برخی از سبزیجات علاوه بر خواصی که دارند بسیار کم کالری بوده و سیر کننده هستند.

به گزارش آکا ایران به نقل از فارس نیوز ، افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات یک راه ساده و سالم است که باعث کاهش مصرف کالری روزانه می شود؛ برای سالم ماندن بهتر است در هر وعده غذایی یا میان وعده ها از این سبزیجات استفاده کنیم.

خیار:

نصف خیار حدود ۲۰ کالری دارد و ۹۸ درصد آن آب است، خیار حاوی فیبر، پروتئین، ویتامین A، C، K، امگا۳، امگا۶، B5، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، منگنز و فیتواسترول است.

خیار خواص ضد سرطانی دارد، بوی بد دهان را از بین می برد، برای پوست، مو و ناخن مفید است، باعث کاهش کلسترول، بهبود دیابت و نقرس می شود، ادرار آور است، به کاهش وزن کمک می کند و چربی سوز خوبی است.

گوجه فرنگی:

یک گوجه فرنگی متوسط دارای ۲۵ کالری است و سرشار از آب و فیبر است، گرسنگی را کم میکند و می توان به صورت پخته و خام مصرف کرد.

گوجه فرنگی از سکته مغزی جلوگیری می کند، برای پوست، پروستات، تسکین دردهای عصبی، رفع بی اشتهایی، درمان یبوست، تورم دهان، درد مفاصل، روماتیسم، تصفیه خون و بیماری های عفونی مفید است؛ آب گوجه فرنگی ادرار آور است و هضم غذا و مواد نشاسته ای را راحت می کند.

گوجه فرنگی دارای ویتامین A، B، C، و K است، مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و آهن دارد و انرژی بدن را تأمین می کند.

کرفس:

هر شاخه کرفس یک تا ۲ کالری دارد، تمیز کننده کلیه و مثانه است، مانع سنگ کلیه یا آلودگی میکروبی و درد می شود، ضمن اینکه بوی بد دهان را از بین می برد.

کرفس تقویت کننده معده و اعصاب است و به سوختن چربی و کاهش وزن نیز کمک می کند.

کاهو:

کاهو انواع مختلف دارد، هر برگ کاهو دارای ۲ کالری است و سرشار از ویتامین ث، پتاسیم و فیبر است، ضمن اینکه این گیاه خواب آور و ضد نفخ است.

تربچه:

۱۰ عدد تربچه دارای ۷ کالری است، سرشار از مواد معدنی است، طعم آن کمی تند است، به هضم غذا بسیار کمک میکند و باعث لاغری می شود.

تربچه خواص دارویی دارد، برای درمان یرقان، نقرس و روماتیسم مفید است و باعث دفع سنگ های صفراوی می شود، ضمن اینکه برای از بین رفتن نفخ معده مفید است؛ تربچه درد را تسکین می دهد، معده را پاک می کند و ادرارآور است.

منبع: خبرگزاری فارس
گردآوری: آکا ایران
.

منبع :