چای سبب اختلال در جذب آهن غیرهم می شود

تغذیه, روی خط خبرگزاری ها

آهن موجود در موادغذایی به دو نوع آهن هم و غیرهم است. آهن هم در گوشت و فراورده های دامی یافت می شود و منابع گیاهی (حبوبات و سبزیجات) دارای آهن غیرهم هستند.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، نوشیدن چای پس از صرف غذا، صرفا باعث اختلال در جذب آهن غیرهم موجود در منابع گیاهی می شود و جذب موادغذایی دارای آهن هم را دچار اختلال نمی کند.

معمولا درصد جذب موادغذایی دارای آهن هم در بدن، حدود 15 درصد است و این نوع آهن باکیفیت بوده و ارزش غذایی خوبی دارد، اما جذب آهن غیرهم موجود در سبزیجات بیش از 8-3 درصد نیست و کیفیت آهن هم پایین است. با توجه به اینکه بیشترین تاثیر چای بر جذب آهن غیرهم است، میزان جذب آن به قدری نیست که نگران کننده باشد و فرد را در معرض کم خونی فقر آهن قرار دهد.

چای حاوی پنی فنول و فیتات است که وجود این ترکیبات در آن، وقتی در مقادیر و دوزهای بالا مصرف شود، با جذب عناصر دوظرفیتی مانند آهن، روی، کلسیم و منیزیم تداخل خواهد داشت و توصیه می شود از نوشیدن چای پررنگ پرهیز شود.
با توجه به اینکه یکی از مشکلات والدین با کودکانشان در سنین پایین عدم مصرف گوشت است، پیشنهاد می شود والدین با راهکاهای مناسب و تمهیدات لازم کودک را تشویق به مصرف انواع گوشت به اشکال متفاوت کنند و از آنجا هم که شیوع کم خونی در دختران و زنان به دلیل مسائل فیزیولوژیکی بالاست تاکید می شود تناسب، تعادل و تنوع در مصرف موادغذایی رعایت شود و حتما درصورت تایید کم خونی این مساله جدی و اقدام های درمانی لازم تحت نظر پزشک متخصص صورت بگیرد.

.

منبع :