دفع مواد سمی از بدن به کمک تغذیه‌ی صحیح

دفع مواد سمی از بدن به کمک تغذیه ی صحیح

اختصاصیآکا ایران: 

به‌طورکلی فعالیت‌های روزانه، شرایط محیطی و حتی عملکرد طبیعی اندام‌های مختلف بدن انسان به‌صورت مداوم مقداری مواد سمی تولید می‌کند. این سموم در شرایط عادی به‌راحتی توسط سیستم گردش خون و مکانیسم های دفاعی بدن دفع می‌شوند ولی با توجه به تغییر سبک زندگی در عصر مدرن و امکان قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض عوامل آلوده‌کننده ممکن است میزان این سموم از حد مجاز بیشتر شود و در این صورت ساختار دفاعی بدن انسان قادر به دفع مواد سمی اضافه نیست و این مسئله باعث آسیب رسیدن به سلول‌های بدن و مشکلاتی نظیر کسالت، سردرد، بی‌خوابی، افزایش وزن، اضطراب و تهوع می‌شود. در حال حاضر به لطف پیشرفت علم تغذیه، یک برنامه‌ی غذایی مناسب می‌تواند باعث تسریع روال دفع مواد سمی از بدن شده و مشکلات مذکور را برطرف نماید.

برای دفع مواد سمی از بدن باید انواع مواد سمی تولیدی در بدن را بدانم. به‌طورکلی مواد سمی تولیدشده در بدن به دو دسته‌ی محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می‌شوند. سموم محلول در آب به دلیل ناتوانی در نفوذ به سلول‌ های بدن، آسیب کمتری ایجاد می‌کنند و بدن انسان به ‌راحتی می‌تواند این سموم را دفع نماید. از طرف دیگر سموم محلول در چربی می‌توانند در سلول‌ ها نفوذ کرده و به اجزای حیاتی داخل یک سلول نظیر DNA آسیب وارد نمایند. به‌علاوه این سموم در بافت‌های چربی بدن انسان انباشته می‌شوند و این مسئله دفع آن‌ها را توسط مکانیسم دفاعی بدن تقریباً غیرممکن می‌نماید.

خوشبختانه یک سری مواد غذایی خاص می‌توانند مکانیسم‌های دفاعی بدن را تقویت نموده و روال دفع مواد سمی از بدن را تسریع کنند. این مواد غذایی به‌عنوان ابزاری توسط آنزیم‌های بدن انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند و سموم انباشته‌ شده در بافت‌های چربی را به مواد سمی محلول در آب و آنتی‌اکسیدان تبدیل کرده و علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به سلول‌ها، دفع مواد سمی از بدن را نیز امکان‌پذیر می‌کنند.


تغذیه سالم

مواد غذایی دارای ویتامین‌های A، C، E و B و همین‌طور آهن، کلسیم، روی، منیزیم و سلنیوم کمک مؤثری برای تبدیل سموم محلول در چربی به سموم محلول در آب هستند. منابع غذای حاوی سلنیوم، روی، ویتامین‌های A، C، E و کاروتن به‌عنوان مکملی برای آنتی‌اکسیدان‌ها عمل کرده و جذب و خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد را تسهیل می‌کنند. بعضی از مواد غذایی مانند کلم بروکلی، چای سبز، انگور قرمز و زردچوبه دارای موادی هستند که کارایی آنزیم‌های بدن را افزایش می‌دهند. علاوه بر این‌ها یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و پروتئین سویا مکانیسم دفع سموم بدن انسان را به‌خوبی تقویت کرده و کاهش مصرف قند و کربوهیدرات در وعده‌های غذایی از تولید سموم بیش‌ازحد در بدن جلوگیری می‌کند.

منبع :