آکاایران تاثیر پوست لیمو در کنترل دیابت

همان طور که شما هم می دانید استفاده از آب گرم و آبلیمو در ابتدای صبح هم باعث کاهش وزن شده و هم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. اما احتمالا همه در مورد خواص پوست لیمو اطلاعات کافی نداشته باشند.
پژوهشگران معتقد هستند که در پوست لیمو مقدار فراوانی پلی فنول و فلاونوئید وجود دارد که می تواند به کنترل سطح گلوکز خون کمک کند.
پوست لیمو سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند باعث کمک به کنترل سطح قند خون شود. پلی فنول های موجود در پوست لیمو باعث بهبود مقاومت به انسولین می شود. در این شرایط، مانع از تجمع چربی در منطقه دور شکمی می شود.
همین طور وجود ترکیباتی مانند نارینجین و هسپریدین به کنترل دیابت کمک می کند و موجب کاهش تجزیه گلوکز در کبد شده و متابولیسم گلوکز را متوقف می کند.

تاثیر پوست لیمو در کنترل دیابت

به گزارش آکاایران از مزایای دیگر پوست لیمو، علاوه بر کنترل دیابت می توان به پاکسازی کبد، تقویت مویرگ ها، درمان عفونت گوش، گردش خون منظم، کاهش انقباضات ماهیچه ای، جلوگیری از سکته و… اشاره کرد.

پوست لیمو و سلامت

پوست لیمو به بهبودی سلامت استخوان کمک می کند، زیرا سرشار از کلسیم و ویتامین C است که در حفظ و بهبود سلامت استخوان نقش دارند. همچنین از ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید و رماتیسم التهابی جلوگیری می کند و در کاهش استرس اکسیداتیو نقش دارد.

پوست لیمو و سرطان پوست

لیمو حاوی مقدار زیادی بیوفلاونوییدهای مرکبات است که منبع بسیار قوی برای مبارزه با استرس اکسیداتیو در بدن می باشد. مردم به ندرت آگاهی دارند که از پوست این میوه در جلوگیری و درمان سرطان استفاده می شود. پوست لیمو حاوی سالوسترول Q ۴۰ و لیمونن می باشد که با سلول های سرطانی موجود در بدن مبارزه می کند.

پوست لیمو و سلامت قلب

فلاونوییدهای پلی فنول موجود در پوست لیمو باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود که در بهبود سلامت قلب مفید است. از طرفی وجود پتاسیم در آن باعث حفظ فشارخون در سطح مناسب می شود. به این ترتیب پوست این میوه از بیماری های قلبی، حمله قلبی و ابتلا به دیابت جلوگیری می کند.

پوست لیمو و دهان و دندان

پوست لیمو همچنین برای بهداشت دهان و دندان مفید است. کمبود ویتامین C مشکلاتی نظیر خونریزی لثه، اسکوروی و التهاب لثه را به وجود می آورد. پوست این میوه سرشار از اسیدسیتریک است که می تواند کمبود ویتامینC موجود را تامین کند و علاوه بر آن با مشکلات شناخته شده دهان و لثه به مبارزه بپردازد.

پوست لیمو و کاهش وزن

پوست لیمو در کاهش وزن نیز موثر است. چرا که دارای اجزای ترکیب کننده ای است که به عنوان پکتین شناخته شده است و مسوولیت کاهش وزن بدن را به عهده دارد.

پوست لیمو و سلامت پوست

پوست لیمو در جلوگیری از مشکلات پوستی نظیر چین و چروک، آکنه، رنگدانه ها و لکه های تیره نقش دارد؛ چرا که رادیکال های آزاد نقش بسیار مهمی در این فرآیند بازی می کنند و پوست این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است و تا حد زیادی در سم زدایی پوست نقش دارد.

استفاده از پوست لیمو در برنامه غذایی

با وجود فواید متعددی که ذکر شد شما می توانید از خلال پوست لیمو به شکل های گوناگون از جمله در سالاد استفاده کنید.

منبع :