هسته زردآلو نخورید، خطرناک است

مضرات هسته زردآلو

هسته زردآلو، یکی از بخش های جذاب میوه ها در نیمه گرم سال است. این هسته ها حاوی ویتامین B۱۷ هستند که به سلول های سرطانی حمله می کنند و مانع از شکل گیری بیماری های خطرناک در بدن ما می شوند. با این حال، برخی از سازمان های معتبر دولتی و غیردولتی در اروپا اخیرا هشدار رسمی و مهمی را منتشر کرده اند، مبنی بر این که مردم باید از خوردن این هسته ها خودداری کنند. دلیلش هم این است که هسته های زردآلو حاوی سطح بالایی از سیانید هستند که می تواند کُشنده باشد.

به گزارش آکا ایران آژانس استانداردهای غذایی (FSA) زمانی به انسان ها هشدار داد که متوجه شد ویتامین B۱۷ موجود در هسته های زردآلو بعد از خورده شدن به سم مرگ باری تبدیل می شود و مزیتی برای انسان ها ندارد. گزارش های منتشرشده نشان می دهند که فقط ۳۰ عدد هسته زردآلو برای کُشتن یک انسان سالم کافی است. حتی کسانی که در یک وعده بین ۱۰ تا ۱۵ عدد هسته زردآلو می خورند، با عوارض جانبی نگران کننده از جمله بی حسی انگشتان مواجه می شوند. علائم دیگر مسمویت ناشی از سیانید، شامل این موارد می شود: تهوع، سردرد، تب، ، تشنگی،بی خوابی، اُفت فشار خون و حتی مرگ در موارد شدید.

آژانس استانداردهای غذایی (FSA) اعلام کرده است: ما هشدار می دهیم که هسته های تلخ زردآلو اصلا نباید خورده شوند، چون نوعی ماده طبیعی در این هسته ها وجود دارد که بعد از خورده شدن به سیانید تبدیل می شود. توصیه ما این است که حتی از هسته های شیرین زردآلو و بادام های تلخ نیز پرهیز کنید، چون همان ماده شیمیایی سمی می تواند در آن ها نیز وجود داشته باشد.

گردآوری: آکا ایران

منبع :