اقدامات ضروری هنگام شکستن دندان کودک

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

هنگامی که دندان کودک دچار آسیب می شود مهمترین اقدامات لازم کدامند و آیا دندان های شیری نیز در زمره دندان های ترمیمی باید قرار بگیرند یا خیر؟

اقدامات ضروری هنگام شکستن دندان کودک

شکسته شدن دندان کودک

رئیس انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران درباره تمهیداتی برای مواقعی که دندان کودک می شکند، اظهار داشت: در صورت شکسته شدن دندان کودک بر اساس ضربه یا سانحه، بهتر است بلافاصله دندان را داخل بزاق دهان خود کودک یا سرم فیزیولوژی قرار داد و در کوتاه ترین زمان ممکن به دندانپزشک رساند.ابراهیم امین صالحی، شکستگی دندان بچه ها را به دو حالت عنوان کرد و گفت: گاهی شکستگی به گونه ای است که دندان با ریشه درمی آید و گاه بر اثر ضربه قسمتی از دندان شکسته می شود که بهتر است آن قسمت شسته شود و در بزاق کودک یا سرم فیزیولوژِی قرار گیرد، زیرا نباید آن بخش شکسته شده خشک شود، چون در صورت خشک شدن شکننده است و قابل استفاده نخواهد بود.

صالحی توصیه کرد: در صورت بروز چنین مشکلی با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی می توان دندان شکسته کودک را بدون آن که صدمه اضافه ای به بافت آن وارد شود با استفاده از باندینگ ها و مواد چسبنده ترمیم کرد.

رئیس انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ایران گفت: می توان قسمت شکسته دندان را با باندینگ های مخصوص سر جای خود قرار داد، ولی اگر این کار انجام نشود، ممکن است کودک از نظر روانی تحت تأثیر حس های منفی قرار گیرد.

بسیاری از بچه هایی که دندانهای شان دچار شکستگی می شود به دلیل مسخره شدن توسط همکلاسی هایشان دچار افت تحصیلی و منزوی می شوند، در حقیقت درست کردن دندان شکسته برای زیبایی نیست، چرا که بچه به آن نیاز دارد و در صحبت کردن تأثیر منفی می گذارد، به گونه ای که کلمات را نمی تواند درست بیان کند و دوستانش مسخره اش می کنند، ولی می توان با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی بدون اینکه به دندان های دیگر صدمه ای وارد شود آن دندان ترمیم و بازسازی شود. / hidoctor.ir

.

منبع :