تحقیقات نشان داده است که انتقال دهنده های عصبی به عنوان یک واسطه در بروز افسردگی موثرند. هنگامی که عملکرد این انتقال دهنده ها مختل شود، افسردگی ایجاد می شود. تغذیه سالم بر روی این ها اثر می گذارد و جلوی افسردگی را می گیرد.
ثابت نگه داشتن قند خون در افراد افسرده بسیار مهم است.
افسردگی نقش مهمی در تغییر اشتها دارد، لذا در بعضی از افراد افسرده، وزن زیاد می شود و در برخی دیگر وزن کاهش می یابد. ولی اگر رژیم غذایی صحیح داشته باشید، مطمئن باشید که هیچگاه وزنتان افزایش نمی یابد.

خوردن غذاهای پر کربوهیدرات( نان گندم سبوس دار ، ذرت بلالی و برنج قهوه ای) باعث کاهش افسردگی می شود. این غذاها باعث می شود که تولید سروتونین در مغز زیاد شود و حالت نشاط ایجاد کند و جلوی افسردگی را بگیرد. اما این به این معنا نیست که اگر شما دارویی را زیر نظر پزشک مصرف می کنید، آن را قطع کنید. اما این غذاها به شما در بهبودی تان بسیار کمک خواهد کرد.

خوردن مقدار زیاد پروتئین نیز کمک کننده می باشد، زیرا مقدار اسید آمینه(واحدهای تشکیل دهنده ی پروتئین) لازم برای بدن را بالا می برد. پروتئین در غذاهایی از قبیل: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ ، پنیر، ماست و شیر وجود دارد.

ویتامین 12B و اسید فولیک نیز در این رابطه نقش قابل ملاحظه ای دارند.

امگا 3 نیز به بهبود افسردگی کمک می کند. بهترین منبع امگا 3 در کپسول های روغن ماهی وجود دارد.
خوردن غذاهای متعادل و متنوع به همراه ورزش کردن، در تسریع بهبودی نقش اساسی دارند.

غذاهایی که در پیشرفت افسردگی موثر می باشند، عبارتند از:
* غذاهایی که دارای مواد تخمیر شده باشند.
* غذاهایی که دارای مواد فرآوری شده، باشند.
* غذاهایی که دارای مواد مانده و خشک شده باشند.
* غذاهایی که با شکر درست شده باشند.
* غذاهایی که مخمر در آن ها باشد.
* هر گونه گوشتی که به آن آنتی بیوتیک یا استروئید تزریق شده باشد.
* فریز نکردن غذاها
* نوشیدن چای، قهوه، نوشابه، الکل و شکلات.
* اضافه کردن رنگ های مصنوعی خوراکی، نگه دارنده ها و افزودنی ها

غذاهای غنی از ویتامین های گروه B تولید سرتونین را در مغز افزایش می دهند. از این میان ویتامین B6 و ویتامین B12 بیشترین تاثیر را دارند. از منابع خوب این ویتامین ها می توان به بادام، پسته، گردو و ماهی قزل آلا یا میگو و ماست کم چرب اشاره کرد.