صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بیماری یوئیت

نشانه های بیماری یوئیت و درمان بیماری یوئیت و علائم بیماری یوئیت و بیماری چشمی یوئیت و بیماری یوئیت چیست را در آکا ببینید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری یوئیت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: یوئیت به التهاب بافت یوه چشم گویند. یوه لایهٔ میانی چشم است و شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه می باشد. بسیاری از انواع یوئیت مزمن هستند و ممکن است منجر به برخی عوارض از جمله آب مروارید، کاهش یا افزایش فشار چشم،آب سیاه، مشکلات شبکیه و کراتوپاتی باند شکل(Band keratopathy) شود. هر یک از این عوارض ممکن است منجر به کاهش دید شود.

یوئیت چیست

آکاایران: یوئیت به التهاب بافت یوه چشم گویند. یوه لایهٔ میانی چشم است و شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه می باشد. بسیاری از انواع یووئیت مزمن هستند.  بسیاری از انواع یوئیت مزمن هستند و ممکن است منجر به برخی عوارض از جمله آب مروارید، کاهش یا افزایش فشار چشم، آب سیاه، مشکلات شبکیه و کراتوپاتی باند شکل(Band keratopathy) شود. هر یک از این عوارض ممکن است منجر به کاهش دید شود.

علائم یووئیت عبارتند از:

* حساسیت به نور

* تاری دید

* درد و قرمزی (قرمزی دور قرنیه)

*  ریزش اشک از چشم

* اجسام شناور در میدان بینایی

یوئیت قدامی ممکن است تنها در یک چشم بروز کند. بیمار ممکن است درد خفیف تا شدید، قرمزی چشم و حساسیت به نور داشته باشد. ممکن است دید بیمار نیز دچار کاهش شده باشد. یوئیت میانی و خلفی معمولاً بدون درد هستند. نشانه ها شامل، کاهش دید و مگس پران (دیدن سایه ای متحرک شبیه مگس در میدان بینایی) بوده و معمولاً دو طرفه است. بیشتر بیماران دچار یوئیت میانی، در سنین طفولیت یا جوانی مبتلا می شوند. یوئیت منتشر مجموعه ای از نشانه های همهٔ انواع را دارد.

بیشتر عروق خونی تغذیه کننده چشم در یووه آ می باشد. التهاب یووه آ می تواند بر قرنیه, شبکیه, صلبیه و قسمت های حیاتی دیگر چشم تأثیر گذارد. از آنجایی که یووه آ در مجاورت بسیاری از قسمت های مهم چشم قرار دارد لذا التهاب این لایه از چشم ممکن است دید را تهدید نموده و از التهاب های شایع تر لایه های بیرونی چشم شدیدتر باشد.

علل یوئیت بسیار گوناگون است از جمله: 

- ویروس (مانند شینگل، مامپس یا هرپس)

- قارچ (مانند هیستوپلاسموزیس)

- پارازیت (مانند توکسوپلاسموزیس)

یوئیت علل متفاوتی شامل ویروسی، قارچی و باکتریال دارد و گاهی بدنبال مشکلات ایمونولوژیک سیستمیک، ضربه و یا متعاقب جراحی چشم ایجاد می شود. علت بیماری را گاهی اوقات می توان یافت، ولی در خیلی از موارد علت ناشناخته است که به آن ایدیوپاتیک(به انگلیسی: Idiopathic) می گویند.انجام معاینه دقیق چشم توسط چشم پزشک به هنگام بروز علائم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. التهاب درون چشمی ممکن است برای همیشه روی بینایی اثر بگذارد یا گاهی به نابینایی منجر شود. چشم پزشک از وسایل ویژه ای استفاده کرده، درون چشم را معاینه می کند و غالباً بر همان اساس تشخیص بیماری را می دهد.

در برخی شرایط انجام آزمایش های خونی، آزمایش های پوستی عکس از سینه و گاهی حتی نمونه برداری به طریقه جراحی از چشم ممکن است در تشخیص مفید باشند از آنجایی که بیماری یوئیت می تواند با وجود بیماری در قسمت های دیگر بدن همراه باشد، لذا ارزیابی و درک سلامتی عمومی بیمار حائز اهمیت است. این کار ممکن است نیازمند انجام مشاوره با متخصصین پزشکی دیگر باشد.

بیماری یوؤیت جدى است که مى تواند عوارض دائمى روى چشم بگذارد، بنابراین باید بلا فاصله بعد از تشخیص، درمان بیماری یوئیت چشم را شروع شود.معمولا استروئید (کورتون) به شکل قطره به همراه قطره سیکلوپلژیک مثل تروپیکامید جهت کاهش درد و التهاب تجویز می شود. بسته به نوع و شدت بیماری ممکن است استروئید به صورت تزریق اطراف چشم ویا قرص خوراکى نیز تجویز گردد. یوئیت قدامی بدلیل گرفتاری قسمت های قدامی چشم، معمولا با قطره قابل درمان است.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران