برای رفع خستگی پاییزه چه بخوریم ؟


آیا شما با رسیدن پاییز و فصل سرما احساس خستگی و افسردگی میکنید؟ با ما همراه باشید تا در همه ی فصول سر زنده و شاداب بمانید.


پاییز که می رسد خیلی ها احساس خستگی و افسردگی می کنند. همین که خورشید زود غروب می کند و نور کمتر می شود افسردگی نیز سراغ آدم را می گیرد. انگار پاها جان ندارند و صبح که می شود چشم ها به زور باز می شوند. خوشبختانه برای این کاهش انرژی و خستگی راه حل هایی وجود دارد. در ادامه چند غذای پر انرژی را برای شما معرفی میکنیم.
 
میوه های خشک
اگر می خواهید در طول روز به اصطلاح «بمب تکانتان ندهد» زردآلوی خشک، آلوی خشک یا کشمش را دریابید. میوه های خشک سرشار از آهن هستند و خواص ضد خستگی دارند. این میوه ها مواد معدنی بیشتری نسبت به انواع تازه شان دارند. در واقع با خوردن میوه های خشک منیزیم، کلسیم و پتاسیم جذب خواهید کرد. اگر این روزها بی انرژی و کسل شده اید حتماً به سراغ این میوه ها بروید. البته باید بدانید که میوه های خشک سرشار از قند هستند و نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید. در واقع میوه های خشک انرژی و کالری فراوانی دارند.

غذاهایی برای رفع افسردگی

موز
میزان ویتامین های موز مانند ویتامین B6، C و منیزیم و گلوسیدها باعث شده است که این میوه نیز در بین مواد غذایی نیروزا و انرژی بخش جا داشته باشد. بهتر است موزهای نسبتا سبز را انتخاب کنید چون هر چه موز رسیده تر باشد میزان ویتامین های آن کاهش می یابد و قندهای دیر جذب موجود در آن به قندهای زود جذب تبدیل می شود. اگر نمی خواهید چاق شوید نباید در مصرف این میوه زیاده روی کنید چون یکی از میوه های پرکالری محسوب می شود.اگر اهل ورزش هستید باید بدانید که مصرف موز قبل از شروع فعالیت تان فوق العاده است به خاطر اینکه انرژی تان را دوبرابر می کند.

گوشت قرمز

 
کیوی
بارها در همین بخش خودمان گفته ایم که ویتامین C موجود در کیوی حتی از پرتقال هم بیشتر است. باید بدانید که ویتامین C برای اینکه در فصل سرما احساس شادابی و نشاط کنید لازم و ضروری است. در واقع این ویتامین یک ویتامین ضدخستگی فوق العاده است. ویتامین C برای جذب آهن نیز لازم است. برای همین باید مواد غذایی سرشار از آهن را به همراه مواد غذایی حاوی ویتامین C میل کنید. باید بدانید که آهن نیز نقش موثری در تولید انرژی و شادابی بدن دارد.

 

پرتغال

آجیل
تمام میوه های صدفی، حاوی امگا 3 و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. در واقع آجیل ها تامین کننده ویتامین های E،B1 و B6 و همچنین پتاسیم و آهن هستند. البته آجیل از پروتئین نیز بی بهره نیست. این مواد مغذی باعث می شوند که بدنتان نیروی مضاعف کسب کند. اما حواستان باشد که آجیل ها سرشار از چربی بوده و کالری بالایی دارند برای همین هم اگر دغدغه اضافه وزن دارید بهتر است در مصرف آنها زیاده روی نکنید.

  

آجیل

 
پرتقال
گفتیم که ویتامین C پرتقال کمتر از کیوی است با این حال همین پرتقال 80 درصد نیاز روزانه ما به این ویتامین را تامین می کند. برای همین نباید از آن صرف نظر کنید. بهتر است یک روز پرتقال و روز دیگر کیوی میل کنید و البته مرکبات دیگر را نیز فراموش نکنید تا پاییز و زمستان امسال شاداب و پرانرژی باشید.

 
غذای ضد افسردگی

گوشت قرمز
کمبود آهن، شما را دچار خستگی زودگذر یا حتی خستگی مزمن می کند و باعث می شود مدام احساس ضعف کنید. برای اینکه نیازتان به آهن را تامین کنید گوشت قرمز، گوشت مرغ و گوشت بوقلمون را دریابید. آهن موجود در این مواد غذایی بهتر جذب بدن می شود. افراد گیاه خوار نیز باید با مصرف حبوباتی مانند عدس یا سبزی های برگ سبز، آهن مورد نیاز خود را تامین کنند.


 

غذای پاییزی


ماهی
ماهی آزاد مانند ماهی های چرب دیگر سرشار از امگا 3 است. این اسیدهای چرب نیز هم یار سلامتی و خوش اندامی هستند. ماهی آزاد همچنین حاوی پروتئین، ویتامین D، ویتامین B12، B6 و پتاسیم می باشد. همه این ویتامین ها با خستگی مقابله می کنند و انرژی تان را در طول روز بالا می برند.غذای مفید

برای رفع خستگی پاییزه چه بخوریم ؟ 5/5 10
منبع : salamatnews.com