تغییر چند عادت‌ غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن

تغییر چند عادت‌ غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن


افزایش سوخت و ساز بدن

اختصاصی بیست ستون:

همزمان با افزایش سن شاهد افزایش وزن نیز هستید. سوخت و ساز شما به سرعت در حال کم شدن است و شما نمی‌دانید چگونه آن را متوقف کرده و همه‌ چیز را دوباره تحت کنترل بگیرید. خانم‌ ها در دوره بزرگ‌ سالی به‌ طور متوسط هفت‌ دهم کیلوگرم در سال وزن اضافه می‌کنند. این میزان تا سن پنجاه سالگی می‌تواند به بیشتر از هجده کیلو برسد؛ اما خوشبختانه می‌خواهیم در اینجا چند قانون برای افزایش سوخت و ساز بدن بر اساس نتایج محققین بیان کنیم.

اولین عادت بد غذایی شما این است که به اندازه کافی نمی‌خورید. بله باید کالری دریافتی را کم کنید که وزن کم کنید ولی این مهم است که در این کار زیاده‌ روی نکنید. کم خوردن افراطی بر سوخت و ساز شما اثر منفی می‌گذارد. زمانی که کمتر از نیاز زیستی خود غذا می‌خورید (حدود 1200 کالری برای بیشتر خانم‌ها), بدن شما دست‌اندازی در مقابل سوخت و ساز به وجود می‌آورد و شروع به شکستن بافت‌های عضلانی مولد انرژی می‌کند.

دقیقا به‌اندازه‌ ای بخورید که دیگر گرسنه نباشید. یک میان وعده با صدو پنجاه کالری در صبح یا بعد از ظهر بین سه وعده غذایی اصلی (که هر کدام تقریباً 430 کالری هستند) باعث می‌شود از کاهش سوخت و ساز بدن خود جلوگیری کنید.

با خوردن غذا در هر سه تا چهار ساعت، بدنتان را راضی نگه می‌دارید و مانع پرخوری بعد از آن می‌شوید.

یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش سوخت و ساز بدن شما می‌شود این است که از خوردن کافئین اجتناب می‌کنید. کافئین تحریک‌کننده سیستم عصبی مرکزی است، بنابراین این آگاهی روزانه باعث تشدید سوخت و ساز به نسبت پنج تا هشت درصد می‌شود (تقریبا نودوهشت تا 174 کالری در روز). با توجه به یک تحقیق ژاپنی، یک فنجان چای می‌توانید سوخت و ساز شما را تا دوازده درصد افزایش دهد. محققان باور دارند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای این افزایش سوخت و ساز را ایجاد می‌کنند.

راه دیگری که برای کمک به افزایش سوخت و ساز بدن پیشنهاد می‌کنیم این است که کربو هیدرات سفید کمتر بخورید. مصرف فیبر خود را با خوردن نان کامل، پاستا و میوه و سبزیجات زیاد کنید. تحقیق نشان می‌دهد که فیبر می‌تواند چربی سوزی را تا سی درصد افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که خانم‌ هایی که فیبر بیشتری می‌خورند، در طول زمان وزن کمتری اضافه می‌کنند. هدف را به اندازه تقریبا بیست‌ و پنج گرم در روز قرار دهید که می‌شود معادل حدود سه وعده میوه و سبزیجات.

احتمالا آبی که روزانه می‌نوشید در دمای اتاق است، در حالی‌ که محققان آلمانی متوجه شدند که نوشیدن شش لیوان آب سرد در روز می‌تواند سوخت و ساز را تا حدود پنجاه کالری در روز افزایش دهد که همین میزان برای کم کردن دو و نیم کیلوگرم در سال کافی است. این افزایش ممکن است ناشی از انرژی لازم برای گرم کردن آب و رساندن آن به دمای بدن باشد.

تا جایی که می‌توانید از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنید تا اثری از آفت‌ کش در آن نباشد. محققان کانادایی گزارش کردند که کسانی که از مواد غذایی ارگانیک استفاده می‌کنند (که آلوده به آفت‌ کش‌هایی که در سلول‌ های چربی ذخیره می‌شوند، نیستند) در فرآیند کاهش وزن خود افزایش سوخت و ساز بیشتر از نرمال را تجربه می‌کنند. شاید به دلیل اینکه سم‌ ها در فرآیند چربی سوزی دخالت می‌کنند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهند که آفت‌ کش‌ها می‌توانند بدن را به افزایش وزن ترغیب کنند. همیشه به هنگام خرید گلابی، سیب، توت‌فرنگی، گیلاس، انگور، کرفس، هلو و کاهو اولویت را بر محصولات ارگانیک‌ قرار دهید.

برای آشنایی با عوامل اصلی چاقی خواندن مقاله "معرفی عوامل اصلی چاقی" را به شما پیشنهاد می کنیم.

مترجم: نیکو آزرم

.

منبع :