صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

دیدگاه طب سنتی درباره بادمجان -آکا

خواص درمانی بادمجان فواید بادمجان پخت بادمجان و بهترین روش پخت بادمجان و خاصیت بادمجان و مضرات بادمجان و خواص بادمجان را در آکا ببینید

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

دیدگاه طب سنتی درباره بادمجان

بادنجان مقوی معده، بازکننده ی انسدادها و گرفتگی های مجاری عروق است

 

بادمجان که به عربی بادنجان نامیده می شود گیاهی است یکساله و دارای ساقه نسبتا ضخیم و پوشیده از کرک .ارتفاع ساقه آن تا 70 سانتیمتر می رسد . برگهای آن بیضی شکل با نوک باریک و گلهای آن بنفش رنگ است . میوه این گیاه دراز و باریک و یا گرد ، برنگهای بنفش ، سیاه ، زرد و سفید دیده می شود .

 

خواص بادمجان از دیدگاه طب سنتی
بادمجان از دیدگاه طب سنتی دارای خواص متعددی است که می توان به برخی از آن ها اشاره کرد.


بادنجان مقوی معده، بازکننده ی انسدادها و گرفتگی های مجاری عروق بوده و مصرف آن با سرکه قابض شکم، مدر بول (ادرار) و با روغن ملین طبع است.
بادنجان مسکن دردهای گرم، خوشبوکننده عرق و برطرف کننده بدبویی زیر بغل و کنج ران بوده، پاشیدن دنباله های خشک بادنجان بر موضع بواسیر و سایر امراض مقعد که با روغن بادام تلخ یا روغن بنفشه و یا بابونه چرب شده باشد مفید است.
شستشوی دست و پا با آب سیاه حاصل از خیساندن بادنجان برای رفع و خشک کردن عرق دست و پا مفید بوده و مصرف خاکستر بادنجان سوخته با سرکه به صورت خمیر، در زدودن زگیل موثر است.
مالیدن تخم ساییده بادنجان رسیده و کاملاً پخته شده، همراه با موم و روغن بر شقاق میان انگشتان پا و پاشنه پا بسیار موثر بوده و برطرف کننده فوری این عارضه است.
 
عوارض مصرف طولانی و فاقد مصلح:
* از دیدگاه طب سنتی طبیعت بادنجان گرم و خشک در درجه دوم یا سوم است و مصرف مداوم آن فاقد به کار بردن مصلحات آن، به سبب غلبه ی خشکی باعث ایجاد سودا و بیماری سودایی می شود، و پوست را بدرنگ، سیاه و یا زرد می کند.
* بادنجان کوچک (نارس) باعث ایجاد لکه های سیاه صورت، سردرد و جوش های دهان می شود. وجود آلکالوئید سولانین حتی مقادیر کم آن در معده های ضعیف ممکن است اختلالات مسمومیتی ضعیفی ایجاد کند.
* مصرف زیاد و به تنهایی بادنجان امکان ایجاد درد پهلو، زهار، بواسیر و درد چشم سوداوی را در پی خواهد داشت. به همین علت طبخ آن با گوشت و روغن و گاهی با سرکه یا آب انار ترش و شیرین توصیه شده است.
* مصرف بیش از حد بادنجان رنگ چهره را تیره می کند، همچنین تولید سودا در بدن را زیاد کرده و موجب بواسیر می شود.
انجمن تحقیقات طب سنتی ایران عنوان می کند: برای دفع و یا کاهش عوارض بادنجان طبق گفته حکیمان طب سنتی، بهتر است بادنجان قبل از مصرف برش داده شده و تمام قسمت های آن نمک مالیده شود، سپس 2 تا 3 ساعت در آب سرد قرار داده شده تا آب سیاه یا زرد آن خارج شود، و این امر تکرار شود تا دیگر آب سیاهی خارج نشود، سپس بادنجان ها را کاملاً شسته و با گوشت بره و بزغاله جوان یا مرغ جوان فربه و روغن گاو تازه طبخ کند، یا در روغن سرخ کرده و بپزند سپس با سرکه یا آب انار یا آب غوره که مصلح و دافع سُدّه (گرفتگی) هستند مصرف شود.
به طور کلی
* بادنجان دارای طبیعت گرم و خشک است.

* مصلح آن پختن با روغن و گوشت می شود.
* مصرف آن با روغن، نرم کننده شکم است.
* تولید سودا در بدن را زیاد می کند و موجب بواسیر می شود.

* رنگ چهره را خراب می کند.

* مصرف آن با سرکه، سبب یبوست می شود.
 
tasnimnews.com
tabnak.ir

.

منبع :