با رعایت این نکات ناخن و موهای سالمی داشته باشید


 بیشتر ما فراموش کرده ایم که ناخن ها و موهایمان بیش از آن که به آرایش و تزئین ظاهری نیاز داشته باشند، محتاج مواد معدنی و املاح مغذی خاصی هستند تا سلامت آنها را به شکل صحیحی تامین کند. چه بسا که بسیاری از این روش های آرایشی و زیبایی، عوارض نامطلوب بلند مدتی روی موها و ناخن ها برجای می گذارند.

با رعایت این نکات ناخن و موهای سالمی داشته باشید

مجله آکا ایران: متاسفانه اکثر ما هزینه زیادی را صرف آرایش و تهیه لوازم آرایشی و براق و تزئین کردن موها و ناخن هایمان می کنیم اما اغلب از نیاز اصلی این بافت های مهم در بدنمان غافل هستیم و پس از آسیب دیدگی آنها به فکر جبران می افتیم. چه بسا که برای زیباتر کردن ظاهری آنها برای یک مدت کوتاه به موها و ناخن هایمان آسیب های جبران ناپذیری وارد می کنیم.  
 
 
چند نکته مهم :
۱ –  یک رژیم غذایی چرب و سرشار از مواد غذایی قندی و فرآوری شده بدون شک نمی تواند مواد غذایی لازم و کافی را برای تولید و تکثیر سلولهای سالم فراهم کند و فقر ریزمغذی ها از عوامل موثر در آسیب دیدگی موها و ناخن ها است.
 
۲ – افزودن کرم و محصولات مرطوب کننده و سایر محصولات موضعی و با استعمال خارجی نمی توانند تاثیر دائمی و قابل ملاحظه ای داشته باشند چون به قشر داخلی موها و بستر ناخن ها نفوذ نمی کنند بنابراین تاثیر آنها موقتی و کوتاه مدت است.
 
۳ – نوشیدن الکل و استعمال سیگار به همراه تماس با هوا و محیط زیست آلوده از فاکتورهای مهم دیگر در آسیب دیدگی این بافت ها هستند.
 
راهکار موثر در سلامت ناخن و مو :
بهترین راهکار برای سالم و زیباتر شدن موها و ناخن ها، انتخاب مواد مغذی مناسبو تداوم در مصرف آنها است. بیوتین و سایر ویتامین های ضروری می توانند در تحریک و رشد مناسب پیازهای مو نقش مفیدی داشته باشند.
به طور خلاصه تامین ویتامین ها و املاح ضروری برای بدن تاثیر متمایزی براین بافت ها دارد.
همچنین متخصصان توصیه می کنند اگر تمایل دارید به موها و ناخن های خود آرایش خاصی بدهید حتما مطمئن شوید که این روش های زینتی مثل کاشت ناخن مصنوعی به بافت های شما آسیب نرسانند و با روش های مصنوعی سلامت طبیعی بدن خود را به خطر نیندازید.

منبع :