ما وقتی برای از دست دادن نداریم . (روز ۲۱ سپتامبر ، روز جهانی آلزایمر بود )

روز جهانی آلزایمر

روز جهانی آلزایمر ، روز انسجام است که تمام افراد مبتلا به دمانس را در سراسر دنیا متحد می سازد . هر سال در روز ۲۱ سپتامبر ، افراد مبتلا به دمانس ، مراقبت کنندگان و انجمن های آلزایمر برنامه های زیادی ترتیب می دهند تا اطلاع رسانی نمایند . انجمن های آلزایمر در این روز ، مردم را از خدماتی که به افراد مبتلا به دمانس و مراقبت کنندگانشان ارائه می دهند مطلع می سازند . این خدمات شامل گروه های حمایت کننده ، مشاوره تلفنی و مراقبت روزانه می شوند .

روز جهانی و برنامه های آن توسط انجمن جهانی که متشکل از ۷۵ کشور در سراسر دنیا می باشند هماهنگ می شود و هدف برانگیختن و توجه رسانه ها و کسانی که در تصمیم گیری و برنامه ریزی مسئولیت دارند می باشد . ما قصد داریم با هم فعالیت ها ، مهارت ها و انگیزه ها را انسجام داده تا زندگی بهتری برای افراد مبتلا به دمانس و مراقبت کنندگانشان فراهم سازیم .

* دمانس

دمانس کلمه مصطلحی است که به هر نوع بیماری مغزی که بر حافظه و رفتار اثر بگذارد ، گفته می شود ..

۵۰٪-۶۰٪ این بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر هستند . دیگر انواع دمانس شامل دمانس تصلب شریان ، دمانس با لوئی بادیز و دمانس گیجگاهی می شوند .

از دست دادن حافظه یکی از علائم شایع دمانس است که با فراموش کردن معمولی کاملاً فرق دارد . شاید ما نام فیلمی را که دیشب دیده ایم فراموش کنیم ولی شخصی که مبتلا به دمانس است اصلاً فراموش می کند که اصلاً فیلمی دیده است . علائم دیگر دمانس ، شامل : داشتن مشکل در انجام کارهای روزانه ، اشکال در بیان کلمات ، گم کردن محل و زمان ، ضعف در قضاوت و تغییر در حالات و رفتار می باشد . در نهایت افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند قادر نیستند از خود مراقبت کنند و در انجام کارهای روزانه به کمک دیگران نیاز دارند .

دمانس با ننگ و بدنامی و خرافات همراه است و در بیشتر نقاط دنیا هنوز فکر می کنند که بخشی از روند پیری است . با وجودیکه هنوز برای بیشتر انواع دمانس ها زمانی موجود نیست ، ولی مشاوره ، حمایت و اطلاعات زیادی توسط انجمن های آلزایمر در سراسر دنیا در دسترس متقاضیان قرار می گیرد.

در سال ۱۹۰۶ توسط دکتر آلویس آلزایمر بیماری تعریف شد و این بیماری به نام ایشان نامگذاری شد.

اکنون پس از گذشت صد سال از شناخت بیماری ، ۲۴ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و متأسفانه آمار به شدت بالا می رود .

ما وقتی برای از دست دادن نداریم . (روز ۲۱ سپتامبر ،  روز جهانی آلزایمر بود  )  –  -آکاما وقتی برای از دست دادن نداریم . (روز ۲۱ سپتامبر ،  روز جهانی آلزایمر بود  )  –  -آکا

آمارهای چاپ شده توسط مجله لانست خبر از یک اپیدمی قریب الوقوع دمانس می دهند . با در نظر گرفتن این که در هر هفت ثانیه یک نفر به دمانس مبتلا می شود ، پیش بینی می شود  که تا سال ۲۰۴۰ هشتاد و یک میلیون نفر با این بیماری زندگی خواهند کرد .

ما در دنیایی که به سرعت در حال پیرشدن است زندگی می کنیم . در حال حاضر بیماریهای مزمن باعث مرگ و میر در همه نقاط دنیا به استثنای آفریقا می شوند ولی دمانس بر کیفیت زندگی بیشتر اثر می گذارد تا بر طول آن و همین موضوع علت نیاز اصلی مراقبت در سالمندان است . لازم به ذکر می باشد که هزینه مستقیم مراقبت از بیماران مبتلابه آلزایمر بیش از کل هزینه های بیماری قلبی ، سرطان و سکته مغزی است .

از همین لحظه باید وارد عمل شده و در مورد اپیدمی قریب الوقوع اطلاع رسانی کنیم .

لازم است دولتها به تجهیز کردن سیستمهای درمان و اجتماعی خود پرداخته و خدمات عمومی بهتری ارائه دهند ، در تحقیقات سرمایه گذاری کرده و درمانهای جدید را در دسترس عموم قرار دهند .

در سراسر دنیا دمانس باید جزء لاینفک دستور کار سلامت و بهداشت باشد . همه باید دمانس را بهتر بشناسند زیرا دمانس یک بیماری مغزی است که حافظه و تفکر را از بین می برد و منجر به تغییرات رفتاری و شخصیتی می شود . در این رابطه نمی توان کسی را مقصر دانست . هر شخصی می تواند مبتلا بشود و افراد مبتلا به دمانس و خانواده ایشان نیاز به درک و حمایت همه ما دارند . با این آمار ، دمانس بخشی از زندگی ما است یا خواهد بود . دیگر نمی توان به پنهان کردن مشکلی که با خرافات و بدنامی همراه است پرداخت .

ما باید با همکاری یکدیگر دمانس را در اولویت اصلی سلامت و بهداشت قرار دهیم .

و ما وقتی برای از دست دادن نداریم .

*******

**********بازدید کننده محترم!شما همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه اینجا را کلیک کنید و همچن مطالب زیر را در این رابطه مطالعه کنید :۱- خطر ابتلا به آلزایمر در کمین افراد تنها ۲-اضطراب یا افسردگی منجر به نقص شناختی خفیف می شود

۳-افراد دیابتی بیشتر در معرض آلزایمر قرار دارند

۴-اختلالات بویایی، که می تواند هشدار اولیه ای برای بیماری آلزایمر باشد،

۵-آلزایمر بیماری نسل آینده است

۶-علت اصلی آلزایمر رسوب نوعی پروتئین در مغز است

۷-مغز خود را تقویت کنید

۸- در بیماری  آلزایمر تغییرات ساختار مغز چند سال پیش از کاهش حافظه دیده می شود.

9- آلزایمر  (مرجع کامل اءلاعات )

.

منبع :