رژیم آتکینز چیست , برنامه غذایی برای رژیم آتکینز , عوارض این نوع رژیم , نحوه صحیح , آموزش لاغری با رژیم آتکینز , مهمترین مشکلات رژیم آتکینز

رژیم غذایی که چربی های طبیعی را کم می کند در کل رضایت بخش نبست زیرا که حفظ وزن کم شده در این روش برای مدت طولانی فوق العاده سخت است و معمولا این روش با شکست خاتمه می یابد.

 آیا شما از خوردن لذت می برید یا این که نمی خواهید وزن تان اضافه شود؟

آیا در دبیرستان و یا دانشگاه ورزشی می کرده اید؟ آیا اضافه وزن شما در مواردی چون استرسی های بالای کاری، تشکیل خانواده و یا دوران یائسگی برای شما مشکل ایجاد کرده است؟ آیا تا به حال کلسترول شما بالا بوده و یا در خطر دیابت نوع دوم بوده اید؟

 اگر جواب شما به هرکدام از سؤال های بالا مثبت است بدانید که آتکینز مشکل شما را حل خواهد کرد.

سوالهای مهم در مورد رژیم آتکینز برای لاغری + پاسخ

سوالهای مهم در مورد رژیم آتکینز برای لاغری + پاسخ

ممکن است که شما بخش زیادی از زندگی خود را در گردونه رژیم های غذایی گذرانده باشید. معمولا در تجربه های قبلی تان شما مقداری از وزن تان را کم کرده اید و باز به وزن اولیه خود برگشته اید. همچنین ممکن است روش آتکینز را هم قبلا انجام داده باشید و لایه های اضافی چربی بدن تان را سوزانده باشید اما با برگشتن به عادت های قبلی، وزن کم شده تان تلافی شده باشد. شاید در یکی دو هفته اول اجرای روش آتکینز شما برنامه را سخت محدودکننده دریابید. و یا این که در مورد تأثیرگذاری اش نگران باشید و یا حتی از ادامه خسته شوید. اما ما این اطمینان را به شما می دهیم که با خواندن این کتاب متوجه می شوید که برنامه ها چقدر برای اجرا آسانند و همینطور درمی یابید که آتکینز یک روشی سالم خوردن است و دیگر این که یکی از معدود رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین است که تحقیقات مستقل دارد. شاید شما در رژیم غذایی با چربی پایین استاد باشید که از آن خسته شده اید اما به دلایلی چون گرسنگی و خستگی در جواب تمام تلاش های تان فقط مقدار کمی از وزن خود را کم کردہ اید.

اگر آتکینز برای تان یک رژیم غذایی جدید است و یا این که شما یک کهنه کار آتکینزی هستید در هر صورت انتخاب این کتاب برای شما یک انتخاب درست است. آتکینز فقط یک راه برای کاهش وزن نیست پس در دور این میز جایی برای افرادی که دارای تناسب اندام هستند و میخواهند سطح سلامتی شان را افزایش بدهند وجود دارد. این افراد می توانند بر مشکلات سلامتی خود غلبه کنند و در کل احساس بهتری داشته باشند.

زمان به دست گرفتن کنترل

آیا این واژه آشناست؟

هر زمان که شما یک روش کاهش وزن را امتحان کرده اید از نتایج به دست آمده احساس رضایت و توانمندی کرده اید و در کل می توان گفت که از نتایج خوب اولیه لذت برده اید. اما پس از مدتی دریافتید که نمیتوانید ادامه بدهید. بعد از این اتفاق حتما شما خودتان را برای ست بودن اراده و عدم توانایی تان در پسر زدن لذت لحظه ای خوردن یک شکلات و یا یک بسته چیپس سرزنش کرده اید.

 کاهش وزن
سوالهای مهم در مورد رژیم آتکینز برای لاغری + پاسخ

در این فصل به شما نشان می دهیم که چرا آتکینز از دیگر رژیم های غذایی متفاوت است. به عنوان یک نکته اضافه می کنم که تنها شکل دادن به بدن باعت احساس رضایت نمی شود. با انجام درست فرآیند آتکینز شما هم به بدن خودتان شکل می دهید و همینطور حسی توانمندی و اعتماد به نفس را در شما رشد می دهد.

