فواید ماهی

خواص ماهی : همه ی ما تا حدودی با فواید ماهی آشنا هستیم و می دانیم که ماهی ها منابع بزرگی برای پروتئین فاقد چربی به حساب می آیند. با این وجود تحقیقات های نوین، دلایل بیشتر و شگفت انگیز تری پیدا کرده اند که خوردن ماهی را واجب می کند.

خواص خوردن ماهی

بدن انسان نمی تواند امگا۳ تولید کند و ما مجبوریم برای تامین آن، از منابع امگا ۳ استفاده کنیم. هر چند رابطه ی سلامتی قلب و امگا۳ سال هاست کشف شده، اما در تحقیقات نوین، محققین متوجه شدند که اسید های چرب موجود در ماهی برای سلامتی کل بدن ضروری است.

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید )

یک نکته برای کسانی که ماهی دوست ندارند! در تحقیقات به دست آمده مصرف یک یا دو بار ماهی در طول هفته، برای بهره مندی از مزایای آن کافی است! به گفته ی پزشکان مصرف ۲ درصد ا کالری روزانه باید به امگا۳ اختصاص پیدا کند. شما می توانید این میزان امگا۳ را در ماهی قزل آلا پیدا کنید. البته ماهی تن، ساردین و ماهی هالیبوت دارای مقدار زیادی امگا۳ هستند. باز هم اگر شما ماهی دوست ندارید می توانید از مکمل های غذایی برای تامین امگا۳ استفاده کنید. جالب است که در آمریکا، بیشتر مصرف کنندگان به جای خوردن ماهی از مکمل های غذایی استفاده می کنند.

اگر افزایش سلامتی قلب و رفع لاغری دلایل کافی برای خوردن ماهی نیست، قصد داریم در این فرصت ۷ دلیل برای این که حداقل یک دوز ماهی را به رژیم غذاییتان اضافه کنید، بیان کنیم.

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکاخواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکا

پیشگیری از بیماری های قلبی

شاید از مهم ترین فواید ماهی همین سلامتی کامل قلب است. زیرا مطالعاتی که روی ۴۹۰۰۰ زن انجام شد، ثابت کرد که مشکلات قلبی در افرادی که ماهی نمیخورند ۵۰ درصد بیشتر است. جالبت تر این که کسانی که به ندرت ماهی خورده اند( یعنی هفته ای یک بار) کم تر دچار ابتلا به بیماری های قلبی شده اند تا کسانی که خیلی زیاد ماهی مصرف می کنند. این نکته نشان می دهد که در مصرف ماهی حد اعتدال را باید رعایت کرد. تحقیقات ثابت کرده اند که امگا۳ موجود در ماهی اگر به اندازه نیاز مصرف شود، می تواند خطر بیماری های قلبی را به شدت کاهش دهد.

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

خوردن حداقل یک بار در هفته ی ماهی می تواند به رشد سلول های عصبی خاکستری مغز، که مرکز حافظه و یادآوری است، کمک کند. بهتر است ماهی را به جای سرخ کردن، کباب کنید. این کار باعث می شود تا موادی که برای بهبود سلول های مفید هستند، حفظ شود.

محافظ سلامت پوست و مو

یکی از بزرگترین معضلاتی که رژیم های غذایی کم چرب دارند این است که شما به ناچار و البته فاقد توجه، چربی های مورد نیاز و سالم که به سلامت مو و پوستتان کمک می کند، کم مصرف می کنید. در صورتی که مو و پوست برای حفظ طراوت خود نیاز به چربی های سالم دارد. امگا۳ موجود در ماهی می تواند نیاز مو ها و پوست شما را برطرف کند. جالبت تر این که چربی برای بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس(Psoriasis) نیز مفید است.

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکاخواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکا

درمان افسردگی

با وجود مطالعات فراوان پزشکان و دانشمندان برای درمان افسردگی هنوز هیچ دارویی مفید تر از ماهی برای درمان آن پیدا نشده است. با مطالعاتی که روی ۵۲ زن باردار انجام شد، مشخص شد که با مصرف یک کپسول ۳۰۰ میلی گرمی از امگا۳ در دوران بارداری، میزان خطر ابتلا به افسردگی در آن ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

افزایش توسعه ی مغز

مرکز تحقیقات EFA با تحقیق بر روی ماهی های دارای امگا۳ از جمله قزل آلا متوجه شد که امگا۳ موجود در ماهی ها برای کودکان به شدت مفید است.بعض از مطالعات نشان دادند که امگا۳ موجود در ماهی با رشد مغز می تواند بیماری های زیادی از جمله ADHD(بیش فعالی) را تسکین دهد. البته اگر شما می خواهید مکمل های آن را استفاده کنید بهتر است کودک خود را پیش یک دکتر متخصص ببرید.

ویتامینD

شما برای جذب ویتامین D نیاز دارید تا زیر نور خورشید باشید اما با ماهی می توانید بخشی از نیازتان به ویتامین D را برطرف کنید. این ویتامین برای سلامت استخوان ها و دفع برخی بیماری ها الزامی است. شما با خوردن یک وعده ماهی قزل آلا ۷۵ درصد از نیازتان به ویتامین D را بدست آورده اید.

اسپرم قوی تر با خوردن ماهی

با تحقیقاتی که روی ۱۸۸ مرد انجام شده است، متوجه می شویم که مصرف ماهی های تازه باعث می شود تا اسپرم ها در فرم قوی تری قرار بگیرند و تحرک بیشتری از خود نشان دهند. در واقع یعنی قدرت باروری آن ها افزایش می یابد.

ماهی جزو سالم ترین غذاهای روی این سیاره است. ماهی سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین D است. ماهی بهترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ در جهان است، که فوق العاده برای بدن و مغز مهم هستند. در این جا به ۱۱ مورد از خواص مصرف ماهی، که با پژوهش ها تایید شده اند، آورده شده است.

حتما بخوانید :  درمان آفتاب سوختگی با روش های خانگی جالب و مفید

ماهی حاوی مواد مغذی مهمی است که اکثر مردم به اندازه کافی دریافت نمی کنند.

به طور کلی، همه انواع ماهی برای شما مفید است. آن ها حاوی مواد مغذی فراوانی هستند، که اکثر مردم از رژیم غذایی خود به اندازه کافی دریافت نمی کنند. ماهی حاوی پروتئین با کیفیت بالا، ید، ویتامین های مختلف و مواد معدنی است. با این حال، برخی از ماهی ها بهتر از انواع دیگر هستند و انواع چرب آن در زمره سالم ترین نوع ماهی ها در نظر گرفته می شوند. دلیل این است که در ماهی های چرب (مانند ماهی آزاد، قزل آلا، ساردین، ماهی تن و ماهی خال مخالی) مواد مغذی بر پایه چربی، بیشتر یافت می شود. این مواد شامل ویتامین Dمحلول در چربی، ماده غذایی که اکثر مردم دچار کمبود آن هستند، می شود. این ویتامین مانند یک هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند. ماهی های چرب، اسیدهای چرب امگا ۳ بسیار بالایی دارند. این اسیدهای چرب برای عملکرد بهینه ی بدن و مغز حیاتی هستند و به طور جدی با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مرتبطند. برای تامین امگا ۳ مورد نیازتان، خوردن روغن ماهی حداقل یک یا دو بار در هفته توصیه می شود.

 • ماهی ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته را کاهش دهد.

حملات قلبی و سکته دو نمونه از شایع ترین علل مرگ زودرس در جهان هستند. به طور کلی ماهی در زمره بهترین غذاهاییست که می توان برای داشتن یک قلب سالم مصرف نمود. پس جای تعجب نیست که بسیاری از مطالعات مشاهده ای بزرگ دال بر آن است که افرادی که به طور منظم روغن ماهی مصرف می کنند، کمتر در خطر حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی قرار می گیرند. یک مطالعه در ایالات متحده بین بیش از ۴۰،۰۰۰ مرد، که به طور منظم یک یا چند وعده ماهی در هفته مصرف می کردند مورد بررسی قرار داد، نتایج حاکی از بود که آنها ۱۵٪ کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار داشتند. محققان بر این باورند که انواع ماهی های چرب، به دلیل مقدار بالای اسیدهای چرب امگا ۳، برای سلامت قلب مفیدترند.

 • مواد مغذی موجود در ماهی در طول دوران رشد حیاتی اند.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای رشد و تکامل بدن ضروری هستند. اسید چرب امگا ۳، اسید دوکوزاهگزانوییک (DHA)، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است، زیرا برای رشد مغز و چشم لازم است. به همین دلیل است که اغلب توصیه می شود مادران باردار و شیرده حتما اسیدهای چرب امگا ۳ به اندازه کافی مصرف کنند. با این حال، یک اخطار در مصرف ماهی به مادران باردار وجود دارد. برخی از ماهی ها جیوه بالایی دارند، که از قضا با مشکلات رشد مغز در ارتباط است.

به همین دلیل، زنان باردار باید فقط ماهی هایی مانند ماهی آزاد، ساردین، ماهی قزل آلا و غیره را که در زنجیره مواد غذایی قرار دارند را مصرف کنند و میزان آن را به ۳۴۰ گرم در هفته محدود کنند. همچنین زنان باردار باید از گوشت خام و نپخته (از جمله سوشی) اجتناب کنند، زیرا ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشد که می تواند برای جنین مضر باشد.

 • ماهی می تواند باعث افزایش ماده خاکستری مغز شده و نقش محافظتی در برابر زوال مغز ناشی از کهولت سن گردد.

یکی از عواقب ناشی از پیری، این است که عملکرد مغز اغلب تضعیف می شود. ( که با عنوان زوال شناختی مرتبط با سن خوانده می شود). این امر در بسیاری از موارد طبیعی است، اما بیماری های عصبی جدی مانند بیماری آلزایمر نیز وجود دارد. جالب توجه آن است که در بسیاری از مطالعات مشاهده ای اثبات شد، افرادی که بیشتر ماهی می خورند، روند کندتری به سوی زوال عقل دارند. یک مکانیسم که می تواند با ماده خاکستری در مغز ارتباط داشته باشد. ماده ی خاکستری، عمده بافت عملکردی مغز است، که حاوی سلول های عصبی است که اطلاعات را پردازش می کند، خاطرات را حفظ و شما را انسان می سازد. مطالعات نشان داده اند افرادی که هر هفته ماهی مصرف می کنند، ماده خاکستری بیشتری در مرکز مغز دارند، که تنظیم احساسات و حافظه را به عهده دارد.

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکاخواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکا

 • ماهی به پیشگیری و درمان افسردگی کمک می کند و شما را به انسانی شادتر بدل می کند.

افسردگی یک اختلال روانی جدی و فوق العاده شایع است. مشخص است که افسردگی، باعث غم و اندوه، کاهش انرژی و از دست دادن علاقه به زندگی و فعالیت ها می شود. اگر چه نه به اندازه بیماری قلبی یا چاقی، اما افسردگی در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در جهان است. آزمایش های کنترل شده متعدد نیز نشان دادند که اسیدهای چرب امگا ۳ در برابر افسردگی مفید هستند و به طور قابل توجهی باعث افزایش اثربخشی داروهای ضد افسردگی می شوند. یعنی ماهی به معنای واقعی کلمه می تواند شما را فرد شادتری سازد و باعث بهبود کیفیت زندگی شما گردد. ماهی و اسیدهای چرب امگا۳، هم چنین ممکن است به سایر اختلالات روانی مانند اختلال دو قطبی کمک کند.

 1. ماهی تنها منبع غذایی خوب ویتامینD است.

در سال های اخیر توجهات زیادی به ویتامین D معطوف شده است. این ویتامین مهم، در واقع مانند یک هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند، البته ۴۱.۶٪ از جمعیت ایالات متحده دچار کمبود آن هستند. ماهی و محصولات تهیه شده از ماهی تا حد زیادی بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و شاه ماهی حاوی بالاترین مقدار ویتامین D هستند. فقط۱۱۳ گرم ماهی قزل آلای پخته شده، حاوی حدود ۱۰۰٪ ویتامین D توصیه شده در روز است. برخی از روغن های انواع ماهی مانند روغن کبد ماهی کاد، ویتامین D بسیار بالایی دارند، تنها یک قاشق غذاخوری از آن بیش از ۲۰۰ ٪ از مصرف توصیه شده ویتامین D را تامین می کنند. اگر شما نور آفتاب دریافت نمی کنید و به طور منظم ماهی های چرب مصرف نمی کنید، پس ممکن است بخواهید از مکمل ویتامین D استفاده کنید.

