از پیری چه می دانید؟

مقدمه

آنچه به ظاهر گذشت عمر و سالمندی را نشان می دهد شکل ظاهری انسان است، بدن انسان که به مرور پوست سر و صورت و دستها خشک می گردد و چین و چروک هایی در آن پیدا می شود که رفته رفته رو به تزاید می گذارد. طراوت معمولی پوست که به علت وجود یک طبقه چربی زیر پوستی است از میان می رود و پوست شفافیت خود را از دست می دهد و در اثر ضعف جریان خون رنگ پریدگی پیدا می شود. موهای سر و صورت رنگ معمولی خود را از دست می دهد و سفید می شود. در اثر اختلال جذب مواد معدنی و به خصوص کلسیم، استخوان ها رو به تحلیل می روند و قد خمیده و کوتاه تر می گردد. اختلال جریان خون و کاهش ترشح برخی غده های مترشح داخلی و کاهش آنزیم های مختلف که در هضم و جذب و سوخت و ساز بدن نقش مهمی دارند پیش می آید و روند تباهی رو به پیشرفت و گسترش می گذارد.

تعاریف سالمندی

برای تعیین سن سه ضابطه وجود دارد:
 

  • سن زمانی یا سن تقویمی که سن افراد را از بدو تولد تا زمان حال می سنجند و همان سن شناسنامه است.
  • سن فیزیولژیک که بر پایه دگرگونیهای فیزیولژیک و تحولات ناشی از بیماری های مختلف استوار است. چه بسیار افراد کم سال که از نظر سن فیزیولژیک سالمند هستند “ یعنی فرسوده تر از سن تقویمی خود هستند “ و چه بسا افراد مسن که از نیروی جوانی برخوردارند.
  • سن روانی که بر اساس حالات عاطفی و هیجانی و نیروی روانی سنجیده می شود و معمولا با سن فیزیولژیک تطابق دارد.


سازمان جهانی تندرستی دوران مختلف زندگی را پس از گذشتن از سن بلوغ بر اساس سن تقویمی چنین طبقه بندی کرده است: از 35 سالگی تا 59 سالگی میان سالی، از 60 سالگی تا 74 سالگی مسنی، از 75 سالگی تا سالگی پیری و از سالگی به بالا خیلی پیر.
 

نظریات توصیفی دوران سالمندی

در تعریف و شرح مشخصات فیزیولژیک دوره سالمندی دانشمندان نظریات گوناگونی ارائه داده اند:
 

  • مچنیکوف می گوید: سالمندی عبارت است از عوارض عفونی مزمنی که با ناتوانی و استحاله “ ناتوانی در ترمیم عناصر از دست رفته “ و افزایش بیگانه خوارها همراه است.
  • استرهلر می گوید: سالمندی دگرگونیهای تدریجی در ساخت و ترکیب موجود زنده است و دارای این ویژگی است که تغییرات گسترده و درونی است و گرایش به پیشرفت دارد و بالاخره به سوی فساد و اضمحلال پیش می رود.

 

  • آشوف با مطالعه و کالبدگشایی 400 مورد افراد بالاتر از 65 سال در سال 1937 میلادی اعلام کرد “ مرگ طبیعی وجود ندارد “ و کالبدگشایی ها نشان داده اند که علت مرگ بیماری بوده است و نه پیری.

 

  • بر خلاف آشوف، وارتین می گوید: مرگ و میر افراد مسن به علت کهولت است. اخیرا نظریات مختلف دیگری نیز مطرح شده اند از جمله تغییرات رشته های کلاژن بافت همبند، نظریه تغییرات مولکولی در ساختمان سلول ها و بالاخره نظریه وراثت که می گوید یکی از مهم ترین علل تاخیر یا تسریع علایم پیری وراثت است.

نشانه های پیری

با اینکه در 70 درصد افراد مسن تصلب شرائین “ آترواسکلروز “ یا فشار خون وجود دارد امروزه ثابت شده است که آترواسکلروز تنها در اثر بالا رفتن سن به وجود نمی آید و عوامل دیگری از قبیل بهداشت محیط و مسائل بوم شناختی (اکولوژیک)، کمی تحرک و ترس و وحشت و هیجانات و مصرف برخی مواد غذایی مانند چربی ها و قهوه در به وجود آمدن آن از اهمیت خاصی برخوردارند. بیماری های دوران پیری از سن 60 و 65 سالگی رفته رفته خودنمایی می کنند. عوارض عروقی و قلبی در سنین بالای زندگی شایعتر هستند و سکته مغزی و قلبی به علت گرفتگی عروق انتهایی در قلب و مغز گرچه در جوانان نیز دیده می شود ولی در سالمندان بیشتر است. بیماری های استخوانی و مفصلی بخصوص پوکی استخوانی (اوستئوپوروز) به علت کم شدن قدرت جذب کلسیم و ویتامین D پیش می آید و در کنار آن بیماری های مفصلی نظیر آرتریت روماتوئید، نرم استخوانی و تغییرات استخوانی مهره های گردن که به علت فشار بر شبکه عصب بازویی ایجاد دردهای مبهم در دست ها می کند زیاد دیده می شود.

