فندق

از درخت فندق یک میوه فندقی به نام فندق حاصل میشود که ظاهر و نمایش بیضی یا کروی شکل است.گونه هایی بزرگتر از فندق معمولی وجود دارند که اندازشان در حالت رشد زیاد ۲ برابر اندازه معمولی آنهاست. میتوان بصورت پخته یا خام هسته فندق را خورد و جالب است بدانید برای ساخت پرالین در صنعت شیرینی سازی از فندق استفاده میشود.

در میان میوه های روغنی، فندق قابل هضم ترین و مغذی ترین آنها به شمار می رود. فندق خشک حدود ۷۰ درصد وزن خود مواد چربی و ۱۵ تا ۲۰ درصد مواد پروتئینی دارد و به دلیل فقدان مواد هیدروکربنی، مصرف آن به مبتلایان دیابت توصیه می شود.

فندق این میوه خوشمزه چه خاصیت هایی برای بدن دارد؟!

فَندق سرشار از ویتامین های آ، ب۱، ب۲، ث و ویتامینEبعلاوه املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، گوگرد، منیزیم، روی و پتاسیم است. همچنین در ۱۰۰ گرم مغز فندق۶۰۰ کالری، در ۱۰۰ گرم فندق با پوست ۳۰۰ کالری و در یک عدد آن ۱۰ کالری انرژی نهفته است.

فَندق سرشار از چربی های سالم است: این میوه با اسیدهای چرب اشباع نشده یعنی همان چربی های خوب غنی شده است و مصرف آن به کاهش کلسترول ال دی ال و افزایش اچ دی ال و در نهایت ترویج سلامت قلب کمک می کند. اسید اولئیک موجود در روغن فَندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می کند، قند خون را تنظیم می کند، آپوپروتئینA-۱را که برای پیشگیری از بروز بیماری های عروق سیاهرگ مفید است، افزایش و آپوپروتئینBکه مضر است را کاهش می دهد. دیگر اسید چرب مفید در روغن فندق، اسید لینولئیک است که به مقدار زیادی در روغن فَندق یافت می شود. لینولئیک اسید نقش خیلی مهمی در رشد و سلامت اندام ها دارد.

این میوه ، منبع غنی از فیبر:

مصرف این میوه به دلیل محتوای فیبر آن، موجب احساس سیری طولانی مدت
می شود و خود راهی برای جلوگیری از پرخوری و در نتیجه کاهش وزن است.

منبع مفید منیزیم:

مصرف این میوه در هر وقعده در حدود ۴۶ میلی گرم منیزیم به بدن می رساند.
مصرف منیزیم با کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد.

پشتیبان استخوان:

هر وعده مصرف فَندق ۳۲ میلی گرم کلسیم به بدن می رساند و این خود راهی
برای افزایش سلامت
استخوان ها بخصوص برای کسانی است که از مصرف مواد لبنی اجتناب می کنند.

ضد سرطان:

بتاسیتوسترول که به مقدار زیادی در فَندق یافت می شود، اثر فوق العاده ای در کاهش
کلسترول و پیشگیری از سرطان
(مخصوصا سرطان سینه و پروستات) دارد. همچنین این میوه سرشار از ویتامین ای است
و اگر سرطان قبلا در بدن شکل گرفته باشد، ویتامینEبا سلول های سرطانی می جنگد.

تقویت کننده مغز:

ویتامینEموجود در فَندق خاصیت ضد التهابی دارد و موجب کاهش سطوح استرس و اضطراب و در نتیجه فقط سلامت مغز می شود. علاوه بر این، فَندق یک منبع خوب از ویتامین های ب ۱، ب۲، و ب ۶ است. این ویتامین ها برای حفظ سلامت مغز و خون سازی ضروری هستند، مخصوصا برای کودکان در حال رشد.

پشتیبانی از پوست:

ویتامینEموجود در فندق به مبارزه با علائم پیری مانند لکه های تیره و خطوط و چین و چروک ها می رود ضمن این که محافظ پوست در برابر آسیب های نور خورشید نیز محسوب می شود. مصرف فندق راهی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و جلوگیری از صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش است.

الو دکتر

.

منبع :