ویتامین A یکی از ویتامین های ضروری برای بدن است که کمبود یا زیاده روی در مصرف آن برای بدن مضر است با این بخش از آکاایران همراه باشید تا با پیامدهای ویتامین A آشنا شوید. از همراهی شما عزیزان سپاسگذاریم.

Related image

میزان مورد نیاز بدن به ویتامین A

 

  Related image

- تخم مرغ یک عدد 100 میکروگرم

- طالبی نصف لیوان (125 میلی لیتر) 143

- کلم نصف لیوان (125 میلی لیتر) 500

- اسفناج پخته نصف لیوان (125 میلی لیتر) 490

- برگه زردآلو نصف لیوان 380

- شلغم نصف لیوان 350

- هویج خام یک عدد متوسط 509

- هویج پخته نصف لیوان 450

- آب هویج نصف لیوان 966

- جگر، گوسفند پخته 75 گرم 5600

- ماهی تن 75 گرم 490

- کدو تنبل آبپز نصف لیوان 609

- کاهو یک لیوان 218

 کمبود ویتامین A چه پیامدهایی دارد؟

 ویتامین A یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های A یا رتینول برای بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.
ویتامین A به شکل خالص در منابع گیاهی وجود ندارد بلکه پیش سازهای آن یعنی کاروتن ها به اشکال مختلف در گیاهان وجود دارند. این ویتامین به ۳ فرم رتینول، رتینال و رتینوئیک اسید وجود دارد.
بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می‌شود که به این بیماری گزروفتالمی می‌گویند؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می‌کند.
ویتامین A نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است.
ویتامین A در زخم‌های پوست، جوش‌ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی داشته و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می‌شود.
ویتامین A برای فعالیت مویرگ‌ها و حفظ جدار آنها لازم بوده و در عوارض قلبی عروقی یا خونریزی‌های مغزی کمبود این ویتامین دیده می‌شود.
ویتامین A در عوارض و صداهای گوش در دوران سالمندی موجب درمان و رفع آن عوارض شده و مصرف آن از به وجود آمدن این عوارض و صداهای مختلف در گوش جلوگیری می‌کند.