آیا آتکینز برای شما است؟

برای آنکه بدانید آیا آتکینز به کم کردن وزن شما و ثابت نگه داشتن آن و سروسامان دادن به موضوعات سلامتی بدن شما کمک می کند یا خیر به سوالات زیر توجه کنید.

 – آیا از وزن تان راضی هستید؟

اگر چنین است تبریک می گویم. حتی اگر شما از وزن خود راضی هستید باز هم آتکینز می تواند در مواردی همچون حفظ وزن شما و یا بالابردن سطح سلامتی تان به شما کمک کند و همچنین می توانید با تغییر رژیم تان سبک تر شوید. آتکینز یک راه مؤثر برای کاهش سریع وزن می باشد.

 – اهداف شما از کاهش وزن چیست؟

اگر هدف شما تنها کاهش مقدار کمی از وزن تان باشد احتمالا در کمتر از یک ماه به هدف خود می رسید. عدهای در دوهفته اول انجام آتکینز حدود ۱۵ پوند از وزنشان را کاهش داده اند. عده بی شماری نیز در کل ۱۰۰ پوند کم کردند که شما هم می توانید. و یا می توانید داستان موفقیت این افراد را در سایت www.atkins.com بخوانید. نتایج به دست آمده از روند انجام آتکینز به طور قابل ملاحظه ای به عواملی همچون سن، جنس و سطح فعالیت مقاومت متابولیک بستگی دارد البته روند انجام برنامه ها هم بسیار مهم است.

 – آیا مسائلی از بهداشت و سلامتی در شما هست که قصد سروسامان دادن به آن را داشته باشید؟ اگر شما آسان از قندها بگذرید و به روی سبزیجات تکیه کنید به طور حتم می بینید که کلسترول مضر خون کاهش می یابد و اگر قند خون بالایی دارید باید به تعداد قندهایی که می خورید دقت کنید. بیشتر استفاده کنندگان آتکینز که دچار دیابت نوع ۲ بوده اند و برای آن انسولین و دارو مصرف میکردند پس مدتی با کمک دکترشان موفق به کاهش در داروها و یا حتی قطع آن ها شده اند.

 – آیا در رژیم های غذایی دیگر برای کوتاه مدت موفق بوده اید؟

هر رژیمی که قابل تحمل نباشد محکوم به کوتاهی و عدم تداوم است. حدود ۹۵% از افرادی که وزن خود را کاهش می دهند دوباره به حالت اول خود برمیگردند. اراده به تنهایی به نگهداری وزن کمک نمی کند. مطالعات نشان می دهد وزن کم شده در رژیم هایی با چربی بالا بهتر ثابت می ماند.

 رژیم لاغری
سوالهای مهم در مورد رژیم آتکینز برای لاغری + پاسخ

 – آیا شما با کم کردن کالری و چربی قادر به کم کردن وزن و یا ثابت نگه داشتن وزن خود نیستید؟

 یک رژیم غذایی با چربی کم، روند انجام رژیم و نگهداری وزن کم شده را بی اندازه سخت می کند و به طور کلی ناراضی کننده است. یک رژیم غذایی کم کالری باعث می شود تا شما همیشه احساسی گرسنگی کنید. آتکینز این امکان را به شما می دهد که هر غذای دلچسبی که شامل چربی سالم است را بخورید. در کل در این رژیم غذایی نیاز به کم کردن چربی و یا شمردن کالری ها نیست.

 – آیا در انجام رژیم های غذایی دیگر احساسی گرسنگی می کردید؟

 یک رژیم غذایی که چربی در آن کاهش یافته است همیشه قند در این رژیم غذایی افزایش یافته است. این عامل باعث می شد که گلوکز به سرعت وارد جریان خون شما شود مخصوصا در قندهایی که کیفیت پایین تری دارند. نتیجه این روند مانند یک راهآهن پرپیچ و خم مرتفع شعبده بازی است که مدام قند خون شما را بالا و پایین می کند و باعت گرسنگی شما می شود اما در آتکینز که شما اجازه خوردن یک اسنک در روز را دارید نشان می دهد که در طول روز گرسنه نمی شوید.

