خوردن سبزی شوید را از دست ندهید!!

خوردن سبزی شوید را از دست ندهید!!

«شوید» سال ها است که به عنوان دارو و چاشنی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه طعم خوبی به غذا می دهد. شوید، بومی آفریقای غربی، جنوب روسیه و مناطق مدیترانه ای است. آنتی اکسیدان و فلانوئید شوید بهترین سد دفاعی در برابر سرطان و فرآیند پیری است. دکتر «آمنه شیر خانی» متخصص تغذیه گفت: شوید سرشار از کلسیم، آهن و منیزیم است که برای سالمندان، کودکان و خانم های باردار و شیرده بسیار مفید و مغذی است.  

  جوشانده برگ و دانه این سبزی؛ به دلیل دارا بودن عنصر آهن برای افراد مبتلا به کم خونی بسیار مفید است. علاوه بر این، بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاه دارند، بهترین درمان جوشانده شوید است، جالب است بدانید  برای دل درد در حیوانات نیز از جوشانده شوید استفاده می شود.  

   این متخصص همچنین اظهار داشت: هر 100 گرم شوید تازه حدود 85 گرم ویتامین c دارد، به همین دلیل ، مصرف این سبزی از ابتلا به بیماری های عفونی، تنفسی پیشگیری می کند. مصرف منظم شوید برای افرادی که مدام دچار سنگینی پس از صرف غذا می شوند، بسیار مفید است، چون این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی هضم غذا و پیشگیری از نفخ می باشد، این گیاه با ترشح اسید معده و صفرا به هضم غذا کمک می کند. شایان ذکر است شوید موجب کاهش چربی خون نیز می شود.

در ادامه به برخی از خواص شوید اشاره می کنیم:

▪ شوید برای رفع کمردردهایی که به علت انقباض عضلانی روی می دهد، موثر است.
▪ از شوید برای آرامش اعصاب، کاهش ورم و درد و متوقف کردن سکسکه هم استفاده می شود.
▪ مصرف این گیاه از پوکی استخوان جلوگیری می کند.
▪ شوید برای درمان اسهال، اسهال خونی و ناراحتی قاعدگی موثر است.
▪ روغن موجود در شوید خاصیت ضدعفونی کننده و آنتی اکسیدان دارد. بنابراین مانع بروز عفونت های میکروبی و رادیکال های آزاد در دهان، لثه و دندان می شود.
▪ با افزایش ادرار در دفع سموم بدن کمک می کند.
▪ این گیاه خاصیت تقویت کننده طبیعی برای بدن دارد.
▪ فلانوئید و ویتامین B کمپلکس موجود در آن، ترشح آنزیم ها و هورمون های آرام بخش را تحریک در نتیجه خواب راحتی ایجاد می کنند.

منبع :