در درصد سالمندان بیماریهای دستگاه تنفسی بخصوص پارگی حبابچه های ششی (آمفیزم) و برونشیت مزمن دیده می شود. این عوارض از یکسو به علت تقلیل جذب اکسیژن موجب تنگی نفس می شود و از سوی دیگر خود موجب کاهش جذب اکسیژن می شود و نارساییهای قلبی را شدت می بخشد. همچنین کلیه ها، کبد و لوله گوارش در سالمندان دستخوش تغییراتی می شوند که مراقبت های خاصی ایجاب می کنند. از میان بیماری های غده های مترشح داخلی، بیماری قنددیابت “ به خصوص نزد سالمندان پرخور و الکلی های مسن به میزان در حدود 15 درصد شیوع دارد. علت این بیماری خرابی جزایر لانگرهانس لوزالمعده است. بیماری های بدخیم و سرطان ها در دوران سالمندی بیش از سایر دوران های زندگی دیده می شوند.

اختلالات حواس پنج گانه و سلسله اعصاب مرکزی موجب کاهش سرعت انتقال و عدم بروز به موقع بازتاب ها و در نتیجه افزایش سوانح در پیران می شود. قدرت تطابق عدسی چشم به مرور تقلیل پیدا می کند که سبب پیرچشمی و ضعف دید چشم می گردد. گوش ها رفته رفته سنگین می شود و صداها به خوبی شنیده نمی شوند. حس لامسه و چشایی و بویایی کمتر آسیب می بیند ولی ضعف قدرت بینایی و شنوایی درک مسائل روزمره را دچار اشکال ساخته لذا رابطه شخص مسن با جامعه مختل می شود. آرتریواسکلروز عروق مغزی سبب می شود که حافظه شخص مسن مختل شود. ابتدا قدرت حافظه نزدیک کاهش می یابد و شخص از بخاطر سپردن آنچه با آن برخورد می کند عاجز می ماند بعدها حافظه دور نیز کاستی می یابد و بعضی خاطرات گذشته فراموش می شود و شخص قدرت به خاطر آوردن قسمت هایی از خاطرات گذشته را از دست می دهد. گاهی شخص سالمند نسبت به افراد یا مناظر ناشناخته احساس آشنایی می کند.

در بعضی از موارد در افراد سالمند نوعی جنون که آن را جنون پیری می نامند پیش می آید. این بیماران زودرنج، حساس، تحریک پذیر و گاهی بی تفاوت اند. حس حسادت و محرومیت شدید داشته و دچار بی قراری، بی خوابی و کمبود درک می شوند. حالت افسردگی در چهره آنان نمایان است. بالاخره ممکن است زوال عقل و حالات پرخاشگرانه جنون و دیوانگی در آن ها پیدا شود. در بعضی سالمندان بحران های تیرگی شعور و هذیان ظاهر می شود و منگی ناگهانی، احساس تنهایی روانی و هذیان و توهم پیش می آید.

در میان این عوارض افسردگی ناشی از بازنشستگی و احساس پوچی شخص سالمند را زیر فشار روانی قرار می دهد که باید با فراهم کردن فعالیت های اجتماعی آنها را برطرف ساخت. لازم به تذکر است که برخلاف این گروه افراد سالخورده دیگری را می توان یافت که با وجود ابتلا به ناتوانیهای جسمی بهترین آثار علمی و ادبی خود را در دوران پیری و حتی در آخرین روزهای حیات تهیه و تنظیم کرده و تجربیات ذی قیمت خویش را به نسل بعد تقدیم داشته اند. از آن جمله می توان ویکتور هوگو، گوته، جوزپه وردی و بسیاری از دانشمندان و نویسندگان بزرگ را نام برد.

علائم پیری درمردان

نشانه های پیری در مردان از سن 35 تا 65 خود را نشان می دهند. و این زمانی است که سطح هورمونهای آنها (بخصوص تستروژن) کاهش می یابد. تستروژن هورمونی است که به مردان در انجام اعمال جنسی، تولید اسپرم، رشد مو در بدن و اطراف اندام جنسی، شکل گرفتن عضلات و استحکام استخوانها کمک می کند. کم شدن این هورمون در مردان با افزایش سن طبیعی است. برخلاف زنان که در زنان یائسگی قدرت باروری خود را از دست می دهند، مردان قدرت باروری خود را از دست نمی دهند. اما تغییرات سطح هورمون می تواند باعث عوامل مختلفی در آنها شود. افراد مختلف تجارب مختلفی داشته اند سطح هورمون در بعضی افراد بیش از دیگران پایین می رود و بعضی از مردان عوارض بیشتری از دیگران نشان می دهند.

