چرا سر کار جاق میشویم

 

غذا خوردن در محل کار یا در حین کار کردن باعث چاقی می شود ، چون عدم تمرکز در حین غذا خوردن باعث می شود شما احساس سیری نکنید و زیاد غذا بخورید.

 
 

یکی از پدیده های معمولی که این روزها دیده می شود غذا خوردن کارمندان پشت میز کارشان است، موضوعی که به عقیده پزشکان می تواند تهدیدی برای سلامتی افراد باشد.

 

به نقل از دیلی میل، افرادی که معمولاً غذای خود را پشت میز کارشان یا در غذا خوری دفتر کارشان صرف می کنند نه تنها خود را معرض ابتلا به چاقی قرار می دهند، بلکه میزان دریافت ویتامین در آن ها کمتر و در طرف مقابل میزان کلسترول بدنشان افزایش می یابد. در واقع میان سلامتی و تعداد وعده های غذایی که بیرون از منزل صرف می شود رابطه معکوسی وجود دارد، هر چه تعداد دفعاتی که فرد غذای بیرون می خورد بیشتر باشد احتمال بروز برخی بیماری ها در او افزایش می یابد.

غذا خوردن پشت میز کار از بلند شدن از سر جایتان و فاصله گرفتن از دفتر کار و یا محل کارتان جلوگیری می نماید ولی شما برای بهبود پمپاژ قلب و جریان خونتان نیازمند قدری استراحت و حرکت هستید. لذا زمان صرف ناهار بسیار مهم است و این فرصت را به شما می دهد که این استراحت را در روز تجربه نمایید. ولی اگر شما پشت میز کارتان باقی بمانید این فرصت را از خود می گیرید.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، افرادی که در طول هفته بیش از 6 بار بیرون از خانه غذا می خورند شاخص توده بدنی بیشتری دارند. اما غلظت لیپوپروتئین با چگالی بالا در که موجب سوزانده شدن کلسترول های اضافی بدن می شود در این افراد بسیار است و همین موضوع باعث افزایش کلسترول آن ها می شود، هم چنین سطح مواد مغذی از جمله ویتامین C و E در بدن این دسته افراد بسیار کم است.

نکته جالب توجه اینجاست که همه این افراد در فست فودها غذا نمی خورند، گروهی به خوردن غذا های سنتی اما ناسالم عادت دارند و گروهی دیگر غذا های سالم در محیط هایی مثل دفتر کار یا حتی کافه های خیابانی و به صورت ایستاده می خورند. نتایج این تحقیق نشان داد، غذا خوردن بیرون از خانه صرفه نظر از اینکه غذا سالم باشد یا ناسالم بالقوه موجب چاقی می شود. بنابراین توصیه می شود تا جای ممکن از خوردن غذا در محیطی غیر از خانه جلوگیری شود یا تلاش شود غذا در محیطی به دور از استرس و آرامش صرف شود.

 

, خوردن غذا ,رژیم لاغری

نکاتی برای غذا خوردن سالم تر در پشت میز کار

1- وقتی که پشت میز کار غذا می خورید حواستان به غذایی که در دهان می گذارید باشد و اجازه ندهید که به خاطر اینکه حواستان معطوف یک ایمیل و یا یک مورد کاری است بیش از حد غذا بخورید. 

2- ناهارتان را خودتان از منزل بیاورید و از غذا های پرکالری و فست فود اجتناب کنید. درواقع ناهار فرصت خوبی است برای اینکه غذا های سالم بخورید لذا با خود غذاهای سالم و سبک و سالاد بیاورید.

3- اگر مجبور هستید که پشت میزتان غذایتان را صرف کنید به دنبال راهکارهایی برای حرکت در بقیه اوقات روزتان باشید. سعی کنید در مسیر برگشت به خانه قدری پیاده روی داشته باشید. 

4- غذا خوردن پشت میز کار را تبدیل به یک عادت برای خود نکنید. برخی مواقع برای شما میسر است که غذایتان را پشت میز کارتان نخورید ولی چون تبدیل به عادت شده است ناخواسته پشت میز کار غذا می خورید، لذا هر زمان که برایتان میسر شد غذایتان را در آرامش و مکان مناسب تر میل کنید.