متخصصان گیاهان دارویی و طب سنتی، معتقدند تشخیص عسل طبیعی از انواع تقلبی آن کار چندان ساده ای نیست و افراد عادی نمی توانند به سادگی به این تشخیص برسند…آنها می گویند شفاف یا کدر بودن عسل، می تواند ناشی از وجود گرده گیاهان یا حتی تکه های ریز موم در آن باشد و ربطی به مرغوبیت این محصول ندارد. گران یا ارزان بودن عسل های مختلف هم ربط چندانی به اصل یا تقلبی بودنشان ندارد و ممکن است علت آن هزینه های نگهداری کندوهای عسل در شرایط و مکان های مختلف باشد.

در یک کلام اینکه اگر بخواهیم از اصل یا تقلبی بودن عسل اطمینان کاملی داشته باشیم، باید آن را در محیط آزمایشگاهی از طریق تجزیه و شناسایی قندها و ترکیب های خاص موجود در این محصول، آزمایش و بررسی کنیم بنابراین تشخیص و تفکیک عسل های اصل از انواع تقلبی شان کار چندان ساده ای نیست، اما در این مقاله، به نکته هایی در مورد عسل های مرغوب اشاره می کنیم تا شاید بتوانیم خرید را برای شما آسان تر کنیم.

طعم
معمولا طعم عسل های مختلف، با توجه به شهد گل و گیاهی که زنبورها از آن تغذیه می کنند، فرق می کند. متاسفانه این روزها دیگر نمی توان اطمینان چندانی به حرف فروشنده ها داشت و فقط به خاطر طعم منحصر به فرد نوعی عسل، آن را مرغوب و باکیفیت دانست. چون افزودن اسانس های گیاهی به عسل هایی که زنبور آنها با شکر تغذیه شده است، بسیار رواج دارد.

ضمن اینکه بسیاری از تولیدکنندگان عسل، می توانند کمی آب و شکر هم با عسل طبیعی مخلوط کنند و با افزودن کمی اسانس، طعم دلپذیری به محصول نهایی بدهند. بهترین توصیه ای که می توان برای خرید عسل داشت، این است که در صورت امکان، آن را از زنبوردارهای آشنایی بخرید که مطمئن هستید جنس اصل و مرغوب به شما می دهند. بد نیست این را هم بدانید که شیرینی عسل های حاوی شکر در دهان، بیشتر شبیه به شیرینی ملایم قند و شکر است و شیرینی عسل های طبیعی و گیاهی، حس پرکنندگی بیشتری در دهان ایجاد می کند و کمی هم ته گلو را می سوزاند.

رنگ
اگر دقت کرده باشید، عسل های مختلف رنگ های متفاوتی دارند؛ از زرد روشن گرفته تا قهوه ای تیره. برخی افراد ادعا می کنند هرچه عسل روشن تر باشد، بهتر است و برخی دیگر معتقدند عسل های تیره رنگ، کیفیت بالاتری دارند. در صورتی که رنگ عسل به هیچ وجه نمی تواند نشانه اصل و مرغوب بودن آن باشد. رنگ عسل هم ناشی از نوع شهد گلی است که زنبورها از آن تغذیه می کنند. البته زنبورهایی که با شکر تغذیه می شوند، عسل روشن تری تولید می کنند.

البته برخی از تولیدکننده ها، به این محصولات هم رنگ های خوراکی مانند کارامل اضافه می کنند تا ظاهر تیره تری پیدا کند. در هر صورت، بهتر است عسلی که می خرید، چه تیره و چه روشن، شفاف و فاقد هرگونه ذرات کدر و معلق باشد. عسل های کدری که حاوی گرده گیاهان هستند، نه تنها خاصیت دارویی چندان فوق العاده ای ندارند بلکه می توانند زمینه ایجاد حساسیت های مختلف را هم برای مصرف کننده فراهم کنند. هرچند که رنگ و غلظت عسل نمی تواند نشانه اصل بودن آن باشد، اما اگر شما جزو طرفداران این محصول بسیار پرخاصیت باشید، تاحدی می توانید از روی طعم و حس پرکنندگی خاصی که عسل طبیعی به شما می دهد، متوجه کیفیت و مرغوبیت آن شوید.

قیمت
کم و زیاد بودن قیمت عسل های مختلف نمی تواند ملاک دقیقی برای تعیین کیفیت محصول باشد اما معمولا نمی توان به ترکیب و کیفیت عسل هایی که با قیمت های بسیار پایین و به نام عسل محلی در برخی جاده های کشور به فروش می رسند، اطمینان کرد و به احتمال زیاد، این عسل ها محصولاتی تقلبی و صنعتی هستند. معمولا قیمت هر کیلوگرم عسل طبیعی، بالای ۱۰ هزار تومان است.

شکرک
خیلی ها فکر می کنند شکرک زدن عسل، نشانه تقلبی و بی کیفیت بودن آن است، در صورتی که امکان شکرک زدن عسل های طبیعی هم وجود دارد. به طورکلی، عوامل مختلفی مانند سرما، رطوبت، میزان گلوکز موجود در عسل، بقایای موم موجود در محصول یا حتی گرده های گیاهانی که در عسل صاف شده باقی می مانند، می توانند بعد از مدتی باعث شکرک زدن عسل بشوند. پس تعیین کیفیت و اصل بودن عسل از روی شکرک زدن یا نزدن آن، کار علمی و درستی نیست اما معمولا عسل طبیعی، در آب سرد به راحتی حل نمی شود و در دمای زیر ۵ درجه و بالای ۲۵ درجه سانتی گراد، بلورهای شکر روی آن به وجود می آید

دکتر منصور ریسمانچیان – پزشک عمومی

زیبــاشــودات کام

زیبـ

تشخیص عسل طبیعی و مرغوب was last modified: دسامبر 8th, 2013 by ملیکا بینا