صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

مخملک، بیماری مخملک

مخملک در بزرگسالان و علت بیماری مخملک و نشانه های مخملک و مخملک و بارداری و مخملک در کودکان را در آکا ببینید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری مخملک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: مخملک یا تب اسکارلت، یک بیماری عفونی است که توسط باکتری های گروه A استرپتوکوک (GAS) ایجاد می شود. این باکتری سم تولید می کند. سم باعث بروز بثورات پوستی قرمز رنگ می شود. بیماری مخملک بیشتر در کودکان 4 تا 8 ساله بروز می کند.

مخملک

آکاایران: در قرن 19 بیماری هایی نظیر: تب مخملک، سرخک، سرخجه، زرد زخم، بیماری پنجم، تب زرد و آبله مرغان در کودکان همراه با تب و ظهور جوش شایع شد. سوء تغذیه در دوران کودکی و در زمان بارداری، جزو عوامل خطر برای این بیماری بود. کاهش گونه های باکتری که تولید مخملک می کردند و استفاده از آنتی بیوتیک ها و مقاومت بیشتر مردم در برابر این باکتری، باعث شد که این بیماری کمتر شود.

عامل بیماری مخملک یک نوع باکتری استرپتوکوکی است می تواند سبب گلو درد چرکی و عفونت پوست نیز بشود. این باکتری در گلوی فرد سبب عفونت می شود و با آزاد کردن نوعی سم یا توکسین، موجب پیدایش واکنش پوستی و بروز بثوراتی روی پوست می شود. اگر کودک شما دچار مخملک شده باشد، احتمالا آن را از کودک بیماری گرفته است. عامل بیماری می تواند از طریق تنفس هوای آلوده، استفاده مشترک از اسباب بازی، ظروف غذا و یا سایر وسایل مانند حوله که توسط فرد بیمار آلوده شده است، انتشار یابد.

نتقال بیمارِی بین کودکان دارای تماس نزدیک رخ می دهد .عامل بیماری بیشتر از طریق تنفس هوای آلوده و همچنین استفاده از وسایل مشترک آلوده مانند اسباب بازی و ظروف غذا انتقال می یابد. بیماری از یک روز قبل از بروز علایم بالینی تا پایان بیماری قابل انتقال است ولی هر قدر از شروع بیماری بگذرد خطر سرایت آن کاهش می یابد. در صورت عدم درمان در ۴ هفته اول بیماری قابل سرایت می باشد ولی با درمان مناسب، بیماری در عرض دو روز بهبود و سرایت آن متوقف می گردد. ابتلا به مخملک ایمنی نسبی ایجاد می کند.

علل مخملک

1- باکتری گرم منفی استرپتوکوک (گروه A استرپتوکوکی) این باکتری موجب گلودرد میکروبی و بیماری های دیگر نظیر تب روماتیسمی می شود.

2- این باکتری یک سم پروتئینی مخصوص تولید می کند که موجب ایجاد جوش در پوست می شود.

3- زخم ناشی از عفونت استرپتوکوک نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده تب مخملک می باشد.

علائم بیماری مخملک

تشخیص بیماری مخملک کلینیکی است ولی از نظر آزمایشگاهی لکوسیتوز، افزایش ESR، افزایش تیتر آنتی استرپتولیزین A دیده می شود. همچنین می توان از حلق بیمار نمونه گیری شده و برای کشت فرستاده شود. برای نمونه گیری از سواپ (یک چوب مخصوص و نازک که سر آن مقداری پنبه قرار داده شده) استفاده می شود. در صورت درمان، بهبودی سریع خواهد بود، اگر چه راش ها ممکن است برای چندین روز باقی بماند. چندین هفته نیز ممکن است طول بکشد تا تورم لوزه ها و غدد لنفاوی به شکل عادی برگردد. درمان با آنتی بیوتیکها از جمله پنی سیلینمی باشد. در موارد حساسیت به پنی سیلین می توان از اریترومایسین استفاده کرد.

اگر هر نوع عفونت استرپتوکوکی بدون درمان بماند، ممکن است موجب عوارض جدی مانند آبسه لوزه ها، تب روماتیسمی و مشکلات قلبی، کلیوی، پوستی شود که از عوارض دیررس مخملک بدون درمان است

گردآوری: بخش سلامت آکاایران