اگر به فرد معتاد به چشم یک بیمار نگاه کنیم، که واقعیت هم همین است، خواهیم فهمید او نیز باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کند تا هرچه زودتر بتواند با بیماری خود مبارزه کند و آن را شکست دهد.

 

1- ویتامین ها مهم ترین جزء در رژیم غذایی افراد معتاد هستند و در این میان ویتامین هایA ،C و E به عنوان ویتامین هایی که برای بهتر عمل کردن سیستم دفاعی بدن ضروری هستند، نقش اصلی را ایفا می کنند.

 

2- ریزمغذی هایی همچون روی، کروم، منیزیوم، سلنیوم و گلوتامین، وضعیت سیستم دفاعی بدن را بهبود می بخشند و یک فرد معتاد باید از حیث این ریزمغذی ها به طور کامل تامین شود.

 

3- از ویتامین های گروه B همچون B1،B2 ، B6 و B12 غافل نشوید، زیرا عملکرد صحیح دستگاه هایی همچون سیستم عصبی و سیستم بینایی در گرو مصرف کافی این ویتامین هاست. همچنین ویتامین های گروه B در کاهش کرختی، دردهای عضلانی، خستگی و فشارهای روحی- روانی، نقش مهمی را ایفا می کنند.

 

4- رژیم های غذایی سم زدا انواع مختلفی دارند، اما عمدتا توصیه می شود یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزی های خام، آب فراوان، میوه ها و لبنیات مانند ماست مصرف شود و از غذاهایی همچون گوشت قرمز و محرک ها، تا حد امکان پرهیز شود.

 

5- مصرف پروتئین برای یک فرد معتاد الزامی است. عضلات فرد معتاد تخریب می شوند، در نتیجه باید یک وعده غذایی حاوی گوشت سفید مانند مرغ و ماهی در غذای روزانه این افراد گنجانده شود.

معتاد

 

6- روزانه بین 3 تا 4 لیتر آب بنوشد، زیرا سم زدایی کاملا وابسته به مصرف مایعات فراوان است و نباید بدن دچار کم آبی شود.

 

7- فرد معتاد در معرض ابتلا به یبوست است، به همین علت مصرف سبزیجات تازه، نان های سبوس دار و میوه های پرفیبر همراه با پوست نباید فراموش شود.

 

چشیدن طعم سلامت

در گروه سبزیجات، از تمام انواع آن استفاده شود. سبزی های حاوی آهن همچون اسفناج نمونه خوبی هستند. همچنین فراموش نشود سبزی ها به طور خام مصرف شوند. کلم، گل کلم و کلم بروکلی نیز از نمونه های مناسب دیگر هستند.

 

حداقل یک وعده کامل از منابع پروتئینی همچون عدس، لوبیا، سویا، غلات و جو را در رژیم غذایی روزانه فرد معتاد قرار دهید.

 

حداقل در روز 5 واحد میوه ی تازه عموما شامل پرتقال، گریپ فروت، لیمو، توت فرنگی، سیب، موز و کیوی (با پوست) در رژیم غذایی او قرار گیرد.

 

روغن های مناسبی همچون روغن ماهی، روغن کانولا و روغن زیتون به دلیل غنی بودن از ویتامینE  به مقدار لازم استفاده شوند.

دکتر کیوان رضوانی – جام جم

*

منبع : tebyan.net