آکاایران: ازدواج مجدد برای سالمندان اقدامی‌برای تامین نیازهای جنسی نیست، ازدواج در این دوران می‌تواند به فرد سالمند امید به زندگی بدهد و او را سرحال تر کند.احساس تنهایی منشاء بسیاری از حالات نامتعادل روانی مثل یاس، ناامیدی، افسردگی و در بعضی مواقع حتی خودکشی می‌شود، این در حالی است که ازدواج مجدد سالمندان اصلی‌ترین راهبرد ارتقای سلامت روان در مقابله با چالش تنهایی است و در صورت عدم تامین نیازهای عاطفی، روحی و روانیسالمندان، ضمن پیری زودرس، بیماری‌های مزمن جسمی‌به سرعت اتفاق خواهد افتاد.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات سلامت سالمندان آکاایران, بیشتر به فواید و تاثیرات مثبت ازدواج مجدد در سالمندان میپردازیم. با ما همراه باشید.

تنهایی و افسردگی در دوران سالخوردگی در دنیا و ایران بسیار شایع است. زنان و شوهران سالمند اغلب دور از خویشاوندان زندگی می‌کنند و فرزندان آنها زمان کمی برای وقت‌گذرانی با والدین دارند و آنها اغلب تنها مونس و همدم یکدیگر هستند. اکثر زوج‌های سالمند با توجه به تغییر سبک زندگی خانواده‌ها، شتاب توسعه، زندگی شهری و از هم‌گسستگی خانواده‌ها تنها زندگی می‌کنند و این واقعیتی تلخ و اجتناب‌ناپذیر است. وقتی یکی از زوج‌ها به علت کهولت سن یا بیماری فوت می‌کند در واقع زندگی همسر سالخورده او دگرگون می‌شود و تنها و غصه‌دار به روزهای سخت آینده فکر می‌کند. وقتی امکان نگهداری سالمند تنها در خانه و نزد فرزندان فراهم نباشد، برخی فرزندان پدر یا مادر را به خانه سالمندان می‌فرستند.

 

خانه‌‌های سالمندان سبب افسردگی می‌شوند

Image result for ‫خانه‌‌های سالمندان سبب افسردگی می‌شوند‬‎

اکثر سالمندان آسایشگاه‌ها را نمادی از انزوا و طرد اجتماعی می‌دانند. آنها نمی‌توانند به فضای حاکم بر آسایشگاه‌ها عادت کنند و همیشه منتظر اتفاق خاصی هستند تا به خانواده برگردند. محققان حوزه سالمندی بر این باورند که اگرچه در موارد بسیار محدودی به دلیل شرایط خاص بعضی از سالمندان و نبود مراقب‌خانوادگی، فرد سالمند ناگزیر به رفتن به خانه سالمندان می‌شود، اما در اکثر موارد ترجیح فرد سالمند و خانواده‌، نگهداری فرد سالمند در خانواده است و سپردن سالمند به سرای سالمندان باید آخرین انتخاب مطرح شده در خانواده‌ها باشد. حس طرد‌شدگی و انزوا در بین سالمندان حاضر در بیشتر آسایشگاه‌ها وجود دارد و سالمندانی که بدون رضایت شخصی مجبور به حضور در آسایشگاه شده‌اند، به دلیل دوری از خانواده و نبود امکان ملاقات منظم بیشتر منزوی می‌شوند. سالمندان از احساس بی‌مهری فرزندان خانواده، شرایط نامناسب سرای‌سالمندان و رفتارهای ترحم‌آمیز مسئولان آسایشگاه‌ها و ملاقات‌کننده‌ها احساس خواری و شکست می‌کنند.

Related image

نیاز به ازدواج مجدد در سالمندان

اگر فرد سالمند از هوشیاری و توانایی قابل ‌قبولی برخوردار باشد آیا منطقی است که تنها به دلیل تنها بودن و فوت همسر به خانه سالمندان منتقل شود؟ برخی فرزندان برای حل مشکل تنهایی آنها وعده دیدار آخر هفته یا طول هفته را با افراد خانواده به پدر یا مادر سالخورده می‌دهند و به گمان آنها این کار در حل مشکل تنهایی والدینشان موثر است. فرزندان نباید این نکته را فراموش کنند که تنهایی سالمندان پس از فوت همسران آثار بدی بر روان آنها به جا می‌گذارد. فرزندان باید نگران والدین خود باشند و حتی برای آشنایی والد تنهای خود با یک همسر مناسب برنامه‌ریزی کنند. آنها باید در نشست‌های خانوادگی و رفت‌ و آمدهای دوستانه با همکاران و همسایگان خود موجبات آشنایی پدر یا مادر را با یک فرد مناسب به منظور ازدواج فراهم کنند. متاسفانه در ایران افراد سالمند برای ازدواج دوباره تحت فشار از سوی خانواده هستند. فرد مجبور است به دلیل باورهای غلط اجتماعی و اثبات وفاداری خود به همسرش تا پایان عمر تنها زندگی کند، در صورتی که وفاداری تنها زمانی معنا می‌دهد که فرد زنده است، ولی وقتی شریک زندگی می‌میرد معنای خود را از دست می‌دهد و در ضمن در دین اسلام هم اجازه ازدواج مجدد داده شده است. زنان سالمند تنها در هنگام ازدواج مجدد در تنگناها و فشارهای بیشتری هستند، در اکثر موارد به نفس‌پرستی یا خودخواهی متهم می‌شوند و به همین دلیل گاهی با وجود فشارهای عاطفی و مالی سنگین وارده به دلیل فوت همسر آنها ترجیح می‌دهند تنها زندگی کنند.

