صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

تنبلی چشم

تنبلی چشم در بزرگسالان و تنبلی چشم در بزرگسالی و تنبلی چشم بزرگسالان و تنبلی چشم در کودکان و تنبلی چشم کودکان را در آکا ببینید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد تنبلی چشم را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: می توان با اطمینان گفت، اصطلاح تنبلی چشم دیگر به گوش همه رسیده است و کمابیش همه والدین می دانند که برای درمان آن باید در حدود ۳ سالگی بینایی کودک مورد ارزیابی قرار گیرد ولی بسیاری از والدین دقیقا نمی دانند این مشکل چیست و می تواند چه خطراتی برای کودک شان به دنبال داشته باشد. شاید هم به دلیل همین کمبود اطلاعات، برخی معاینه چشم کودک را چندان جدی نمی گیرند. با ما همراه شوید.

تنبلی چشم

تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را بسیار کم بینا یا نابینا می‎کند و با تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است. چشمان برخی کودکان، با آن که سالم به نظر می رسند، اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیستند. در واقع رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز از دوران جنینی تا حدود 10 سالگی ادامه دارد، اما حداکثر سرعت رشد آن تا سه سالگی است.

آکاایران: در اثر تکامل دستگاه بینایی در این دوران، دید واضح و کامل است. در این مدت، به خصوص در سه سال اول زندگی، هر عاملی که باعث اشکال دید، در یک یا هر دو چشم کودک شود، رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می سازد و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی طفل می شود. معنی این سخن آن است که امکان دارد چشمی که از نظر ظاهر کاملا طبیعی است، از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد.

در صورتی که اشکال دید کودک، قبل از پنج سالگی درمان شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان، بینایی کامل بدست می آید. در واقع پس از پنج سالگی، هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به عقب بیافتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می شود، به طوری که پس از هفت تا ده سالگی، درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت.

تنبلی چشم از این نظر مهم است که ممکن است تشخیص داده نشود. این اتفاق در سنین رشد بینایی کودک زیر ۶ یا ۸ سال اتفاق می افتد. اهمیت ماجرا در این است که در این سنین تنبلی چشم به شرطی که به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. در غیراین صورت غیرقابل درمان خواهد بود یا این که ما نمی توانیم درمان مطلوبی برای بیمار انجام بدهیم. شایع ترین و مهم ترین علت تنبلی چشم هم ضعیف بودن چشم است؛ یعنی همین اتفاقی که باعث می شود فرد عینک بزند. در واقع چشم نمره دارد و باید عینک بزند ولی خود بیمار متوجه این مشکل نیست. به همین دلیل برای تشخیص تنبلی چشم از روش غربالگری استفاده می شود.

علائم تنبلی چشم

اگر علت انحراف باشد ، والدین کودک را با مشکل انحراف چشم نزد چشم پزشک می برند و چشم پزشک متوجه تنبلی چشم هم می شود. اما بزرگ ترین اشکال این جاست که ممکن است تنبلی چشم هیچ علامتی نداشته باشد به خصوص اگر یک چشم تنبل باشد. چون مثلا در تنبلی چشم به واسطه عیوب انکساری ظاهر چشم ها کاملا طبیعی است و به نظر نمی رسد دید کودک اشکالی داشته باشد.

بچه های ۳، ۴ ساله هم نمی توانند اعلام کنند، در دیدن دچار اشکال هستند چون همیشه همین طور دیده اند و غیراز این تجربه دیگری برای دیدن نداشته اند. در نتیجه عملا تنها راه تشخیص این مشکل غربالگری است و باید تمام بچه های ۴،۳ساله غربالگری شده تا آن هایی که چنین مشکلی دارند مشخص شوند. این طرح در تمام ایران در حال اجراست. به جز غربالگری تقریبا روش دیگری برای تشخیص تنبلی چشم وجود ندارد . بنابراین معاینه چشم پزشکی کودک در سنین ۳، ۴ سالگی ضروری است چون اگر تشخیص دیرتر انجام شود و آغاز درمان به تاخیر بیفتد مشکلات زیادی برای بیمار پیش خواهد آمد.

پیشگیری و درمان

تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم، تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، چشم همه کودکان باید حداقل سه بار قبل از دبستان در زمان های مختلف همچون سه ماهگی ، دو تا سه سالگی و پنج تا شش سالگی معاینه شود.

همچنین اگر کودکی انحراف چشم دارد، والدین باید به محض تشخیص، او را نزد متخصص برده و تحت درمان قرار دهند.درمان تنبلی چشم، معمولا با بستن چشم سالم است، تا چشم تنبل به کار بیافتد و تنبلی آن برطرف شود. مدت بستن چشم را متخصص تعیین می کند و در فواصل مشخص نیز باید به وسیله متخصص معاینه شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران