اتفاقات بعد از اضافه نمودن شکر به قهوه

شکر به عنوان یک ماده افزودنی به قهوه مورد علاقه بسیاری از افراد است منجر به یک فعل و انفعال عجیب شیمیایی در ترکیبات قهوه می شود.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برخی افراد هنگام نوشیدن قهوه حتماً به آن شکر و یا قند اضافه می کنند و نمی توانند قهوه را به صورت تلخ بنوشند، شیمیدان ها این مسئله را بررسی کرده و دریافته اند افزودن شکر به قهوه علاوه بر تغییر طعم آن سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در ترکیب قهوه نیز می شود.

گفتنی است، بر اساس تحقیقات پ‍ژوهشگران دانشگاه نیویورک، مولکول های کافئین موجود در قهوه با همدیگر تشکیل یک ترکیب بزرگ را می دهند و نمی گذارند مولکول های شکر با آب ترکیب شوند.

افزودن شکر به قهوه باعث بر هم خوردن این نظم مولکولی می شود و سبب تغییر شیمیایی بین مولکول های کافئین و محلول آب می شود.

به همین دلیل وقتی افراد قهوه شیرین می نوشند طعم متفاوتی علاوه بر شیرینی از قهوه احساس می کنند.

کارشناسان مصرف قهوه چه به صورت تلخ و چه به صورت شیرین را بویژه به زنان توصیه اکید می کنند.

مصرف قهوه بیش از یک فنجان در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش دهد.

محققان سوئدی با تحقیق بر روی داده های استخراج شده از وضعیت ابتلا به سرطان سینه و مصرف قهوه در بیش از 40 هزار زن دریافته اند زنانی که در روز چند فنجان قهوه نوشیده اند کمتر به سرطان سینه به نسبت دیگران مبتلا شده اند.

این نتایج که در مجله بین المللی سرطان به چاپ رسیده نشان می دهند کاهش شانس ابتلا به سرطان سینه در زنانی که قهوه نوشیده اند به میزان 19 درصد است.

کارشناسان وجود آنتی اکسیدان در کافئین موجود در قهوه را یک عامل م‍ؤثر در مقابل آسیب دیدگی سلول های سینه و بروز سرطان معرفی کرده اند.

با این حال پزشکان توصیه می کنند افراد برای بهره بردن بالاتر از قهوه سعی کنند قهوه را تلخ بنوشند ولی ابعاد فنجان کوچک انتخاب کنند تا سیستم اعصاب مرکزی بدن آنها به خاطر تلخ بودن قهوه دچار تحریک پذیری نشود.

.

منبع :