– آیا شما به خوردن نان روغنی، شکلات ها، چیپس ها، سرخ کردنی ها و دیگر غذاهای با کربوهیدرات بالا علاقه دارید؟

بیشتر این غذاها که شما به خوردن آن اشتیاق دارید، یک چرخه معیوب از پرخوری ها را در بدن شما راه اندازی میکند که نه تنها انرژی شما را تأمین نمیکند بلکه ارزش غذایی پایینی دارد.

– آیا بدون پرخوری کردن هم وزن شما افزایش مییابد؟

 این یک حقیقت تلخ است که بعضی از افراد راحت تر از دیگران وزنشان افزایش می یابد و سخت تر از دیگران آن را کم می کنند.  این می تواند نشانگر این باشد که بدن شما قندها را به خوبی تحمل نمی کند و این موضوع از علائم دیابت نوع ۲ است.

 – آیا شما در تجربه قبلی تان از آتکینز در ابتدا موفق بوده اید اما وزن کم بازگشت دوباره بازگشته است؟

 اگر پس از کاهش وزن شما دوباره وزن کم شده به جای اول خود بازگشته است، شما یاد می گیرید که چگونه درسی هایی را که یاد گرفته اید به کار ببرید تا در یک مبارزه بزرگتر در مقابل تناسب اندام پیروز شوید. آتکینز از روز اول بر روی نگهداری وزن کم شده تمرکز می کند.

 – آیا در مقایسه ها دست پاچه شده ایم و به مراحل دیگر نرفته اید؟

اولین مرحله شروع کاهش وزن برای برنامه آتکینز ممکن است که کاهش وزن سریع را برای شما به ارمغان آورده اما راه و روشی دائمی کنترل وزن را به شما یاد نمی دهد. پس دست پاچه شدن در مقایسه و نرفتن به مراحل دیگر جوابگو نیست. حتی ممکن است که شما از برنامه غذایی خود خسته شوید، این همان چیزی است که ممکن است تعهد شما را نسبت به ماندن در رژیم آتکینز کاهش دهد. در آخر برای راحتی خودتان این بار می توانید دسته های مختلف غذایی را که به کاهش وزن شما کمک می کنند پیدا کنید و سرانجام وزن جدیدتان را نگه دارید.

– آیا قبلا رژیم غذایی آتکینز را امتحان کرده اید اما قبل از کم کردن وزن مورد نظر آن را رها کرده اید؟

اگر فکر می کنید این برنامه غذایی خیلی شما را محدود می کند ما با خرسندی این را بیان می کنیم که این رژیم غذایی بسیار انعطاف پذیر است.
برای مثال: شما می توانید یک رژیم رضایت مندانه و مختلف از سبزیجات برای خود انتخاب کنید. و شما هم چنین می آموزید که راحت و سالم از مهمان های خود پذیرایی کنید. اگر احساسی می کنید غذای موردنظر بیش از حد گران است، شما می توانید غذای دیگری را جایگزین آن کنید که هزینه کمتری داشته باشد. در آخر این که هرکس در هر جایی قادر به انجام رژیم آتکینز می باشد حتی برای گیاهخواران هم مورد استفاده است.
این بار متفاوت است

 اگر شما در کشمکش کاهش وزن یک کهنه کار هستید ما به شما این اطمینان را می دهیم که این بار متفاوت است. اما در ابتدا باید بدانید که کاهش وزن و کسب سلامتی تنها نیازمند اراده نیست. درباره این که چرا شما احساسی گرسنگی می کنید و یا نمی کنید دلایل علمی نیز وجود دارد. در ابتدای این فصلی ما از سوخت وساز قلدر صحبت کردیم که عزم شما را دچار مشکل می کند و مدام تلاش می کند تا شما را از مسیر کاهش وزن خارج کند. برای مبارزه با این سوخت وساز ابتدا باید گلوکز که از خانواده کربوهیدرات ها است را کنار بگذارید. زیرا خوردن قند باعت قدرت گرفتن این سوخت وساز می شود. و این امر بدن شما را از سوزاندن چربی منع می کند.

