صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

پیرچشمی، علائم پیرچشمی

پیشگیری از پیرچشمی و پیرچشمی پیشگیری و جراحی پیرچشمی و علائم پیرچشمی و پیرچشمی درمان را در آکا ببینید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد پیرچشمی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: پیرچشمی یک پدیده طبیعی در اثر افزایش سن است و معمولا در اوایل یا اواسط دهه پنجم زندگی جلب توجه می کند. در صورت ابتلا به پیرچشمی باید برای خواندن کتاب آن را دست کشیده شده بگیرید. و احتمالاً خواندن خطوط ظریف دفتر تلفن نیز برای شما مشکل خواهد شد. گاهی ممکن است دچار خستگی و سر درد شوید. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد پیرچشمی مطالعه کنید.

پیرچشمی

پیرچشمی دوربینی و اختلال دید براثر بالا رفتن سن است که در آن با از دست رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی عدسی چشم، قدرت تطابق کم می شود. سیستم بینایی انسان یکی از دقیق ترین و پیچیده ترین سیستم های اپتیکی خلقت میباشد. کیفیت اپتیکی و عملکرد آن بسیار عالی و هزاران نکته کشف نشده هنوز در دل خود دارد.

همه میدانیم که دید دور انسان معمولا نیازی به عینک ندارد، اما حدود 10% مردم برای دید بهتر و دقیقتر دور نیاز به عینک دارند.اکثر کسانی که دید دور نرمال دارند و همچنین کسانی که دید دور آنها با عینک کامل میشود ، تا سن 40 سالگی برای مطالعه و کار نزدیک نیاز به عینک دیگری دارند ، زیرا به وسیله تطابق امکان دید شفاف برای نزدیک فراهم می گردد.

پیرچشمی از ۴۰ سالگی آغاز می شود و به نظر می رسد که پیرچشمی بتواند به عنوان شایعترین بیماری بشر قلمداد شود، چرا که هر فرد بالای ۴۰ سال دیر یا زود به درجاتی از مشکلات بینائی نزدیک دچار خواهد شد. از این رو، گروه زیادی از افراد در پی چاره جوئی برای رفع مشکل بینائی خود، به دنبال راههای گوناگون درمانی برای حل این معضل خواهند بود. در واقع لنزهای چشم کمتر انعطاف پذیر می شوند . لنزها سفت و ماهیچه هایی که لنز را کنترل می کنند ، ضعیف می شوند و این کار از توانایی ماهیچه ها برای خم کردن و پهن کردن لنزها جهت تمرکز نور روی شبکیه جلوگیری می کند ، در نتیجه چشم در تمرکز بر روی اشیاء مشکل دارد .

آکاایران: بخشی از روند طبیعی افزایش سن می باشد و در هنگامی که عدسی چشم قابلیت انعطاف خود را بتدریج از دست می دهد، اتفاق می افتد. معمولاً این حالت در حدود سن ۴۵-۴۰ سالگی شروع می شود. در نتیجه افراد با دید طبیعی (بدون ضعف چشم) احتیاج به عینک مطالعه پیدا می کنند و افراد نزدیک بین یا دوربین احتیاج به دو عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک یا عینک دو دید پیدا می کنند. یک مزیت نزدیک بینی کمتر از ۳ دیوپتر این است که این افراد بعد از شروع پیرچشمی می توانند عینک دور خود را بردارند و قادر به خواندن بدون عینک باشند. بعد از انجام لیزر برای اصلاح نزدیک بینی، این توانایی از دست خواهد رفت زیرا این افراد همانند سایر افراد طبیعی نیاز به عینک مطالعه خواهند داشت. اما افراد با نزدیک بینی متوسط و شدید پس از شروع پیرچشمی علاوه بر عینک دور نیاز به عینک مطالعه هم خواهند داشت و در واقع مزیتی نسبت به افراد طبیعی ندارند. لیزر تاثیری بر روی قدرت متمرکز کننده عدسی چشم نداشته و بنابراین نمی تواند پیرچشمی را درمان کند.

پیرچشمی بخشی از مراحل طبیعی پیری است که به تدریج شروع می شود و بیماران متوجه تغییراتی در بینایی شان می شوند که از جوانی آنها شروع شده تا نیمه ۴۰ سالگی ادامه می یابد. تحقیقات نشان می دهد که شروع پیرچشمی به عوامل مختلفی مثل نژاد، شرایط آب و هوایی ، تغذیه و عوامل فیزیولوژیک فرد بستگی دارد.

به طوری که پیرچشمی در کشورهای اروپایی در سنین 45 تا 50 سالگی اتفاق می افتد، در حالی که در کشورهایی مثل هند، عربستان و کوبا در سنین 40 سالگی اتفاق می افتد، و یا اینکه سیاه پوستان زودتر از سفید پوستان دچار پیرچشمی می شوند. طبق تحقیقاتی که در خصوص سن شروع پیرچشمی در شهر تهران به عمل آمده، این سن 5/37 سالگی مطرح شده است.

- در بیشتر افراد اولین علامت ایجاد اشکال در حین مطالعه نوشته های ریز به خصوص در شرایط روشنایی کم می باشد که قبلا جهت مطالعه آن مشکل وجود نداشته است.

- خستگی زودهنگام چشم در مطالعه طولانی مدت یا در حین انجام کارهای ظریف و ممتد، سردرد و خواب آلودگی

- لزوم دور نگه داشتن کتاب هنگام مطالعه برای بهتر دیدن

- ایجاد اشکال در نخ کردن سوزن گرچه در نور زیاد به علت تنگ شدن مردمک این کار با اشکال کمتری برحسب سن امکان پذیر است.

- افرادی که مطالعه، تایپ، کار با کامپیوتر، انجام کارهای ظریف نزدیک مانند خیاطی و… کار روزانه و دایمی آنهاست زودتر متوجه پیرچشمی خود خواهند شد ولی بعضی دیگر مانند خانم های خانه دار و کشاورزان… که کمتر با کار نزدیک سر و کار دارند نیاز به عینک برای اصلاح دید نزدیک را دیرتر احساس خواهند کرد. به عبارت دیگر می توان گفت با توجه به نوع شغل افراد نیاز به استفاده از عینک نزدیک در سن پیرچشمی با توجه به شرایط فرد با تقدم و تاخر خواهد بود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران