آیا رابطه ای بین رژیم غذایی و افسردگی وجود دارد؟

آیا رژیم غذایی فقیر(با مواد مغذی کم)، باعث افسردگی می شود؟

جواب همه سوالات بالا "بله" می باشد.

بسیاری از مواد غذایی روی حالت و وضعیت شخص اثر می گذارند. یک رژیم متعادل، تمامی ویتامین های لازم را برای بدن فراهم می آورد.

شما غالبا تمام مواد غذایی مفید برای بدن خود را به آسانی به دست نمی آورید، زیرا:

1. تمامی افراد به مواد مغذی احتیاج دارند، منتهی در اشخاص مختلف نیازهای مختلفی وجود دارد.

2. غذایی که می خوریم، مقداری مواد مضر دارد که باعث افزایش نیاز به مواد مغذی می شود.

3. آبی که ما می نوشیم نیز به همین گونه دارای مواد سمی است که با مصرف مواد مغذی از بین می روند.

4. هوایی که در اطراف ما وجود دارد و نفس می کشیم نیز، دارای آلودگی بسیاری می باشد، این مساله نیز با استفاده از غذای سالم از بین می رود.

5. رادیکال های آزاد که در بدن ما وجود دارد و باعث نابودی سلول های بدن می گردد، با مصرف مواد غذایی سالم، اثر بدشان از بین می رود.

آیا رژیم غذایی نقشی در جلوگیری از افسردگی دارد؟

تحقیقات نشان داده است که انتقال دهنده های عصبی به عنوان یک واسطه در بروز افسردگی موثرند. هنگامی که عملکرد این انتقال دهنده ها مختل شود، افسردگی ایجاد می شود. تغذیه سالم بر روی این ها اثر می گذارد و جلوی افسردگی را می گیرد.

بسیار مهم است که اشخاص افسرده، میزان قند خونشان را ثابت نگاه دارند.

افسردگی نقش مهمی در تغییر اشتها دارد، لذا در بعضی از افراد افسرده، وزن زیاد می شود و در برخی دیگر وزن کاهش می یابد. ولی اگر رژیم غذایی صحیح داشته باشید، مطمئن باشید که هیچگاه وزنتان افزایش نمی یابد.

خوردن غذاهای پر کربوهیدرات( نان گندم سبوس دار ، ذرت بلالی و برنج قهوه ای) باعث کاهش افسردگی می شود. این غذاها باعث می شود که تولید سروتونین در مغز زیاد شود و حالت نشاط ایجاد کند و جلوی افسردگی را بگیرد.

خوردن مقدار زیاد پروتئین نیز کمک کننده می باشد، زیرا مقدار اسید آمینه(واحدهای تشکیل دهنده ی پروتئین) لازم برای بدن را بالا می برد. پروتئین در غذاهایی از قبیل: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ ، پنیر، ماست و شیر وجود دارد. 

ویتامین 12B و اسید فولیک نیز در این رابطه نقش قابل ملاحظه ای دارند.

امگا 3 نیز به بهبود افسردگی کمک می کند. بهترین

منبع : tebyan.net