آکاایران دانستنی هایی مفید درباره ماست کم چرب و ماست پر چرب

ماست از جمله خوراکی هایی است که دارای خواص بی شماری است که از جمله این خواص چربی سوزی است. ما دو نوع ماست در بازار می بینیم الف) ماست پر چرب و ب) ماست کم چرب. اگر می خواهید در مورد این دو نوع ماست و همینطور چگونگی تشخیص ماست مناسب برای مصرف اطلاعاتی به دست آورید حتما با ما در این مطلب همراه باشید.

نحوه انتخاب ماست و روش نگهداری از آن

به گزارش آکاایران در این مطلب توضیحات دکتر ناهید آریائیان؛ متخصص تغذیه درباره انواع ماست, بهداشت ماست و آب انداختن ماست و سایر نکات مهم درباره ماست را برای شما در نظر گرفته ایم که امید داریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

علت اینکه ماست اصطلاحاً آب می اندازد چیست؟

بافت ماست یک شبکه سه بعدی از پروتئین های منعقد شده شیر است که در فضای مابین آنها آب به دام افتاده است، با پاره شدن این شبکه پروتئینی، آب میان بافتی ماست شروع به خارج شدن می کند که اصطلاحاً به آن آب انداختگی ماست می گویند.

علت آب انداختن ماست:

  • کم بودن ماده خشک یا مقدار چربی
  • نا مناسب بودن فرایندهای پاستوریزاسیون و هموژنیزاسیون
  • بالا بودن دمای گرمخانه گذاری
  • پائین بودن اسیدیته و pH
  • تکان خوردن قبل از سرد شدن در گذشته ماست های تولید شده کارخانه های صنایع لبنی پس از باز شدن و مصرف مقداری از آن، مانند ماست هایی که به صورت سنتی تولید می شدند، به اصطلاح آب می انداختند و کمی رقیق تر می شدند.

یک نکته مهم در خصوص آب ماست این است که آب ماست همان سرم شیر است و ارزش غذایی فراوانی داشته و سرشار از پروتئین و ویتامین های گروه B است.

علائم ماست فاسد

ماست به دلیل دو خصوصیت که دارد، فسادش نسبت به سایر مواد غذایی با تاخیر بیشتری صورت می پذیرد.

  • شیر مصرفی برای تهیه ماست، باید جوشیده شده باشد و با شیر خام نمی توان ماست، درست کرد.
  • فعالیت میکروارگانیسم های غیر بیماری زا داخل محیط ماست است.

این میکروارگانیسم ها یا باکتری ها، به صورت رقابتی اجازه رشد به سایر باکتری ها را نمی دهند و به این ترتیب، روند فاسد شدن این محصول لبنی را به تعویق می اندازند. همین میکروارگانیسم ها، باعث تولید اسیدلاکتیک در ماست می شوند و وجود این محیط اسیدی هم عامل دیگری برای فساد دیرهنگام ماست است.

دانستنی هایی مفید درباره ماست کم چرب و ماست پر چرب  -آکا

ترش شدن ماست نشانه فساد آن نیست

خود اسید لاکتیک باعث کاهش pH ماست و ترشی آن می شود و جلوی رشد میکروب ها در محیط آن را می گیرد. بنابراین ترش شدن ماست نشانه فساد آن نیست. گرچه با توجه به موارد بالا احتمال آلودگی با میکروب های مضر در ماست بسیار کم است ولی همیشه اینگونه نیست و ممکن است هفته ها میکروب های مایکوباکتریوم، بروسلا ملیتنسیس در این محصول باقی بمانند و در صورت عدم رعایت شرایط بهداشتی در تهیه شیر و ماست حاصل از آن، آلودگی به کپک و مخمر و حتی آلودگی به کلیفرم ممکن است در فصل گرما دیده شود.

چه زمان باید ماست را دور ریخت

همچنین کیفیت این محصول می تواند تحت شرایطی کاهش یابد و آن را غیر قابل مصرف نماید مثلاً اگر ماست در معرض حرارت محیطی بالا، تابش نور آفتاب یا گرمای شدید قرار بگیرد، پروتئین هایش هیدرولیز و تجزیه به اسیدهای آمینه ای می شوند که مزه تلخی دارند. ولی احتمال کپک زدگی ماست بیش از سایر آلودگی های میکروبی است. پس در صورت آلوده شدن ماست به کپک و یا ایجاد طعم تلخ، آن را دور بریزید.

ماست تقلبی!

جهت تولید ماست هایی که از شیر کم چربی تهیه شده اند، ممکن است در موارد معدودی، برای کش آمدن و غلیظ شدن، موادی نظیر نشاسته، کربوکسی متیل سلولز و… را به آنها اضافه کنند. برای جلوگیری از ترش شدن ماست بخصوص در مواقعی که از نشاسته استفاده شود (نشاسته باعث زودتر ترش شدن ماست می گردد)، به آن جوش شیرین می افزایند. در این حالت ماستی که در حالت طبیعی از آلودگی های میکروبی مضر به دور است، زمینه مناسبی برای رشد میکروب های بیماری زا پیدا می کند. البته ماست های دارای پروانه ساخت و مجوزهای بهداشتی به دلیل کنترل های انجام شده معمولاً از نظر بهداشتی و سلامت مطمئن می باشند. بنابراین برای اطمینان خاطر در هنگام خرید ماست انواع دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت، تاریخ تولید و انقضا را انتخاب کنید.

پورتال رنگی _ دانستنی هایی مفید درباره ماست کم چرب و ماست پر چرب , ماست کم چرب و ماست پر چرب
منبع: سیمرغ

تفاوت ماست کم چرب و ماست پر چرب , خاصیت های ماست کم چرب و ماست پر چرب, مضرات ماست کم چرب و ماست پر چرب

منبع :