تغذیه ای سالم در فصل بهار

مزاج بهار

فصل بهار از نظر گرمی و سردی، تری و خشکی در اعتدال است و هیچ یک از وضعیت های فوق غلبه ندارد. هر چند برخی معتقدند که مزاج بهار گرم و تر است. با این وجود طب سنتی اسلامی، طب آیورودیک و طب سنتی چینی همگی بر پاک سازی بدن از مواد زائدی که از خوردن غذاهای انرژی زا و گرم در فصل زمستان ایجاد شده اند و با گرم شدن تدریجی هوا در بهار و تابستان تبدیل به سموم و مواد شدیداً مضر می شوند، تاکید دارند.

به همین منظور برای لذت بردن از طراوت بهاری و جلوگیری از سستی و افزایش غلظت خون، پیش رفتن به سمت یک رژیم غذایی سبک را توصیه می کنند.

نکته ۱: در فصل بهار وعده های غذایی سبک و زود هضمی داشته باشید

سبک ترین رژیم غذایی در طی سال را باید در فصل بهار داشته باشیم، بنابراین در تمام وعده های غذایی از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید، بنابراین فصل بهار زمان مناسبی برای شروع رژیم کاهش وزن و رهایی از چربی های اضافه است.

امام رضا(علیه السلام) می فرمایند:

گوشت های چربی دار و سایر غذاهای مخصوص زمستان را تبدیل به غذاهای سبک و معتدل و زود هضم کنید، این غذاها عبارتند از: حبوبات، سبزی ها و میوه ها.

روزه داری سبک برای مدت کوتاه (در نیمه های فروردین) می تواند برای پاک سازی کبد مفید باشد.

نکته ۲: مصرف این نوشیدنی ها در فصل بهار مفید است

نوشیدن چای زنجفیل تازه و داغ در این فصل برای حذف سموم تجمع یافته و مواد هضم نشده در بدن در طی زمستان مفید است. به علاوه مصرف شربت های لیمو، نارنج، آلبالو، به، غوره، انار، سکنجبین، کاسنی و زرشک توصیه می شود.

نکته ۳: در وعده ناهار از حبوبات و سبزیجات استفاده کنید

قبل از وعده ناهار حتماً صبحانه ای سبک که شامل آب میوه و چند تکه تازه میوه باشد میل کنید.

تغذیه ای سالم در فصل بهار  -آکاتغذیه ای سالم در فصل بهار  -آکا
برای وعده ناهار بیشتر از انواع لوبیای تازه، جوانه های ماش، لوبیا، عدس و یونجه و سبزیجات سبز رنگ جوان مثل ریحان، کرفس، کاهو، مارچوبه، اسفناج، بامیه، کدو، کلم، برگ سبز تربچه و چغندر استفاده کنید، مثلاً آش جو، آش آب غوره، آش تمبر هندی، خورش کدو، بورانی، آش دوغ، آش ماست و سوپ سبزیجات. خورش ها و خوراک های سبزیجات که بدون سرخ شدن و با ادویه هایی چون ریحان، رازیانه، مرزنجوش، رزماری، زیره سیاه و شوید طعم دار شده باشند، انتخاب های مفیدی هستند.

میوه های تازه مثل زردآلو، انجیر، انگور، آلو، انواع توت ها به همراه بادام خام و فرنی، تمرهندی ترش یا شیرین، کاهو با سکنجبین نیز میان وعده های مفیدی هستند و مصرف آن ها نسبت به تنقلات گرم مانند گردو و انواع شیرینی ها ارجحیت دارد.

نکته ۴: در فصل بهار از این مواد غذایی کمتر مصرف کنید

  • برای کمک به پاک سازی کبد از غذاهای با طبع گرم، تلخ و به ویژه شور باید پرهیز شود.
  • مصرف کمتر گوشت ها به ویژه گوشت قرمز و مواد تولید کننده خون، در مقایسه با زمستان ضروری است.
  • مصرف مواد و غذاهای چرب و تند در فصل بهار توصیه نمی شود.

امام رضا (علیه السلام) در حدیثی دیگر می فرماید:

در ماه دوم بهار گوشت و چربی کم بخورید و بیشتر از غذاهای با طبع سرد استفاده کنید، آب زیاد بنوشید و صبح ها استحمام کنید و با نشاط به تلاش مشغول شوید.

نکته ۵: از میوه ها و سبزیجات فصلی استفاده کنید

دیدگاهی در بین برخی متخصصین تغذیه وجود دارد که میوه ها و سبزیجات را باید متناسب با فصل رویش آن ها مصرف نمود. بر اساس این نظریه مصرف میوه ها و سبزیجات هر فصل در همان فصل می تواند بیش از پیش مفید باشد و به پاک سازی بدن از سموم تجمع یافته کمک کند.

امام رضا(علیه السلام) توصیه می کنند که سردی ها را در فصل گرم و گرمی ها را در فصل سرد مصرف کرده و در فصل معتدل بهار و پاییز از غذای معتدل استفاده کنید.

بنابراین نباید در فصل بهار و پاییز غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد را مصرف کرد.

نکته ۶: برنامه غذایی و خواب منظمی داشته باشید

بر اساس نظریه های طب سنتی نظم برنامه غذایی و ساعت خواب به هنگام تغییر فصل که بدن نسبت به تغییرات محیطی حساس تر می شود و بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار می گیرد توصیه می شود.

مطابق توصیه های امام رضا (علیه السلام) نباید از ماساژ و بوئیدن گل و بوی خوش در بهار غافل شد. رفع استرس و پریشانی ، خلاصی از سرسام، شفای برخی امراض و ایجاد نشاط و شادمانی از جمله فوائد بوییدن گلها است.

تغذیه ای سالم در فصل بهار  -آکاتغذیه ای سالم در فصل بهار  -آکا

منبع :
تبیان ، قدس ، شیعه نیوز
.

منبع :