کاهش سطح هورمون روی بدن مرد تأثیر می گذارد که دارای نشانه های زیادی است:

ــ احساس افزایش وزن

ــ بدخوابی

ــ کم شدن میل جنسی

ــ احساس زود رنجی و عصبانیت

ــ مشکل داشتن در عمل نعوظ

ــ عصبانیت

ــ مشکلات حافظه و تمرکز ذهنی

ــ کم شدن حجم عضله

ــ افزایش ادرار

ــ کسالت و افسردگی

ــ کم شدن انرژی

--ریزش مو و کاهش استحکام استخوانها

اگر شما این نشانه های کاهش سطح تستروژن را دارید، با دکتر خود صحبت کنید. شما می توانید سطح اسن هورمون را با یک آزمایش خون ساده اندازه گیری کنید. چون سطح تستروژن طبیعی موجود در خون برای افراد مختلف متفاوت است. تشخیص کاهش سطح هورمون مشکل است ولی اگر قبلاً این آزمایش را انجام داده باشید می توان آن را مقایسه کرد یا حداقل این یک میزان برای مقایسه با آزمایشهای بعدی می تواند ثبت شود. اگر سطح هورمون شما کم شده است بهتر است با یک متخصص غدد یا اورولوژیست تماس بگیرید تا مشکل شما را درمان کند.

روش جهت جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت

پیری زودرس تخمدان 

 

رژیم های غیراستاندارد و مداوم باعث پیری زودرس پوست می شوند

 پیر شدن زودرس و ظهور چین و چروک های پوستی در سنین جوانی یکی از وحشتناک ترین کابوس ها برای خانم هاست!

ما همیشه سعی می کنیم با کمک کرم ها و لوسیون های ضد چروک تا جایی که می توانیم ظهور این چروک ها را به تعویق بیندازیم غافل از اینکه شاید طرز زندگی کردن و عادت های مان دلیل پیر شدن ظاهرمان باشد! پس اگر می خواهید با روش های پیشگیری از پیری زودرس آشنا شوید این 9نکته را به خاطر بسپارید.

1. آفتاب و سولاریوم:
آفتاب بهترین منبع ویتامین D و برای سلامت بدن ضروری است اما استفاده بیش از حد از آن شما را در خطر پیری زودرس و سرطان قرار می دهد. کلاژن و الاستین 2 پروتئینی هستند که پوست را نرم، لطیف، انعطاف پذیر و بدون چروک نگه می دارند. نور خورشید به کلاژن و الاستین صدمه می زند و باعث تولید رادیکال های آزاد در پوست و از بین رفتن سلول های پوستی از جمله سلول های کلاژن ساز می شود.

راه حل:
لازم نیست کلا آفتاب را از زندگی خود حذف کنید. فقط یادتان باشد هربار قبل از خروج از خانه از یک ضدآفتاب مناسب با SPF 15 به بالا استفاده کنید. ضدآفتابی بخرید که حاوی اکسید زینک (Zinc oxide)، تیتانیوم دی اکسید (Titanium dioxide)، آووبنزون (‪avobenzone) یا مکسوریل (Mexory SX) باشد. فراموش نکنید نور خورشید بین ساعات 01 تا 41 بیشترین آثار مخرب را دارد.

2. لوازم آرایشی:
لوازم آرایشی به خودی خود باعث پیری زودرس و چروک پوست نمی شوند اما می توانند باعث خشکی پوست شوند. خشکی نیز می تواند حالت چروک کاذب ایجاد کند. معمولا یکی از علل چروک به صورت کاذب، خشکی شدید پوست است که با استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب ممکن است، اتفاق بیفتد و باعث پیری زودرس پوستتان شود.

راه حل:
هنگام خرید لوازم آرایشی حتما به برچسب شبنم توجه کنید. روی این برچسب کدی نوشته شده که با استفاده از شماره تلفن یا شماره پیامک درج شده می توانید از اصل بودن و تاریخ مصرف محصول اطلاع پیدا کنید.

3. استرس:
حذف کامل استرس از زندگی تقریبا غیرممکن است اما برای نجات زیبایی خود مجبورید عضلات پیشانی تان را شل کنید! چراکه در زمان استرس معمولا اخم می کنید و پیشانی تان را چین می اندازید. از طرفی خود این چین و چروک ها باعث افزایش استرس می شوند و پیری زودرس را به ارمغان می آورد.

