آشنایی با رینیت آلرژیک و راه های درمان آن

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

چه کنیم وقتی آب بینی بند نمی آید؟
این بیماری با ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره، امور شغلی، ورزشی یا تفریحی و نیز ایجاد مشکل در فرایند خواب فرد، کیفیت زندگی بیمار را پایین می آورد.

چه کنیم وقتی آب بینی بند نمی آید؟

رینیت آلرژیک بیماری ای التهابی با واسطه IgE است که با احتقان بینی، آبریزش، عطسه و خارش بینی تعریف می شود. در این بیماری مخاط پوشاننده سطح د اخلی بینی به دنبال استنشاق ماده ای که فرد نسبت به آن حساسیت دارد (مانند گرده های گیاهان)، ملتهب می شود. رینیت آلرژیک ممکن است، بر اساس الگوی بروز بیماری به اشکال گذرای فصلی (ناشی از تماس با گرده گیاهان)، الگوی مداوم و سالیانه (مثل موارد حساسیت به مایت گرد و غبار) یا دوره ای (مانند حساسیت به موادی که فرد به طور معمول در محیط زندگی خود با آنها در تماس نیست) تقسیم بندی می شود. گاهی اوقات نیز دسته بندی براساس دفعات تکرار نشانه ها یا شدت آنها صورت می گیرد. تقسیم بندی رینیت آلرژیک بر این اساس می تواند به انتخاب مناسب ترین روش درمانی برای فرد کمک کند.

رینیت آلرژیک را براساس شدت نشانه ها می توان به دو گروه خفیف (هنگامی که شدت علائم به حدی نیست که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد) و شدید تقسیم می کنند. این بیماری با ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره، امور شغلی، ورزشی یا تفریحی و نیز ایجاد مشکل در فرایند خواب فرد، کیفیت زندگی بیمار را پایین می آورد.

شرح حال و معاینه فیزیکی: تشخیص رینیت آلژیک باید هنگامی توسط پزشک مدنظر قرار گیرد که شرح حال و معاینه بالینی فرد مطرح کننده وجود یک علت آلرژیک بوده و یک یا چند نشانه از علائم زیر در بیمار دیده می شود: احتقان بینی، آبریزش یا خارش بینی و عطسه. نشانه هایی که وجود یک منشا حساسیتی را برای بیماری مطرح می کنند شامل شفاف بودن ترشحات بینی، احتقان و رنگ پریدگی مخاط پوشاننده حفره بینی و حضور همزمان چشمان قرمز و اشک آلود در بیمار می شوند. البته احتمال منشا آلرژیک تنها محدود به نشانه های فوق نبوده و ممکن است با علائم دیگری نیز مطرح شود.

آزمون های حساسیتی: پزشکان زمانی نیاز به انجام آزمون های حساسیتی خاص بر پایه IgE (به صورت پوستی یا خونی) دارند که بیمار علیرغم تشخیص بالینی رینیت آلرژیک به درمان امپریک اولیه پاسخ نداده باشد، هنوز تشخیص بیماری با تردید وجود داشته باشد یا شناسایی عامل حساسیت زای خاص برای روند درمان فرد ضروری به شمار آید.

تصویربرداری: پزشکان نباید به صورت روتین برای بیمارانی که با نشانه های رینیت آلرژیک به ایشان مراجعه می کنند، درخواست تصویربرداری از سینوس ها و بینی کنند.

عوامل محیطی: توصیه به دوری جستن از مواد حساسیت زای خاص تنها در مورد بیمارانی سودمند است که حساسیت آنها نسبت به یک ماده حساسیت زای خاص به اثبات رسیده و علائم بالینی آنها در زمان روبرو شدن با این آلرژن بروز کرده است. بنابراین توصیه به استفاده از فیلترهای هوا، دوری جستن از حیوانات خانگی، استفاده از روکش های خاص تشک و به کاربردن مواد شیمیایی کشنده مایت گرد و غبار خانگی در اغلب بیماران اندیکاسیون ندارد.

