توصیه‌های متخصصان تغذیه به خانواده‌های کم درآمد

دکتر ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه می‌ گوید: " توانایی مالی برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب شرط لازم است، ولی کافی نیست.

* دسترسی به مواد غذایی مختلف در فصول سال

* انتخاب بهتر مواد غذایی در هنگام خرید که بستگی به دو عامل قیمت مواد غذایی و آگاهی‌ فرد انتخاب کننده دارد.

* نگهداری صحیح مواد غذایی خریداری شده و جلوگیری از فساد آن ها

* نگهداری مواد غذایی پخته شده تا زمان صرف غذا

* توزیع مناسب غذا بین اعضای خانواده با در نظر داشتن افراد بیمار و دارای وضعیت فیزیولوژیکی خاص."

این طور که دکتر مظهری می ‌گوید اگر در خانواده‌ای تمام این شرایط رعایت شوند، می ‌توانیم مطمئن باشیم که اعضای خانواده از نظر تغذیه در وضعیت مناسبی هستند.

آگاهی از پول مهم ‌تر است

بیماری ‌هایی که ممکن است افراد کم درآمد را در اثر سوء تغذیه درگیر خود کنند، قبل از هرچیز چاقی یا کمبود وزن هستند. تعجب نکنید چون افراد کم درآمد هم چاق می ‌شوند، علتش هم استفاده بیش از حد از مواد نشاسته ‌ای ارزان‌ قیمت مثل نان، به جای مواد پروتئینی است. علاوه بر این، کم خوری یا پُرخوری بی ‌رویه برخی مواد غذایی و حذف یک سری مواد غذایی دیگر می‌ تواند باعث ابتلا به بیماری ‌های ناشی از تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و افراد را برای ابتلا به بیماری ‌های دیگر مستعد کند.

دکتر مظهری می‌ گوید: "مهم‌ترین عامل در رعایت اصول تغذیه، داشتن آگاهی و اطلاع مناسب از این اصول است. اگر جامعه این آگاهی را داشته باشد، همه مردم چه مرفه و چه غیرمرفه می ‌توانند به تناسب درآمدشان از مواد غذایی در دسترس ‌شان بهره‌مند شوند. سلول‌ های بدن روزانه به 13 ویتامین و 15 ماده معدنی و 20 اسیدآمینه و تعداد بی شمار دیگری از مواد شیمیایی ثانویه احتیاج دارند که باید توسط غذاهای متنوع تأمین شوند."

او معتقد است افراد کم ‌درآمد هم اگر از نیازهای بدن آگاه باشند و خصوصیت موادغذایی مختلف را بشناسند می‌ توانند یک برنامه غذایی ارزان و قابل اجرا برای خودشان تدارک ببینند.

هله‌هوله نخورید

گام اول برای داشتن تغذیه خوب، دست برداشتن از عادت ‌های غلط تغذیه ‌ای است. دکتر مظهری یکی از این عادت‌ها را گرایش به مصرف تنقلات بی‌ ارزش می‌ داند و می‌ گوید: "باید هله هوله را از برنامه غذایی حذف کرد و پولش را به خرید موادغذایی مفید اختصاص داد. از طرف دیگر می ‌شود هزینه خرید پوشاک را کم کرد و مبلغ بیشتری را به تأمین نیازهای تغذیه ای و حفظ سلامتی افراد خانواده اختصاص داد و با این کار در هزینه‌ های درمانی هم صرفه ‌جویی کرد. در مورد نوزادان هم توصیه می‌ کنیم که حتما در شش ماه اول تولد از شیر مادر استفاده شود و تا دو سالگی این کار را همراه با غذاهای کمکی ادامه داد تا در هزینه شیرخشک صرفه ‌جویی شود. بچه‌ هایی که در دو سال اول تولد از شیر مادر تغذیه می ‌شوند کمتر از بقیه بچه ‌ها دچار بیماری‌ های ریوی و گوارشی می ‌شوند و هزینه درمان کمتری را به خانواده تحمیل می ‌کنند."

نکته مهمی که خانواده‌های کم درآمد باید یاد بگیرند، هنر و دانش تلفیق مواد    غذایی مختلف برای زیاد کردن ارزش‌های غذایی آن ها و جایگزین کردن مواد غذایی ارزان‌ قیمت مناسب به جای مواد گران‌ قیمت است.

ترکیبی غذا بخورید

پروتئین یکی از مواد لازم برای افزایش قدرت دفاعی ‌بدن در مقابل عوامل بیماری زاست. منابع غذایی پروتئین عبارتند از: انواع گوشت ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و حبوبات.

غنی ترین

منبع : tebyan.net