راه حل:
برای کاهش استرس می توانید از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید یا ورزش را به فهرست کارهای روزانه تان اضافه کنید. مدیتیشن و انجام کارهای مورد علاقه تان نیز تاثیر بسزایی روی استرس می گذارند.

4. تغذیه و رژیم های لاغری:
رژیم های غیراستاندارد و مداوم باعث پیری زودرس پوست می شوند. این رژیم ها معمولا همراه با پایین و بالا رفتن مداوم وزن هستند. اضافه وزن باعث می شود پوست کشیده شود و الاستیسیتی آن کاهش یابد. از طرف دیگر کاهش وزن باعث ایجاد چین و چروک و شل شدن پوست می شود. مصرف بیش از حد نمک، سیب زمینی سرخ کرده، قهوه و شیرینی جات نیز در طولانی مدت به پوست آسیب می رساند و باعث پیری زودرس پوست می گردد.

راه حل:
بهترین حالت کاهش وزن کم کردن نیم کیلو در هفته است. برای سلامت پوست تان باید روزانه از پروتئین های کم چرب، غلات کامل، میوه و سبزیجات استفاده کنید. آنتی اکسیدان ها پیری زودرس پوست را به تعویق می اندازند و اثرات مخرب ایجاد شده روی پوست را جبران می کنند. برای مثال گوجه سرشار از ویتامین C و بیوتین است، هویج سرشار از بیوتین و ویتامین A است و سبزیجات برگ دار و بادام سرشار از ویتامین E هستند.

5. کم آبی:
نوشیدن آب کافی باعث می شود سلول های پوست مرطوب و سرحال باقی بمانند. هرچه سن بالاتر می رود پوست نیز نازک تر و خشک تر می شود بنابراین اهمیت نوشیدن آب با بالارفتن سن افزایش می یابد.

راه حل:
روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. البته اگر مشکل قلبی دارید یا دیالیز می شوید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

6. کم خوابی:
کمبود خواب به سلول های پوستی فشار می آورد و تولید سلول های جدید را مختل می کند. از طرفی باعث استرس می شود و کل سیستم بدن را به هم می ریزد در نتیجه دور چشمان تان تیره شده و روز به روز چروک های تان عمیق تر و باعث پیری زودرس میگردد.

راه حل:
هرشب بین 7 تا 8 ساعت خواب مداوم داشته باشید و از خوابیدن هنگام روز خودداری کنید.

7. خنده، اخم و تعجب:
یادتان می آید پدر و مادرمان همیشه می گفتند «اخم نکن وگرنه صورتت همیشه همین طوری می مونه!» در واقع حق با آنها بود. هر زمان که عضلات صورت تان را حرکت می دهید پوست تان کمی چروک می خورد. این چروک ها در دوران جوانی سریع ناپدید می شوند اما هرچه سن بالاتر می رود و تولید سلول های جدید کندتر می شود چروک ها نیز دیرتر رفع شده و گاهی دائمی می شوند.

راه حل:
در نور آفتاب حتما از عینک آفتابی استفاده کنید تا مجبور نشوید چشم های تان را ریز کنید. همچنین اگر چشم های تان ضعیف است حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا عینک مناسب بگیرید. از اخم کردن خودداری کنید. تزریق بوتاکس نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

8. حالت خوابیدن:
بیشتر افراد عادت دارند روی پهلو یا شکم خود بخوابند. در این حالت صورت روی بالش قرار می گیرد و چروک های پوستی در طولانی مدت افزایش پیدا می کند و باعث پیری زودرس میشود.

راه حل:
ما تقریبا یک سوم از عمر خود را در خواب هستیم پس سعی کنید صورت تان را روی بالش نگذارید و به جای آن به پشت بخوابید و زیر زانوهای تان یک بالش قرار دهید. حتی اگر وسط خواب بی اختیار به پهلو بچرخید باز هم توانسته اید احتمال ایجاد چروک ها را کاهش دهید.

9. سیگار:
سیگار نه تنها سلامت تان را به خطر می اندازد و دندان های تان را زرد می کند بلکه باعث می شود پوست تان کم آب شده و پیری زودرس را به همراه بیاورد. نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کند و خونرسانی به پوست را کاهش می دهد. به این ترتیب سلول های پوست دچار کمبود مواد مغذی و اکسیژن می شوند و پوست چروک می خورد. علاوه بر این پک زدن به سیگار، چین و چروک های دور لب را افزایش می دهد.

راه حل:
برای حفظ جوانی تان هم که شده از همین امروز میزان سیگار کشیدن تان را کاهش دهید. می توانید از مطالب آموزشی موجود در اینترنت یا کتاب ها و سی دی های مربوطه استفاده کرده یا به یک متخصص ریه مراجعه کنید.