کله پاچه چه خطراتی برای ما دارد؟

کله پاچه چه خطراتی برای ما دارد؟ 

خوردن کله پاچه هیچ گاه بصورت دائمی توصیه نمی گردد چون میتواند عوارض بدی را برای ما به جای گذارد با هم در ادامه بیشتر متوجه این موضوع خواهیم شد. کله پاچه از نظر تامین انرژی، ریز مغذی ها و تنوع گروه های غذایی،غذای ارزشمندی محسوب نمی شود و نباید آن را به طور روزمره استفاده کرد.

علاوه بر روغن فراوان اگر مسائل بهداشتی در طباخی رعایت نشود، این غذا می تواند عامل بسیاری از بیماری های گوارشی هم باشد. پس به عزیزان توصیه می شود این غذا را به طور تفننی، سالی یا ماهی یک بار مصرف کنند نه هر روز.تنها چیزی که برای کله پاچه خورها مهم نیست نظر دکترهای تغذیه است.

کیست که نداند کله پاچه بانک کلسترول است و خوردن آن ضرر دارد. اما لذتی که در کله پاچه خوردن هست در هیچ صبحانه دیگری نیست. تصور کنید، صبح جمعه از خواب بیدار شده اید، رفته اید کوه و حسابی یخ کرده اید. در بازگشت می روید یک طباخی، یک کاسه آب مغز، دوتا چشم، یک زبان و بناگوش سفارش می دهید. بخاری که از کله پاچه بلند می شود گرم تان می کند و بوی دارچین می زند توی دماغ تان.

نان سنگک را در آب مغز ترید می کنید، لیموترش می چکانید و همه چیزی که جلوتان گذاشته اند را با ترشی لیته نوش جان می کنید. بعدش هم یک لیوان چایی شیرین می نوشید و می روید خانه تا ظهر می خوابید. این تصویر شیرین را هیچ غذایی مثل کله پاچه به آدم نمی دهد. اما هرکه خربزه می خورد پای لرزش هم می نشیند.

کله پاچه مخصوصا برای افراد مسن یک سم است. اگر جوان و کاملا سالم هستید هم نباید در خوردن آن زیاده روی کنید.دکتر مظهری می گوید: «کله پاچه از نظر تامین انرژی، ریز مغذی ها و تنوع گروه های غذایی،غذای ارزشمندی محسوب نمی شود و نباید آن را به طور روزمره استفاده کرد.

پاچه

این بخش هم چرب است هم مزه خاصی دارد. مزه آن با همه بخش های کله پاچه فرق دارند. اگر چربی دوست دارید شاید از آن خوشتان بیاید. از قدیم می گفتند پاچه برای استخوان خوب است. انگار پر بیراه هم نمی گفتند. تنها جایی از کله پاچه است که خوردن آن توجیه دارد. وقتی پاچه می خورید مواظب استخوان های کوچکی که در آن هست باشید.

نظر دکتر: می توان گفت قسمت پاچه به تنهایی برای کسانی که دردهای مفصلی دارد خوب است. اگر چه خوردن کله پاچه بیش از  ماهی یک بار ، به هر حال ضرر زیادی دارد.

بناگوش

این بخش از کله پاچه تکه ای گوشت قرمز است که چربی زیادی دارد. خیلی ها به همراه زبان آن را نوش جان می کنند. چربی آن زیاد نیست اما گوشت قرمز سالمی هم به حساب نمی آید. اگر گوشت دوست دارید این قسمت را سفارش دهید. اما فقط گوشت های بناگوش را نخورید. قسمت پوست مانند آن چرب تر است اما مزه بهتری دارد. یک بار خواسته اید کله پاچه بخورید دیگر.

نظر دکتر: قسمت های پر گوشت کله پاچه مثل بناگوش و زبان مانند گوشت قرمز عوارض زیادی دارند و به دلیل دارا بودن مقادیر بالای کولین، برای بیماران مبتلا به نقرس نوعی عامل خطراند و باعث حمله دردهای نقرسی خواهند شد.

زبان

پر طرفدارترین بخش کله پاچه. از بقیه قسمت های آن بیشتر گوشت دارد و معمولا گران تر است و زودتر از بقیه قسمت ها تمام می شود به خاطر همین خیلی از طباخی ها مغز را بدون گوشت نمی دهند.نظر دکتر: زبان هم چرب و کلسترول اش بالاست. درمجموع خوردن کله پاچه می تواند به بیماری های گوارشی منجر شود.

چشم

چشم از بخش هایی است که فقط بعضی از کله پاچه خورها به آن علاقه دارند. اما کسانی که آن را دوست دارند مزه آن را با مزه هیچ بخش دیگری عوض نمی کنند. معلوم نیست چرا کله پزها این قدر روی این بخش کله پاچه حساس هستند. اگر بیشتر از تعداد چشم بخواهید برایتان نمی آورند و با اخم می گویند تمام شده.
نظر دکتر: شایعه در مورد خواص چشم بسیار است، اما همگی شایعه است.

مغز

چربی مغز خیلی بالا است. اما انصافا بخش لذیذی از کله پاچه به حساب می آید. می توانید آن را به تنهایی لای نان بگذارید و بخورید اما مرسوم است کله پزها آن را در آب گوشت له می کنند و روی میزتان می آورند. تریدی که در آب مغز درست شده اصلا قابل مقایسه با ترید آب گوشت تنها نیست؛

چرب تر است و در نتیجه لذیذتر.نظر دکتر: قسمت های مختلف کله پاچه به خصوص مغز چربی و کلسترول بسیار زیادی دارند و در نتیجه خوردن آنها به افرادی که چربی خون بالا دارند یا چاق هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.

.

منبع :gahar.ir