صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

خاصیت درمانی ریحان بنفش در طب سنتی -آکا

آرام بخشی لطیف و معتدل است. در منابع طب ایرانی از این گیاه برای رفع انسدادهای عروق مغزی و ریحان طبیعت گرم و خشک دارد و بوی دل انگیز آن و تحلیل ورم های داخلی و را در آکا ببینید

خاصیت درمانی ریحان بنفش در طب سنتی

خاصیت درمانی ریحان بنفش در طب سنتی

طب سنتی

ریحان طبیعت گرم و خشک دارد و بوی دل انگیز آن، آرام بخشی لطیف و معتدل است. در منابع طب ایرانی از این گیاه برای رفع انسدادهای عروق مغزی، تحلیل ورم های داخلی و خارجی، تقویت معده، رفع نفخ و بادهای غلیظ، درمان تنگی نفس و سرفه، و بهبود برخی زخم های دهانی و انواعی از سردرد استفاده می شده است.

دکتر ناصر رضایی پور می گوید: ریحان گیاهی یک ساله و معطر از تیره نعنا و دارای دو رنگ سبز و قرمز (بنفش/ارغوانی) است و دارای منابع معدنی کربوهیدرات، فیبر، چربی، پروتئین و ریزمغذی هایی چون ویتامین های A، B۱، B۲، B۳، B۵، B۶، B۹، C، E، K، کلسیم، آهن، منگنز، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی است.
این متخصص طب سنتی درباره دیگر آثار شناخته شده ریحان در مطالعات مختلف گفت: علاوه بر موارد فوق این سبزی معطر، محرک اشتها و لینت دهنده مزاج است و به رفع اس‍پاسم و درد کمک می کند؛ ضدالتهاب مفاصل است و از بروز آلزایمر مانع می شود؛ از علائم صرع و نقرس می کاهد و ضد میکروب قوی است و به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی، خاصیت ضد سرطانی نیز دارد.
او توضیح داد: این نوع ریحان، تقریباً همه خواص ریحان سبز را دارد و هر دو گونه ریحان، به طور ویژه آثار خوبی در تقویت سیستم گوارشی و سیستم عصبی همچون رفع اضطراب و دلشوره، افسردگی، مشکلات بی خوابی و آرام بخشی دارند.
به گفته دکتر رضایی پور امروزه از دم کرده برگ های ریحان بنفش به عنوان محرک نیروی جنسی، مقوی معده، خلط آور، مقوی اعصاب و حافظه استفاده بسیار می شود و برگ های تازه آن نیز برای تسکین آبریزش بینی و کاهش حرارت بدن، برونشیت و گاستریت مصرف می شود. در مطالعات نوین، آثار ضداکسیدانی و ضدسرطانی برای انواع ریحان شناخته شده و حتی برای مبارزه با سرطان پستان، توصیه به مصرف ریحان شده است.
دم کرده برگ های ریحان بنفش به عنوان محرک نیروی جنسی، مقوی معده، خلط آور، مقوی اعصاب و حافظه استفاده بسیار می شود و برگ های تازه آن نیز برای تسکین آبریزش بینی و کاهش حرارت بدن، برونشیت و گاستریت مصرف می شود
این متخصص با اشاره به موضوع کشت سبزیجات و صیفی جات در خاک های آلوده به فلزات سنگین و آبیاری آن ها با فاضلاب های صنعتی و انسانی که اخیراً در ایران بحث هایی را به دنبال داشته است و حساسیت نهادهای نظارتی را برانگیخته گفت: سبزی های مختلف می توانند تا حدودی، آلودگی های آب، خاک و هوا را در بخش های مختلف خود به ویژه برگ ها نگه دارند و انتقال دهنده عوامل بیماری زا در مصرف کننده شوند اما برای رفع این نگرانی، علاوه بر آن که باید نظارت دقیق نهادهای مسئول اعمال شود، لازم است خانواده ها نیز سبزی ها و صیفی جات خود را از مراکز مطمئن و معتبر تهیه کنند و پیش از مصرف نیز آن ها را در آب نمک رقیق بخیسانند و سپس به خوبی بشویند.
دکتر رضایی پور همچنین گفت: چندی است در فضای مجازی، مطلبی غیرعلمی و بی مایه درباره سرطان زا بودن ریحان بنفش منتشرشده که فاقد ارجاع به هیچ منبع علمی یا دانشگاهی، ادعاشده است سازمان نظارت بر مواد غذایی آمریکا (FDA) پس از انجام بررسی هایی اعلام کرده که مصرف ریحان بنفش یکی از مهم ترین عوامل ایجاد سرطان، به ویژه سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان است! در آن مطلب ادعاشده که مصرف ریحان بنفش از مدتی پیش در آمریکا و اروپا ممنوع و تولید آن تقریباً متوقف شده است و مصرف این سبزی تنها محدود به آسیا و به ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا و ایران است؛ به همین دلیل، این مناطق بیشترین آمار ابتلا به سرطان در همه جهان را دارند!
وی ضمن رد این شایعه، توصیه کرد: تلگرام و برنامه های پیام رسان مشابه، منابع و بسترهای مناسبی برای دستیابی به یافته های علمی، پزشکی و درمانی نیستند و افراد نباید به هر آنچه که در فضای مجازی فاقد استنادهای علمی روشن منتشر می شود، اعتماد کنند.

.

منبع :