Related image

متاسفانه پذیرش ازدواج سالمندان در جامعه ما ما وجود دارد که ازدواج در دوران سالمندی و حتی میانسالی خجالت آور است و هنگام تجدید فراش یک فرد مسن پچ پچ های زیادی در فامیل و آشنا به راه می افتد که همه از این ضرب المثل حکایت دارند که سرپیری و معرکه گیری ، درحالی که افراد مسن هم در این سن احتیاج به یک همدم و همراه دارند و ازدواج در تمامی مراحل زندگی به خصوص در کهنسالی امر بسیار مهمی در رفع نیازهای فردی یک انسان است.

تجدید فراش افراد مسن

ازدواج در هر سنی به شرط آنکه در مسیر درست و چارچوب های عقلانی خود باشد ، رویدادی مثبت است در غیر این صورت می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات دیگری شود.

فرزندان می توانند با دوری از تعصبات بیجا و بی منطق که تنها بر پایه تفکر شخصی یا عرف جامعه در خصوص ازدواج سالمندان است ، به آنها پیشنهاد ازدواج دهند زیرا به ندرت یک فرد سالمند خود اقدام به ازدواج مجدد می کند و منتظر پیشنهاد و نظر فرزندانش می ماند. در این بخش از نمناک شما را با اثرات مفید ازدواج در دوران سالمندی آشنا می کنیم.

ازدواج مجدد افراد مسن

 

پایان دادن به مشکلات زندگی با ازدواج در دوران پیری

افراد مسن به همین دلیل و برآورده نشدن نیازها و مشکلاتشان که به علت تنهایی زندگی کردن متحمل می شوند، یکبار دیگر به ازدواج و یافتن شریک مناسبی برای پایان دادن به مشکلات زندگی در تنهایی روی می آورند.

تاثیرات ازدواج مجدد برای سالمندان

 

بهبود کیفیت زندگی با تجدید فراش در پیری

امروزه به علت پیچیدگی مناسبات کاری و اجتماعی بسیاری از روابط خانوادگی کمرنگ شده و فرزندان وقت کمتری را به پدرها و مادرهای سالمندشان اختصاص می دهند ، در صورتی که یکی از زوج ها فوت کرده باشد فرد سالمند تنها می ماند و فقط باید به در چشم بدوزد تا ببیند که فرزندانش کی به او سر می زنند بنابراین از نظر روحی بسیار آسیب پذیر خواهد شد.

ازدواج سالمندان در صورت فقدان همسر می تواند به بهبود کیفیت زندگی آن ها کمک کند.

اثرات ازدواج مجدد برای افراد مسن

 

به تعویق انداختن مرگ بر اثر تنهایی

دلیل بسیاری از مرگ های دوران سالمندی ناشی از بیماری ها و کهولت سن نیست و هیچ گونه عارضه جسمی در بسیاری از این مرگ ها مشاهده نمی شود بلکه علت اصلی،تنهایی سالمند است.

فواید ازدواج مجدد برای افراد مسن

 ازدواج سالمندان به علت به دست آوردن همدلی، همفکری و همبستگی

در واقع سالمند با نگاهی دیگر به ازدواج به دنبال شخصی برای همدلی، همفکری و همبستگی است و در این سن، به هوس های خود نمی اندیشد و با همراه داشتن کوله باری از تجربه، به واقعیت های زندگی و روابط آن می اندیشد.

فواید تجدید فراش در سن بالا

 

تقویت روحیه افراد کهنسال و زندگی پر نشاط

داشتن همسر در دوران سالمندی نیازهای روحی افراد مانند دوست داشته شدن، همدلی، حمایت و احساس نیاز به صمیمیت را برطرف می کند و گام موثری در تقویت روحیه افراد کهنسال به حساب می آید وبرای سالمندان زندگی سالم و پرنشاطی را رقم می زند.

تجدید فراش سالمندان

 

جلوگیری از افسردگی با تجدید فراش

در برخی از مواقع یکی از زوج ها بعد از چندین سال زندگی مشترک فوت می کند و زوج دیگر مجبور می شود که به تنهایی روزگارش را سپری کند ، به همین دلیل در کنار مشکلات جسمی ناشی از کهولت سن، افسردگی و استرس نیز به سراغ او می آید و سلامت روحی و روانی او را تهدید می کند.

فواید و تاثیرات ازدواج مجدد برای سالمندان

 

ازدواج در دوران پیری راهی برای جلوگیری از مشکلات فرزندان

اگر سالمند بعد از مرگ همسرش تجدید فراش نکند و تنها بماند ، گاهی اوقات باید با فرزندان خود زندگی کند . در دوره زندگی فرد سالمند با فرزندش حالت نامتعادل به خود می گیرد و بودن این افراد در کنار فرزندان نه تنها حس خوبی به آنها نمیدهد، بلکه گاهی اوقات سبب بیزاری طرفین می شود.

فایده ازدواج مجدد

 

 

سخن آخر درباره ازدواج سالمندان:

فرزندان نیز باید پدر یا مادر خود را با سازمان های مردمی و نهادهای مختلف آشنا کنند و آنها را در تورهای مسافرتی زیارتی و سیاحتی و... ثبت نام سازند تا به والدین سالمند اعتماد به نفس بیشتر و روحیه با نشاط تربدهند.