 شما با این ابزار قدرتمند می توانید چربی های تان را بسوزانید. هنگامی که شما به قدر کفایت قند را از سبد غذایی خود کنار بگذارید، بدن شما به یک متابولیسم چربی سوز تغییر حالت می دهد. و سوخت وساز قلدر را مجبور به کناره گیری می کند. درنتیجه پیام هایی که مغز شما مرتبا از بدن تان دریافت می کند مانند «من خسته و گرسنه ام، به من قند برسانید، وقت غذاست» همگی ساکت می شوند. و در عمل متوجه می شوید که می توانید ساعت ها را بدون فکر کردن به غذا بگذرانید.

 در کلی بهتر است بگوییم که آتکینز به شما کمک می کند تا در مقابل سوخت وساز قلدر بایستید و چربی هایتان را بدون حسی گرسنگی، ولع و تخلیه انرژی بسوزانید. نتیجه دریافت انرژی از سوزاندن چربی این است که قند خون شما در یک حد باقی می ماند و کم و زیاد نمی شود. در اینجا باز هم این سؤال را می پرسیم که آیا آتکینز برای شما مفید است؟ یا شاید منطقی تر این باشد که بپرسیم چرا آتکینز برای شما مفید نباشد؟

بر اساس پژوهش

 اکنون که شما متوجه قدرت رژیم غذایی آتکینز شده اید. بیایید تا به تعدادی از تحقیقات اخیر که ایمنی و کارایی رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین را ارزیابی کرده است، نگاهی بیندازیم. در دهه اخیر بسیاری از مطالعات روی رژیم های غذایی به محدود کردن مصرف کربوهیدرات تأکید داشته است. در این میان هفت پژوهشی وجود دارد که بین مدت شش ماه تا دوسال انجام گرفته است و این مطالعات برتری رژیم آتکینز را نسبت به دیگر رژیم های غذایی نشان میدهند.

علاوه بر نتایج کاهش وزن فاکتورهایی همچون بالابردن تری گلیسیرید، پایین بودن کلسترول مفید (HDL) و بالابردن فشارخون در رژیم غذایی با کربوهیدرات محدود، بهبود یافته است. در این پژوهش ها پارامترهای مختلف در ماه ها و سال های متمادی مورد بررسی قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که پارامتر علمی در رژیم غذایی آتکینز در محدوده خطر قرار نگرفته است.

 در فصل های بعدی درباره پایه های اصلی آتکینز بیشتر صحبت میکنیم و همین طور این که شما چگونه قادر به غلبه بر سوخت وساز قلدر هستید. در انتها از شما دعوت می کنیم که با «تریسی مارشال» که حدود ۱۰۰ پوند از وزنش را با آتکینز کاهش داده آشنا شوید.

دوبار حاملگی تریسی مارشال را از همیشه بیشتر چاق کرد و همچنین مشکلات جسمانی هم برای او به همراه داشت. اکنون او به کمک اتکینز موفق به کاهش وزنش تا بیش از ۹۰ پوند شده است. با این کار توانسته سلامتی خود را دوباره به دست آورد و اینکه حس خوبی نسبت به اندامش داشته باشد.

آمارهای حیاتی

مرحله کنونی: تسریع در کاهش وزن

مقدار کربوهیدرات جذب شده در یک روز: 40-45 گرم

سن :42

قد: ۵ فوت و ۶ اینج

 وزن قبل: ۲۶۷ پوند

وزن کنونی: ۱۷۲ پوند

 کاهش وزن: ۹۵ پوند

وزن مورد نظر: ۱۵۰ پوند

اندازہ دور کمر: ہ۴ اینچ

آیا همیشه با وزن تان مشکل داشته اید؟

بله، من در سال ۱۹۹۷ رژیم غذایی آتکینز را انجام دادم و در دو ماه و نیم ۴۵ پوند وزن کم کردم و آن وزن را به راحتی نگه داشتم تا سال ۲۰۰۳ که فهمیدم باردارم. در آن دوران دچار کسالت شده بودم و سه ماه در بستر خوابیدم. در آن زمان ۴۱ سالم بود و میدانید که بارداری در این سن سخت تر است.

