هلو و هندوانه، دو میوه مفید و خوشمزه تابستانی

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

فواید هلو و هندوانه، میوه های لذیذ تابستانی

هلو

فصل تابستان، فصل میوه های رنگارنگ و پرخاصیت است که هرکدام خواص خاص خود را دارد.

هندوانه

درصد هندوانه آب است؛ البته آبی حیات بخش که فواید زیادی دارد. خوردن آب هندوانه همراه با عسل تمام خلط و بلغم را از ریه تخلیه کرده و همراه با شیر خشت تب های عفونی را برطرف می کند. آب هندوانه برای درمان یرقان بسیار مفید بوده، تخمه هندوانه دفع کننده سنگ مثانه است، خوردن هندوانه باعث افزایش شیر مادران می شود و… .

مربای پوست هندوانه درمان عطش و ناراحتی های سینه است. برای تهیه این مربا لایه نازکی از پوست سبز هندوانه را بتراشید سپس آن را به تکه های کوچک برش بزنید. سه روز در آب آهک بخوابانید، سپس یک روز در آب نمک گذاشته و سه روز در آب عسل بگذارید و بعد از طی این پروسه تکه ای هندوانه را در همان آب عسل بجوشانید تا نیم پخته شود و جا بیفتد و بعد از خنک شدن آن را در شیشه بریزید و در یخچال نگه دارید و هر زمان احساس عطش و تشنگی زیادی داشتید یا خدای ناکرده به ناراحتی های سینه دچار شدید صبح ناشتا چند قاشق از این مربا را بخورید و به معجزه آن پی ببرید. البته لازم به یادآوری است که زیاده روی در خوردن هندوانه برای طحال مضر و نفاخ است و برای سردمزاج ها باعث درد معده می شود.

هلو

هلو؛ این میوه خوشمزه با وجود این که شیرین است، اما خوردن آن برای بیماران مبتلا به دیابت زیان آور نبوده و دارای ویتامین B و C فراوان و پوشش کاروتن یعنی تولیدکننده ویتامین A است. این میوه سرشار از آهن و برای کبد بسیار مفید است. ماسک هلو چهره را روشن و درخشان می کند. البته برای تهیه ماسک هلو حتما باید از پوست پرز و کرک دار آن استفاده کنید؛ چون کرک ها پوست را تحریک کرده و چهره را روشن می کند.

کسانی که دچار وزوز گوش هستند اگر روغن هسته هلو را در گوش بچکانند این حالت در آنها کم یا قطع می شود.

دم کرده 50 گرم گل و برگ هلو در نیم لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه برای درمان و رفع یبوست بی نهایت موثر است. البته بعد از دم کشیدن آن را صاف کرده و بعد میل کنید.

این جوشانده برای اختلالات کلیه و مثانه نیز بسیار مفید است.

نوشیدن این جوشانده همراه عسل طبیعی، کرم ها و انگل های روده را دفع می کند. در ضمن این دمکرده برای درمان سیاه سرفه بسیار موثر است. مخلوطی از کوبیده برگ هلو همراه با برگ جعفری تازه زخم و سوختگی را برطرف می کند.

دو نکته مهم که باید در مورد هلو بدانید:

ـ در خوردن هلو افراط نکنید، زیرا باعث اختلال در جهاز هاضمه می شود.

ـ از خوردن مغز هسته هلو جدا خودداری کنید، زیرا سمی قوی است و مسمومیت آن دیر آشکار می شود. این موضوع در مورد بچه ها خیلی مهم است. پس مراقب آنها باشید.

در این فصل از میوه های موجود کمال استفاده را ببرید و ویتامین درمانی کنید. / ضمیمه سیب روزنامه جام جم

.

منبع :