تقریبا 10 درصد افراد بالای 60 سال، زوال عقل دارند یعنی به آلزایمر مبتلا هستند

هر7 ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود
رییس انجمن آلزایمر ایران در آستانه برگزاری پنجمین کنگره علمی بیماری آلزایمر گفت: در تلاشیم که بتوانیم بیماری آلزایمر را که یکی از بیماری های پرهزینه برای سالمندان و مراقبین آنهاست، جزو بیماری های خاص قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان فاقد مرز به نقل از ایسنا ، دکتر معصومه صالحی گفت: در حال حاضر برآورد شده که در هر 7 ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.

وی همچنین افزود: تحقیقات نشان می دهد؛ طی 40 سال آینده 8 میلیون نفر به آلزایمر مبتلا خواهند شد که با برنامه ریزی های مدون می توان از این معضل پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه آلزایمر نوعی بیماری ناهمگن از نظر ژنتیکی است که در تمام نژادها دیده می شود، افزود: تقریبا 10 درصد افراد بالای 60 سال، زوال عقل دارند یعنی به آلزایمر مبتلا هستند.

به گفته دکتر صالحی، 5 درصد این بیماران دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زودهنگام، 15 تا 25 درصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دیررس و 75 درصد مبتلا به بیماری تگ گیر هستند.
وی تصریح کرد: در این کنگره برآنیم که سالمندان تشویق شوند تا عادات خود را انطباق دهند. همه سالمندان می توانند یک دفترچه یادداشت دارا باشند و تمام پیام های خود را از جمله داروهایی که باید در طول روز استفاده کنند را یادداشت کرده تا از این طریق از افت حافظه رنج نبرند.
رییس انجمن آلزایمر ایران در پایان تاکید کرد: برقراری نظم روزانه و کمک گرفتن از وسایل کمک حافظه می تواند توانایی سالمندان را افزایش دهد و از دشواری های حاد نجات دهد.

.

منبع :