صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

احتمال سرطان مری در افراد چاق 

احتمال سرطان مری در افراد چاق  را در آکا ببینید

احتمال سرطان مری در افراد چاق 

احتمال سرطان مری در افراد چاق

افراد چاق احتمال بیشتری دارد تا به سرطان مری مبتلا شوند و این حقیقت را به تازگی پزشکان کشف کرده اند و هشداری است برای افراد چاق. طبق نتایج یک مطالعه جدید، اضافه وزن در دهه ۲۰ زندگی به شکل قابل توجهی ریسک سرطان مری و معده را در سنین بالاتر افزایش میدهد.

 

محققان موسسه ملی سرطان آمریکا دریافتند افراد دارای اضافه وزن در دهه ۲۰ زندگی در مقایسه با افرادی که در طول زندگی شان دارای وزن نرمال هستند، ۶۰ تا ۸۰۰ درصد در معرض افزایش ریسک ابتلا به سرطان های معده و مری قرار دارند.همچنین کسانی که تا سن ۵۰ سالگی بیش از ۱۸ کیلوگرم دچار اضافه وزن میشوند ریسک ابتلا به سرطان مری در آنها دو برابر شده و ریسک سرطان معده هم تا حدودی افزایش می یابد.

 

محققان همچنین دریافتند افرادی که در دهه ۲۰ سالگی دچار اضافه وزن بوده و تا سن ۵۰ سالگی و بالاتر چاقی میشوند سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان های فوق قرار دارند.جسیکا پتریک، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگوید: «این یافته ها بر کنترل وزن در جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان مری و معده تاکید دارد.»گزارش فوق مبتنی بر بررسی داده های بیش از ۴۰۰ هزار نفر است.

دیواره مری از چندین لایه بافت ساخته شده است از جمله: غشای موکوسی، عضلات و بافت همبند. سرطان مری از لایه های درونی مری شروع می شود و به لایه های خارجی تر پخش میشود.

 

انواع سرطان مری

دو نوع معمول سرطان مری بر اساس نوع سلول هایی که سرطانی می شوند، نامگذاری میگردند:

 

۱- سرطان سلول های سنگفرشی: سرطانی که در سلول های سنگفرشی که سلول هایی پهن و نازک هستند و مری را می پوشانند دیده می شود. این سرطان بیشتر در بخش های فوقانی و میانی مری ایجاد می شود، اما می تواند در هر جایی از مری نیز ایجاد شود. این سرطان همچنین سرطان اپیدرموئید نیز نامیده می شود.

 

۲- آدنوکارسینوما: سرطانی که در سلول های ترشحی (غده ای) ایجاد می شود. سلول های ترشحی موجود در دیواره مری، مایعاتی هم چون موکوس را تولید و ترشح می کنند. این سرطان بیشتر در بخش تحتانی مری، نزدیک معده ایجاد می شود.

 

گردآوری: ایران استایل

.

منبع :