 • مصرف ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های خود ایمنی از جمله دیابت نوع ۱ مرتبط است.

بیماری خود ایمنی هنگامی رخ می دهند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های سالم بدن حمله می کند و آن ها را از بین ببرد. یک مثال مهم دیابت نوع ۱ است، که به سیستم ایمنی بدن، سلول های تولید انسولین در پانکراس حمله می کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف امگا ۳ و یا روغن ماهی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ در کودکان و همچنین گونه ای از دیابت خود ایمنی در بزرگسالان مرتبط است. نتایج گرچه مقدماتی هستند، اما محققان بر این باورند که این نتایج ممکن است علت مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D در ماهی و روغن ماهی باشد. برخی بر این باورند که مصرف ماهی ممکن است خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید و اسکلروز چندگانه را کاهش دهد، اما شواهد موجود ضعیف هستند.

 • ماهی به پیشگیری از آسم در کودکان کمک می کند.

آسم یک بیماری شایع است که مهم ترین خصیصه ی آن التهاب مزمن مجرای تنفسی است. متاسفانه، میزان آسم به طور چشمگیری در چند دهه گذشته افزایش یافته است. مطالعات نشان می دهد که مصرف ماهی به طور منظم ۲۴٪ خطر ابتلا به آسم را در کودکان کاهش می دهد، اما اثر قابل توجهی در بزرگسالان ندارد.

حتما بخوانید :  قوز کمر و خمیدگی شانه ها را با این ورزش ها درمان کنید + تصاویر

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکاخواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکا

 • ماهی از بینایی در دوران سالمندی محافظت کند.

یک نوع بیماری موسوم به زوال قرنیه یکی از عمده علل اختلالات بینایی و نابینایی است و عمدتا روی افراد مسن تر تاثیر می گذارد. شواهدی وجود دارد دال بر اینکه ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است باعث محافظت در برابر این بیماری شوند.

در یک مطالعه مشخص شد مصرف منظم ماهی خطر ابتلا به زوال قرنیه را تا ۴۲٪ در زنان کاهش می دهد.

مطالعه ایی دیگری نشان داد که خوردن روغن ماهی یک بار در هفته خطر ابتلا به زوال قرنیه بعلاوه ی شکل گیری رگ های خونی در چشم را تا ۵۳٪ کاهش می دهد.

 • ماهی می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

اختلالات خواب در سراسر جهان فوق العاده رایج شده اند. دلایل مختلف بسیاری برای آن وجود دارد. (از قبیل افزایش قرار گرفتن در معرض نور آبی)، اما برخی از محققان بر این باورند که کمبود ویتامینD نیز می تواند بر اختلالات خواب تاثیر داشته باشد. در یک مطالعه ی ۶ ماهه روی ۹۵ مرد میانسال که سه روز در هفته یک وعده غذایی شامل ماهی قزل آلا مصرف می کردند، مشخص شد ماهی موجب بهبود خواب و عملکرد روزانه آنها شده است. محققان این باورند که این امر به دلیل ویتامین D موجود در ماهی قزل آلا است.

 • ماهی خوشمزه است و آماده سازی آن آسان است.

خواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکاخواص ماهی ( شگفت انگیز ترین فایده خوردن ماهی را بشناسید ) -آکا
آخرین نکته گرچه از مزایای ماهی نیست، اما بسیار مهم است. واقعیت این است که ماهی خوشمزه است و آماده سازی آن آسان. به همین دلیل، گنجاندن آن در رژیم غذایی باید تقریبا آسان باشد. خوردن ۱ تا ۲ بار ماهی در هفته برای استفاده از ارزش غذایی بالای آن باید مد نظر گرفته شود. در صورت امکان، به جای ماهی های پرورشی، ماهی های آزاد را اتنخاب کنید. ماهی آزاد امگا ۳ بیشتری دارد و به احتمال زیاد میزان کمتری با آلاینده های مضر آلوده شده است. اما باز هم می توان گفت، خوردن ماهی پرورشی، مزایای بسیار بیشتری از خطرات آن دارد. همه انواع ماهی برای شما مفید هستند.

.

منبع :