اگر تابه حال تجربه ی رژیم گرفتن را داشته باشید، متوجه می شوید که پس از چند ماه دیگر به اندازه ی گذشته اشتها ندارید و با غذای کمتری احساس سیری می کنید. ازآن سو اگر به تازگی حجم غذایتان به طور منظم افزایش یافته، دیگر برای سیرشدن به غذای بیشتری نیاز دارید. آیا واقعا حجم معده باتوجه به مقدار غذایی که می خورید، تغییر می کند یا عوامل دیگری در این بین نقش بازی می کنند؟ با «چطور» همراه باشید، در این مطلب برایتان از راه های کاهش حجم معده گفته ایم.

حتما بخوانید:

  • کالری مورد نیاز بدن برای افزایش، کاهش و ثابت نگه داشتن وزن
  • ۲۷ غذا را که دشمن چربی ها هستند بهتر بشناسیم
  • کدام غذاها را می توانید با معده خالی بخورید و کدام غذاها را نه!

آیا حجم معده قابل تغییر است؟

کیتلین بروسچی متخصص تغذیه در گفت وگو به هافینگتون پست استرالیا می گوید، درواقع هر وعده ی غذایی که می خورید نوعی ورزش در معده تان است و معده به طور مکرر در روز منبسط و منقبض می شود. اگر اغلب اوقات وعده های غذایی بزرگ تری داشته باشید، کم کم معده تان شروع به تغییر می کند و برای پُرشدن به غذای بیشتری نیاز خواهد داشت.

به عنوان مثال یک بادکنک را درنظر بگیرید. وقتی اولین بار بخواهید آن را باد کنید، باید با تلاش و نفس بیشتری تلاش کنید تا بادکنک از باد پر شود. وقتی باد موجود در بادکنک را خالی کنید، دفعه ی بعدی که بخواهید آن را باد کنید، راحت تر می توانید این کار را انجام دهید. درواقع اندازه ی بادکنک تغییری نمی کند، بلکه توانایی کشش بادکنک افزایش می یابد و رسیدن به حجم بالا آسان می شود. همین امر درمورد معده نیز صادق است.

درحالی که حجم معده درحقیقت تغییری نخواهد کرد، ولی تحقیقات نشان می دهند ظرفیت معده باتوجه به عادات تغذیه ای تغییر می کند. باتوجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که افراد چاق یا درشت هیکل تر الزاما ظرفیت معده شان بیشتر نیست. بروسچی می گوید با خوردن منظم وعده های غذایی بزرگ یا کوچک، کالبدشناسی (آناتومی) معده تغییر می کند.

جالب است افرادی که به پرخوری عصبی مبتلا هستند و زیاد غذا می خورند، با وجود داشتن وزن مناسب ظرفیت معده شان افزایش می یابد. این نشان می دهد مقدار غذایی که می خوریم، ظرفیت معده ی ما را مشخص می کند، نه وزن مان.

عامل تأثیرگذار دیگر بر ظرفیت معده «هورمون های گرسنگی» هستند. این هورمون ها به ما می گویند که گرسنه ایم یا سیر شده ایم. هرچه ظرفیت معده افزایش یابد، بیشتر طول می کشد تا هورمون سیری بر مغز تأثیر بگذارد.

بروسچی ادامه می دهد: وقتی دیواره ی معده تا حد مشخصی (تقریبا ۷۰٪ ظرفیت معده) منبسط شود، گیرنده های عصبی موجود در دیواره ی معده سیگنال هایی به مغز ارسال می کنند. این درحالی است افرادی که ظرفیت معده ی بیشتری دارند، برای رسیدن به این نقطه باید غذای بیشتری بخورند.

وقتی که غذای مصرفی هضم شود و معده به اندازه ی عادی برگردد، شروع به تولید هورمونی به نام «گرلین» می کند. این هورمون به مغز می گوید که دوباره داریم گرسنه می شویم.


حتما بخوانید: چرا همیشه احساس گرسنگی می کنید؟

کاهش حجم معده با تمرین

اگرچه ما نمی توانیم اندازه ی واقعی معده مان را تغییر دهیم (به غیر از انجام عمل های جراحی محدودکننده ی معده)، اما اگر با ذهن آگاهی غذا بخوریم و یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنیم، می توانیم ظرفیت معده ی خود را کاهش دهیم. بروسچی می گوید:

کاهش حجم معده با چند تمرین ساده

اگر می خواهید با ذهن آگاهی یا حضوردرلحظه غذا بخورید، باید غذای خود را مانند یک منتقد غذا میل کنید. تقریبا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا سیگنال های مربوط به انبساط معده به مغز برسند و به ما بگویند که غذاخوردن را متوقف کنیم. بنابراین اگر غذا را سریع بخورید، احتمال پرخوریتان افزایش می یابد. سعی کنید آرام غذا بخورید. عوامل حواس پرتی را حین غذاخوردن ازبین ببرید و با تمرکز روی غذا آن را بخورید. به جای اینکه غذا را فقط با سرعت بخورید، سعی کنید طعم آن را به خوبی بچشید، بو، بافت و ظاهر غذا را درک کنید.

همچنین تمرکز روی وعده های غذایی کم حجم ولی سرشار از مواد مغذی نیز می تواند به کاهش ظرفیت معده کمک کند.

بروسچی می گوید این کارها را به تدریج انجام دهید، وگرنه ممکن است گرسنگی به شما فشار بیاورد.

همیشه تلاش کنید تا از غذاهای سرشار از مواد مغذی، میوه ها، سبزیجات، گوشت های فاقد چربی، لبنیات کم چربی و غلات کامل استفاده کنید. این غذاها زودتر از چربی ها، قندهای ساده و غذاهای فرآوری شده شما را سیر می کنند. مصرف سبزیجات بسیار مهم است. زیرا سبزیجات فاقد افزودن انرژی و کالری اضافی به رژیم غذایی، می توانند به سیری کمک کنند.

مقالات صوتی
کاهش حجم معده با چند تمرین ساده کاهش حجم معده با چند تمرین ساده
مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رژیم و تغذیه برای تناسب اندام

14000تومان 7000تومان

مشاهده محصول
.

منبع : chetor.com