بیماری های مزمن و زمینه ای: بیمارانی که تشخیص رینیت آلرژیک برای آنان مطرح می شود، باید از نظر حضور بیماری های همراهی مانند آسم، درماتیت اتوپیک، اختلالات تنفسی هنگام خواب، کونژکتیویت، رینوسینوزیت و اوتیت مدیا مورد بررسی قرار گرفته و نتایج در پرونده پزشکی آنان ثبت شود.

استروییدهای موضعی: استفاده از استروییدهای داخل بینی در بیمارانی که شدت علائم کیفیت زندگی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد، توصیه می شود.

آنتی هیستامین های خوراکی: در بیمارانی که شکایت اصلی آنان عطسه و خارش بینی است، استفاده از آنتی هیستامین های خوراکی نسل دوم که خاصیت خواب آور کمتری دارند، توصیه می شود.

آنتی هیستامین های موضعی داخل بینی: پزشکان می توانند از این داروها در درمان بیماران دچار رینیت آلرژیک فصلی، مداوم یا دوره ای بهره بگیرند.

داروهای خوراکی ضدگیرنده لوکوترین: استفاده از داروهای خوراکی ضدگیرنده لوکوترین به عنوان درمان اولیه در بیماران دچار رینیت آلرزیک توصیه نمی شود.

درمان ترکیبی: پزشکان می توانند درمان چند دارویی را در بیمارانی که به درمان های تک دارویی پاسخ کافی نمی دهند، مدنظر قرار دهند.

ایمونوتراپی: در بیمارانی که به درمان های دارویی یا کنترل عوامل محیطی پاسخ مناسبی نمی دهند، ارجاع به یک متخصص آلرژی برای ایمونوتراپی (زیرزبانی یا زیرپوستی) پیشنهاد می شود.

عمل جراحی کاهش اندازه شاخک تحتانی بینی: در بیماران دچار رینیت آلرژیک که علائم انسداد مجاری هوایی بینی داشته یا دچار هیپرتروفی شاخک تحتانی بوده و به درمان دارویی پاسخ مناسب نداده اند، ارجاع به جراح بینی جهت کاهش اندازه شاخک تحتانی به وسیله جراحی می تواند کمک کننده باشد.

طب سوزنی: در بیمارانی که تمایلی به مصرف دارو ندارند، می توان از طب سوزنی بهره گرفت.

داروهای گیاهی: با توجه به محدودیت مطالعات انجام شده و وجود تردیدهای جدی در مورد کیفیت و نحوه استانداردسازی داروهای گیاهی، در حال حاضر استفاده از این نوع درمان ها پیشنهاد نمی شود.

پیشنهادهایی برای اضافه کردن داروی دوم در درمان رینیت آلرژیک

در صورتیکه درمان اولیه با استرویید استنشاقی در کنترل نشانه های بیمار موفق نباشد، می توان از اضافه کردن آنتی هیستامین های استنشاقی یا اکسی متازولین (فقط به مدت 3 روز) سود جست.

اگر درمان اولیه با آنتی هیستامین های خوراکی برای بیمار شروع شده و قادر به کنترل موفق نشانه ها نشده باشد، می توان درمان را به درمان تک دارویی با استروییدهای استنشاقی یا آنتی هیستامین های موضعی تغییر داد. در غیر این صورت می توان داروهای ضداحتقان را به رژیم درمانی بیمار اضافه کرد که البته سبب افزایش عوارض جانبی ناخواسته مانند سردرد، افزایش فشار خون، خشکی دهان و عصبیت بیمار خواهد شد. در صورت نیاز به درمان های بیشتر استفاده از آنتاگونیست های گیرنده لکوترین ها نیز مجاز است، البته شواهد متناقضی در این زمینه وجود دارد. اگر این درمان نیز موفقیت آمیز نبود، افزودن استرویید استنشاقی مورد تایید نبوده و توصیه می شود، درمان به رژیم حاوی استرویید استنشاقی تغییر یابد.

هنگامی که درمان اولیه با آنتی هیستامین استنشاقی شروع شده و علائم بیمار برطرف نشده باشد، می توان استرویید استنشاقی را به رژیم درمانی بیمار اضافه کرد. اطلاعات در مورد تاثیر اضافه کردن دسته های دارویی دیگر محدود است./ روزنامه سپید

.

منبع :