چگونه از گردن درد ناشی از استفاده از گوشی هوشمند جلوگیری کنیم؟

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

هنگام استفاده از گوشی، مراقب گردن و ستون فقرات خود باشید

چگونه از گردن درد ناشی از استفاده از گوشی هوشمند جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از گردن درد ناشی از استفاده از گوشی هوشمند

اگر برای خواندن از گوشی همراهتان استفاده می کنید، پس حتما دست هایتان هم خم شده و قوز کردن پشتتان هم بیشتر و محسوس تر است.

درست می گویم؟

وضعیتی که الان در آن هستید احتمالا برایتان ایجاد درد می کند، چه الان متوجهش باشید یا نباشید. نگران نباشید، فیزیوتراپ ها یک تشخیص برای سردردها، گردن دردها و شانه دردها دارند: گردن درد اس ام اسی.

دکتر دین فیش من می گوید، «گردن درد اس ام اسی مشکلی نیست که فقط با اس ام اس زدن ایجاد شود، بازی کردن، ایمیل زدن و هر کار تکرارشونده دیگر هم روی آن تاثیر دارد.»

فیشمن این واژه را در سال 2008 در حال معاینه یک بیمار 17 ساله ابداع کرد. آن نوجوان از سردرد و گردن درد شکایت می کرده است. وقتی فیشمن می خواست برای مادر آن نوجوان مشکل را شرح دهد، نگاهی به وضعیت قرارگیری بدنش کرد.

نوجوان روی یک صندلی نشسته، روی تلفن همراهش قوز کرده و مشغول اس ام اس زدن بود.

سر انسان به طور متوسط در حالت قرارگیری خنثی چهار و نیم کیلوگرم وزن دارد، طوریکه گوش هایتان دقیقا بالای شانه هایتان باشد. به ازای هر سانتیمتر که سرتان را به جلو خم کنید، فشار روی ستون فقراتتان دوبرابر می شود. بنابراین اگر به گوشی که در دستتان است نگاه می کنید، گردنتان احتمالا چیزی حدود 10 تا 13 کیلو وزن سرتان را تحمل می کند.

با گوشی همراهتان می خوابید؟

همه آن فشار اضافه روی ستون فقراتتان فشار آورده و آن را از تراز خود بیرون می آورد. دکتر تام دی آنجلیس، مدیر انجمن فیزیوتراپی امریکا، این را با خم کردن انگشتتان به سمت عقب و نگه داشتن آن به مدت یک ساعت مقایسه می کند.

«وقتی این بافت را برای مدتی طولانی بکشید، بی حس و ملتهب می شود. سوال اصلی این است: این چه تاثیراتی را در طولانی مدت بر جای خواهد گذاشت؟»
ماندن در وضعیتی که متخصصان آن را «وضعیت روبه جلو سر» می گویند منجر به کشش عضلانی، فتق دیسک و فشرده شدن عصب ها می شود. به مرور زمان، حتی ممکن است صاف شده و انحنای طبیعی گردن را برعکس می کند.

همانطور که مادرتان همیشه می گوید: مراقب باش وگرنه همونطوری میمونی.

دکتر میشل کولی، مدیر فیزیوتراپی عملکردی در رودآیلند می گوید شش یا هفت سال پیش مریض هایی با مشکلات سر، گردن و پشت می دید که بخاطر گوشی های همراه ایجاد می شدند. او می گوید این مشکل این روزها به طور قابل توجهی شایع تر شده است، مخصوصا بین جوانان و نوجوانان.

براساس آمار بنیاد خانواده کیزر، 8 تا 18 ساله ها به طور متوسط بین هفت و نیم ساعت در روز از رسانه های سرگرمی استفاده می کنند.

اما فقط این نیست. میزان اطلاعاتی که در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد بین سال 2010 تا 2011 سه برابر شده است. هر تبلت حتی 3 مرتبه نسبت به گوشی های هوشمند عادی بیشتر استفاده می شود.

دکتر کولی می گوید، جلو آوردن سر نه تنها باعث درد عصبی می شود بلکه مشکلات متابولیک هم ایجاد می کند.

در چنین موقعیت هایی سعی کنید یک نفس عمیق بکشید. بعد صاف بنشینید و دوباره امتحان کنید. متخصصین می گویند قوز کردن ظرفیت ریه ها را تا 30٪ کاهش می دهد.

کمبود خون اکسیژنه در بدن می تواند موجب بیماری های عروقی شود. و فشاری که روی اندام های بدن در طرز قرارگیری بد وارد می شود، ایجاد مشکلات گوارشی می کند.

با این تفاسیر چه باید کرد؟

دکتر کولی می گوید، راه حل این است که مراقب بدنتان باشید. پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید، شانه هایتان را عقب دهید، طوریکه گوش هایتان مستقیم بالای شانه ها قرار گیرد، یعنی سرتان به هیچ عنوان به جلو خم نشده باشد. سعی کنید گوشی را روی جایی قرار دهید و حتما از هدفون استفاده کنید.

برخی گوشی های اندروید امکانی دارند که وقتی گوشی در زاویه ای ایمن باشد، یک نور سبزرنگ در بالا سمت چپ گوشی روشن می شود. وقتی در معرض گردن درد اس ام اسی باشید، آن چراغ قرمز می شود. برای هشدار می توانید ویبره و زنگ های مخصوص هم به آن اضافه کنید.

مهمتر اینکه فیزیوتراپ ها اعتقاد دارند موقع استفاده از گوشی های همراه یا تبلت ها، حتما وقفه های مکرر داشته باشید. هر بیست دقیقه یکبار بلند شده، بایستید، شانه ها و گردنتان را عقب دهید یا برای بهبود جریان خون در بدنتان کمی راه بروید. / مردمان

.

منبع :