چه مشکلات سلامتی داشته اید؟

در دوران حاملگی فشارخونم بالا رفت و دچار تپش قلب شدم. در آن دوران نگران وضعیت بعد از حاملگی ام بودم.

چه چیزی باعت بازگشت شما به آتکینز شد؟

من در حقیقت بعد از به دنیا آوردن فرزند اولم به آتکینز بازگشتم. در آن زمان ۵۰ پوند اضافه وزن داشتم که به کمک آتکینز ۲۵ پوند آن را سوزاندم. من قبل از این که بفهمم دوباره باردار شده ام سلامتی خود را به دست آوردم. حالا فهمیدم که در تمام دوره بارداری می شود وزن خود را ثابت نگه داشت. بعد از تولد دومین فرزندم، پزشک من نقش مؤثری در بازگشت من به آتکینز داشت. با خواندن کتاب های دکتر آتکینز متوجه شدم که دکتر آتکینز تنها از یک رژیم غذایی صحبت نمی کند بلکه آتکینز یک سبک زندگی است.

خوب به یاد دارم که با این روش زندگی هر روز احساسی بهتری داشتم و لاغر می ماندم این دلیل بازگشت من به آتکینز بود.

شما شخصا بهبود سلامتی را چگونه مشاهده می کردید؟

 فشارخون و چربی بدن من به حد مناسبی رسیده. پزشک من از پیشرفت سلامتی ام خوشحال است. تپش قلبم به طور کامل از بین رفته. راحت تر میخوابم. انرژی بیشتری در خودم می بینم و قادر به انجام تمرین های ورزشی شدہ ام.

برنامه تناسب اندام روزانه تان چگونه بود؟

سه روز در هفته به همراه فرزندانم برای قدم زدن به بیرون می رفتم و بقیه روزهای هفته را هم به تنهایی قدم می زدم. من برای ژیمناستیک به وجود آمده ام و با این رژیم غذایی قادر به انجام این ورزش ها شده ام که حس بسیار خوبی به من می دهد.

به نظر شما بدترین چیز راجع به چاق بودن چیست؟

من خودم را گم کرده بودم و از این که در یک بدن بزرگ بودم احساس بدی داشتم، میخواستم پنهان شوم و از این ناراحت بودم که کودکانم مادری چاق داشتند.

چگونه شما با چالش کم کردن وزن زیادتان مواجه شدید؟

در ابتدا به کم کردن ۱۰ پوند در هر بار فکر می کردم اما حالا که به وزن مورد نظرم نزدیک شده ام در هر بار به
۵ پوند کاهش وزن فکر می کنم.

سبک خوردنتان را چگونه انتخاب کردید؟

من هر چیزی که مردم دیگر میخورند را می خورم. فقط شیوه پخت آن ها متفاوت است. مثلا امروز یک کیک کدوتنبل برای همسرم پختم و برای خودم هم یک کیک کدوتنبل کم قند پختم و به همین ترتیب صبحانه و نهار و شام را هم می پزم.

آیا آتکینز بر تغذیه خانواده شما تأثیری داشت؟

قطعا، اگر شما طرز صحیح تغذیه را به کودکان بیاموزید، آن ها به روش صحیح غذا خواهند خورد. من با سبک زندگی اتکینز آن ها را پرورش دادهام. من هیچ وقت مواد غذایی مانند ذرت، شربت و شهد میوه برای خانه نمی خرم و برچسب موجود بر هر مواد غذایی را قبل از خرید می خوانم تا از اجزاء تشکیل دهنده آن مطمئن شوم.

سخت ترین چیز برای شما چه بود؟

سخت ترین قسمت تعهد به شروع است. هنگامی که آغاز به انجام رژیم غذایی می کنید باعت می شوداحساسں خوبی کنید.

.

منبع :www.sefidak.com