آیا به اندازه کافی مس مصرف می کنید؟Reviewed by Iranvij-1 on Aug 15Rating:

کمبود مس با توجه به علائم آن شبیه کمبود آهن است که شایع ترین آن خستگی است. درد مفاصل هم از نخستین علائم بارز آن بوده و لازم به ذکر است که کمبود مس طی یک بازه طولانی می تواند سبب بروز پوکی استخوان شود.

» آیا به اندازه کافی مس مصرف می کنید؟


برخی مواد مغذی دارای خواص بسیار زیادی هستند. برای مثال به تازگی محققان دریافته اند که ویتامین D می تواند هر نوع خطری اعم از سرطان تا افسردگی را کاهش دهد. یا مثلا وقتی متوجه می شوید که در آستانه سرماخوردگی هستید، مصرف ویتامین C خود را کمی افزایش می دهید و یا یک لیوان آب پرتقال می خورید. اما در این میان مواد مغذی دیگری هم هستند که شاید کسی از مزایای آنها اطلاع چدانی نداشته باشد. یکی از این مواد مغذی، مس است.
یک ماده معدنی قدرتمند
مس اهمیت فراوانی دارد و در واقع نقش مهمی در مبارزه با التهاب مزمن، شکل گیری گلبول های قرمز و افزایش قدرت ایمنی بدن ایفا می کند. مس در ایجاد مایلین هم بسیار تأثیرگذار است؛ مایلین عصب ها را عایق بندی کرده و کارکرد درست سیستم عصبی شما را تأیید می کند. مس نقش مهمی در سنجش میزان کلسترول و گلوکز ایفا می کند. تحقیقات جدید نشان می دهد که این فلز در سوزاندن چربی بسیار حائز اهمیت است. محققان به تازگی به نقش مهم مس در بدن پی برده اند و بر این باورند که تأثیر آن به اندازه تأثیر ویتامین D است.
مصرف چه میزان مس کافی خواهد بود؟
یکی از دلایل نادیده گرفته شدن مس این است که به سختی می توان میزان مورد نیاز آن را تعیین کرد. در واقع تست های بسیار تخصصی و هزینه بر برای این سنجش باید صورت گیرد که اغلب هم در کلنیک ها انجام می شوند. در شرایطی که تشخیص این مسئله که دچار کمبود مس هستید کمی دشوار به نظر می آید، نشانه های شاخص متعدی در این زمینه وجود دارد که گویای آن است که باید مصرف آن را افزایش دهید.
کمبود مس با توجه به علائم آن شبیه کمبود آهن است که شایع ترین آن خستگی است. درد مفاصل هم از نخستین علائم بارز آن بوده و لازم به ذکر است که کمبود مس طی یک بازه طولانی می تواند سبب بروز پوکی استخوان شود. افرادی که دچار مشکلات سوء جذب هستند – در واقع هر کسی که از بیماری سلیاک یا اسهال مزمن رنج می برد – خطر عدم جذب کافی مس هم در آنها وجود دارد.
بهترین منابع مس
خبر خوب این است که یافتن منابع مس و مصرف آنها چندان دشوار نیست و شرایطی را برایتان میسر می سازد تا بتوانید یک رژیم غذایی سالم و کامل همراه با سبزیجات فراوان داشته باشید. مس را می توان در غذاهای گیاهی کمتر فرآوری شده یافت. آجیل (خصوصا بادام هندیمیوه های دانه دار، غلات کامل، صدف خوراکی و قارچ ها هم حاوی مس هستند.
یکی از غنی ترین پایگاه های مس، کبد است – در واقع جایی که مس در اکثر حیوانات به میزان زیادی وجود دارد. لازم نیست که حتما برای تأمین آن از کبد حیوانات استفاده کنید، اما اگر نیاز پیدا کردید یا شرایط پیش آمد، این روش، روشی ساده برای تأمین مس مورد نیاز بدن تان است.
میزان مصرف توصیه شده برای مس، ۹/۰ میلی گرم در روز است. ۲۸ گرم کبد گاو حدودا دو برابر این میزان مس دارد؛ ۲۸ گرم بادام هندی حاوی ۶/۰ میلی گرم مس بوده و یک فنجان کلم پخته هم حدود ۲/۰ میلی گرم مس دارد.
هنوز برای یک شام حاوی مس برنامه ریزی نکرده اید؟ شما می توانید به راحتی در طول روز در وعده های مختصر، مس مصرف کنید. برای آنکه در وعده های غذایی تان به قدر کافی مس وجود داشته باشد، به دستورالعمل پیشنهادی ما توجه کنید:
صبحانه: سه چهارمِ فنجان غلات کامل (حاوی حدود ۱/۰ میلی گرم مس) ، یک فنجان توت فرنگی (حاوی ۰۷/۰ میلی گرم)، شیر کم چرب و یا هر نوع شیر دیگر
ناهار: سوپ عدس با اسفناج (حدود ۵۸/۰ میلی گرم)، یک سومِ فنجان حمص (حاوی ۵/۰ میلی گرم) ، ۲۸ گرم بیسکوییت غلات کامل (حاوی ۱/۰ میلی گرم)، پرتقال (۰۶/۰ میلی گرم)
شام: ماهی کبابی همراه با نصف فنجان قارچ قهوه ای (۱۸/۰ میلی گرم) ، یک فنجان مارچوبه (۳/۰ میلی گرم)، نصف فنجان برنج قهوه ای (۱/۰ میلی گرم)، سالاد با ۲ فنجان کاهو (حاوی ۰۵/۰ میلی گرم)
مصرف بیش از اندازه
زمانی که متوجه شوید مس برای سلامتتان چقدر مهم است، تمایل زیادی پیدا خواهید کرد تا مکمل های آن را تهیه کنید. اما پیشنهاد ما این است که این کار را انجام ندهید. دوز مطمئن مصرف مس، تنها ۱۰ میلی گرم در روز است و اگر میزان زیادتری از این مقدار را مصرف کنید، به داخل رگ هایتان رسوب پیدا می کند. ممکن است در دهانتان طعم فلز احساس کنید، حالت تهوع داشته باشید و حتی دچار سیروز کبدی شوید. اما این هشدار تنها درباره استفاده از مکمل ها وجود دارد و تقریبا غیرممکن است که بعد از خوردن غذاهای سرشار از مس، دچار مسمومیت شوید.

.

منبع :