رفع مشکلات معده با نمک در طب سنتی

خوردن کمی نمک قبل از غذا از دستورات پیامبر گرامی اسلام می باشد. علت این توصیه از دیدگاه طب سنتی، این است که نمک در طب سنتی مزاجی گرم و خشک دارد و می‌تواند رطوبت و سرمای معده را از بین ببرد

دکتر محمد فصیحی دستجردی، دلیل این سفارش را از دیدگاه طب سنتی بیان کرد، این محقق طب سنتی با اشاره به این موضوع که، مزاج سرد و تر مزاجی است که به همراه خود سستی و کم‌ تحرکی را به دنبال دارد، ادامه داد: هر چه معده به سمت سردی و رطوبت برود، تنبل‌ تر شده و در هضم غذا و نیز ارسال احساس سیری، کندتر عمل می‌کند. در نتیجه بعد از خوردن غذا احساس سنگینی و گاهی نفخ شدید در فرد عارض می‌شود که در اثر آن، هضم غذا در معده ناقص و کند انجام می‌شود.

دکتر فصیحی توصیه کرد: خوردن کمی نمک پیش از صرف غذا موجب می‌شود معده قبل از غذا گرم و فعال شده و نیز رطوبت و سنگینی آن از بین برود و آماده هضم کامل غذا بشود، که این امر از ترش کردن و احساس سوزش سر دل، بعد از خوردن غذا جلوگیری کرده و فرد را در حفظ سلامت و بهداشت معده یاری می‌کند.
البته باید به این موضوع  توجه داشت مصرف بیش از اندازه نمک موجب مشکلات زیادی می‌شود و مصرف نمک قبل و بعد از غذا باید به صورت بسیار کم و در حد تعادل صورت بگیرد.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت آکا ایران

منبع :