسفناج، خرفه یا کدو هم اضافه کنید.