چرا قهوه برای سلامت شما خوب است؟
جامعه  - تحقیقات جدید دلیل مفید بودن قهوه برای سلامت را نشان می دهد.

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که قهوه می‌نوشند با احتمال کم‌تری به دیابت نوع دوم، سنگ کیسه صفرا، پارکنیسون و انواع مختلفی از سرطان‌های سینه، کبد و مانند آن دچار می‌شوند.
محققان معتقدند فواید بسیار قهوه مربوط به صدها ترکیب مختلف در آن از جمله آنتی‌اکسیدان‌هاست. در تحقیق اخیر دانشگاه هاروارد مشخص شد افرادی که به طور منظم قهوه می‌نوشند با احتمال کم‌تری به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند.
نتایج یک تحقیق در نروژ نشان داده است قهوه دم شده از لحاظ مقادیر آنتی‌اکسیدان از بسیاری از آب‌میوه‌های مختلف غنی‌تر است.
علاوه بر آن قهوه برای ذهن شما نیز فواید زیادی دارد. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد موش‌هایی که دچار کمبود خواب هستند بعد از استنشاق بوی دانه قهوه کباب شده راحت‌تر می‌خوابند.
البته بهتر است شما قهوه را بدون شکر و کرم مصرف کنید تا دچار اضافه وزن نشوید.
نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز توصیه می‌شود و مصرف بیش‌تر آن می‌تواند باعث از دست دادن آب و افرایش فشار خون شما شود. زنان باردار نیز بهتر است نوشیدن قهوه را محدود کنند چرا که این نوشیدنی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.
ریدر دایجست

دکتر سهیلا رنجبر در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری«سلامت‌نیوز»، علت شایع اکثر عقب ماندگی‌های ذهنی را مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری دانست و اظهار داشت:«مصرف 3 لیوان مشروبات الکلی در دوران بارداری به سندرم الکلی جنین منجر می‌شود که شامل نقایص مادرزادی قلب،مفاصل، اختلالات تکاملی مغز، عقب ماندگی ذهنی کودکان، کمبود توجه، پیش فعالی، اختلالات یادگیری و فلج مغزی می‌باشد.»

وی افزود:«مصرف مشروبات الکلی توسط مادر موجب خطر سقط، محدودیت رشد و تولد نوزاد کم وزن می‌شود، البته قطع و ترک مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری توسط مادر باعث کاهش عوارض و آسیب کمتر به جنین می‌شود.»

این متخصص زنان و زایمان و نازایی با اشاره به عوارض کشیدن سیگار در دوران بارداری تصریح کرد:«دود سیگار حتی به طور مستقیم و توسط افراد دیگر  با کاهش کارایی جفت ومحروم کردن جفت از اکسیژن و مواد مغزی می‌تواند سلامت جنین را به خطر اندازد.»

رنجبر گفت:«سم سیگار از راه هوا وارد خون مادر و سپس به جفت و جنین منتقل می‌شود و به همین دلیل مادران طی دوران بارداری باید از محیط پر از دود سیگار اجتناب کنند.»

وی ادامه داد:«استعمال سیگار در دوران بارداری توسط مادر به سقط جنین، حاملگی خارج رحمی، جنین کم وزن و نارس، اسم و بیماریهای قلبی و تنفسی پس از تولد،ناهنجاریهای لب شکری، شکاف کام، ضایعات روده ای، عقب ماندگی کودک، انحرافات جسمی جنین و مرگ ناگهانی نوزاد منجر می‌شود.»

این متخصص زنان و زایمان و نازایی اظهار داشت:«بر اساس پژوهش‌های اخیر مصرف سیگار در دوران بارداری به پیش فعالی، کمبود توجه، کاهش هوش و یادگیری در   کودک منجر خواهد شد.» 

رنجبر تصریح کرد:«همچنین کشیدن سیگار در دوران شیردهی کیفیت و  کمیت شیر به ویژه چربی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود مادران سه ماه قبل از بارداری سیگار را ترک کنند.»

وی افزود:«دود سیگار هزار ماده سمی دارد که علاوه بر مادر نوزاد را نیز در بزرگسالی در معزض سرطان رحم قرار می‌دهد.»
سلامت نیوز