کشف خواص عجیب تخم مرغ

۱۰ خواص تخم مرغ

تخم مرغ ارزان ترین غذای کامل روی کره زمین است که پزشکان همیشه خوردن آن را توصیه کرده اند. تخم مرغ غذایی ارزان و بی دردسر است که خوشبختانه همه جا یافت میشود و نعمت پر برکت خداوند است.

مجله آکا ایران؛ تخم مرغ انواع املاح معدنی را در خود جای داده است تخم مرغ تنها خوراکی است که خوردن آن هیچ ضرری برای بدن ندارد و از اولین مرحله ای که وارد بدن میشود کار درمانی و مفید خود را شروع میکند.

لازم به ذکر است که تخم مرغ قهوه ای و سفید از نظر ارزش غذایی هیچ فرقی با هم ندارند.

عده ای بر این باورند که تخم مرغ قهوه که حاصل مرغ های محلی است خواص بیشتر نسبت به تخم مرغ سفید دارند که این اشتباه است.

تخم مرغ قهوه ای فقط به خاطر رنگدانه های حاصل از تغییرات ژنتیکی مرغ ها است و در تخم آنها هیچ تغییر وجود ندارد.

محققان با بررسی ارزش غذایی تخم مرغ ۱۰ نکته مهم را در این جادوی خوراکی کشف کرده اند که در این قسمت از مجله آکا ایران برای شما ذکر کرده ایم.

کشف ۱۰ خواص عجیب تخم مرغ

 

۱- تخم مرغ بهبود کلسترول خون:

با وجود این که تخم مرغ حاوی کلسترول بالایی است، اما تحقیقات نشان می دهد که وقتی تخم مرغ می خوریم کبد کلسترول کمتری را پردازش می کند. خوردن دو عدد تخم مرغ در روز کلسترول خوب یا لیپوپروتیین با چگالی بالا را افزایش خواهدداد.
 

۲-تخم مرغ باعث کاهش خطر بیماری های قلبی میشود:

مصرف تخم مرغ به دلیل کاهش کلسترول بد یا ال دی ال منجر به کاهش خطر بیماری های قلبی خواهدشد. واقعیت این است که افزایش کلسترول خوب یا اچ دی ال ناشی از مصرف تخم مرغ خطر سکته مغزی را نیز در افراد کاهش خواهدداد.
 

۳- تخم مرغ باعث کاهش وزن میشود:

پروتیین موجود در تخم مرغ باعث ایجاد احساس سیری شده و شما کالری کمتری دریافت خواهید کرد. مطالعات نشان می دهد افرادی که در هنگام صبح از تخم مرغ استفاده می کنند، در طول روز کمتر به خوردن مواد غذایی با کالری بالا تمایل نشان می دهند.
 

۴- تخم به بهبود سلامت چشم کمک میکند:

زرده تخم مرغ حاوی دو ماده مغذی به نام های لوتیین و زیگزانتین است که منجر به بهبود عملکرد چشم می شود. علاوه بر این تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین A است و همان طور که می دانید یکی از علل اصلی کوری، کمبود این ویتامین محسوب می شود.
 

۵- تخم مرغ بهبود عملکرد مغز را افزایش میدهد:

تخم مرغ سرشار از ماده ای به نام کولین است و تحقیقات نشان می دهد این ماده مغذی به ساخت غشاهای سلولی و تولید مولکول در مغز کمک می کند.
 

۶- تخم مرغ خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش میدهد:

تخم مرغ حاوی مواد مغذی برای بهبود عملکرد و تقویت سیستم ایمنی بدن است. ضمن اینکه به تعادل هورمون های تیرویید کمک می کند. سلنیوم موجود در تخم مرغ این مزایا را دارد. در واقع یک عدد تخم مرغ حاوی ۲۲ درصد سلنیوم است.
 

۷- تخم مرغ باعث بهبود وضعیت پوست و مو میشود:

تخم مرغ حاوی ویتامین های ب ۱۲، ب ۵ و ب ۲ برای حفظ سلامت پوست و مو است. توجه داشته باشید که این مواد مغذی عملکرد سیستم عصبی را نیز بهبود می بخشند.
 

۸- تخم مرغ امگا ۳ لازم را به بدن میرساند:

این ماده غذایی حاوی مقادیر بالای امگا ۳ است. مصرف به اندازه چربی های امگا ۳ به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.
 

۹- کاهش تری گلیسیرید:

براساس مطالعات، مصرف ۵ عدد تخم مرغ در هفته میزان تری گلیسیرید را ۱۶ تا ۱۸ درصد کاهش می دهد. باید توجه داشته باشید که تری گلیسیرید بالا خود عاملی برای ابتلا به دیابت، حمله قلبی و فشار خون بالا در زنان و مردان است.
 

۱۰- کاهش استرس:

کمبود اسیدهای آمینه ضروری در بدن عاملی برای ابتلا به استرس و اضطراب است. تخم مرغ حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای مبارزه با علائم این دو عارضه روانی است.
.

منبع :