سیاه دانه یا شونیز گیاهی یک ساله، گل دار و بومی هندوستان، عربستان سعودی و اروپاست. قرن هاست که از سیاه دانه به عنوان درمانی سنتی برای برخی بیماری ها استفاده می شود. برخی ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه در بدن خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. مطالعات متعددی خاصیت آنتی اکسیدانی سیاه دانه را برای بدن نشان می دهند. سیاه دانه می تواند درمانی گیاهی و جایگزین برای برخی بیماری ها محسوب شود. ولی بهتر است قبل از استفاده از آن برای درمان هرگونه بیماری ابتدا با پزشک مشورت کنید. اکنون با ادامه ی این مطلب همراه شوید تا خواص سیاه دانه و عوارض جانبی احتمالی آن را بهتر بشناسید.

حتما بخوانید:

حقایق تغذیه ای و خواص سیاه دانه

سیاه دانه به روش های مختلفی استفاده می شود. استفاده به عنوان ادویه، استفاده از روغن آن، استفاده از کپسول های مکمل غذایی حاوی پودر سیاه دانه، کپسول های ژله ای و عصاره روغنی سیاه دانه از روش های مصرف آن هستند. روغن سیاه دانه منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و سایر مواد مغذی است.

مواد مغذی

سیاه دانه از اسیدهای آمینه، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، روغن های فرار و غیرفرار، آلکالوئیدها، ساپونین و فیبر تشکیل شده است. کربوهیدرات موجود در سیاه دانه عبارت اند از: مونوساکارید آرابینوز، گلوکز، رامنوز و زایلوز. همچنین سیاه دانه محتوی کلسیم، آهن، پتاسیم و سدیم است. ازجایی که بیشتر افراد از مقادیر بسیار اندک روغن سیاه دانه یا مکمل های حاوی عصاره ی روغنی آن استفاده می کنند، معمولا مقدار اندکی مواد مغذی از این طریق دریافت می کنند.

تبلیغات
  • بلیط هواپیما

حتما بخوانید: خواص رازیانه برای سلامتی و طرز تهیه یک سوپ خوشمزه با این خوراکی مقوی

روغن های غیرفرار

٪۸۴ اسیدهای چرب سیاه دانه را روغن های غیرفرار تشکیل می دهند. هر قاشق چای خوری روغن سیاه دانه محتوی ۴۵ کالری انرژی است که همه ی آن از چربی ها حاصل می شود. ۲۲٪ از این چربی ها را آلفالینولنیک اسید تشکیل می دهد که یک اسید چرب امگا۳ با خاصیت ضدالتهابی است. ۵۹٪ از این چربی ها را نیز آلفالینولئیک اسید که یک اسید چرب امگا۶ است، تشکیل می دهد. بااینکه بیشتر افراد تنها ماهی را به عنوان منبع خوب اسیدهای چرب امگا۳ می شناسند، ولی برخی منابع گیاهی مانند سیاه دانه نیز جزو منابع سرشار از امگا ۳ هستند.

خواص بالقوه ی سیاه دانه

سیاه دانه محتوی «تیموکینون» بوده که خاصیت ضدالتهابی دارد و برای سلامت کبد مفید است. همچنین «نیجلون» موجود در سیاه دانه از آزادسازی هیستامین مانع می شود و بدین ترتیب از علائم آلرژی می کاهد.

تحقیقات درباره ی مواد مغذی و خواص سیاه دانه

براساس اعلام مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” (یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی سرطان در جهان) تحقیقات انسانی کافی برای تأیید خواص اجزای دیگر سیاه دانه (به غیر از فواید اسیدهای چرب مفید موجود در سیاه دانه) موجود نیست. مطالعات آزمایشگاهی و جانوری نشان می دهند برخی اجزای سیاه دانه می توانند با خاصیت ضدالتهابی و ضدانگلی خود موجب تقویت دستگاه ایمنی شوند. مطالعات جانوری نشان داده اند که تیموکینون و سایر اجزای سیاه دانه خاصیت ضدسرطانی دارند و از رشد و اندازه ی تومورها می کاهند.


حتما بخوانید: ۱۵ نشانه سرطان که مردان نباید نادیده بگیرند

مقدار مصرفی سیاه دانه

مقدار مناسب مصرف سیاه دانه ۱ یا ۲ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه یا ۲ عدد کپسول آن در روز است. کپسول های سیاه دانه معمولا محتوی ۱۰۰۰ میلی گرم از آن هستند. مصرف سیاه دانه به ندرت موجب بروز عوارض جانبی می شود، اما در مطالعه ای که بر روی موش ها صورت گرفت، مقادیر بالای آن باعث اختلالات کلیه و کبد شد.

خواص سیاه دانه برای بدن

۱. درمان سرطان پانکراس

خواص سیاه دانه و مضرات احتمالی آن برای سلامتی

مطالعات علمی نشان می دهند که استفاده از سیاه دانه می تواند در پیشگیری از سرطان پانکراس مؤثر باشد. سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع سرطان است. پیشرفت التهاب پانکراس می تواند باعث سرطان پانکراس در فرد شود. براساس مطالعه ای که در دپارتمان جراحی دانشگاه توماس جفرسون در فیلادلفیا انجام گرفت، ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه با کاهش التهابات پانکراس از تولید سلول های سرطانی پانکراس جلوگیری می کنند. تیموکینون یکی از ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه و مسئول بخشی از خواص آنتی اکسیدانی سیاه دانه است. سیاه دانه به لطف وجود تیموکینون می تواند در پیشگیری از سرطان پانکراس مؤثر باشد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره سرطان معده؛ علائم، روش های تشخیص و درمان آن

۲. کمک به سلامت کبد

براساس برخی مطالعات علمی مصرف سیاه دانه می تواند برای کبد فوایدی داشته باشد. براساس مطالعه ای در دانشگاه یوزونجوییل در کشور ترکیه، سیاه دانه می تواند از بروز بیماری فیبروز کبدی در افراد جلوگیری کند. فیبروز کبدی نوعی بیماری مزمن کبد است که همراه با سیروز کبدی، نارسایی های کبد و پرفشاری ورید باب بروز می کند. افراد مبتلا به فیبروز کبدی معمولا به پیوند کبد نیاز خواهند داشت، البته این مطالعه روی خرگوش ها صورت گرفت. ولی نتایج آن امیدوارکننده بوده و می تواند پژوهشگران را به انجام آزمون های بالینی بر روی انسان ها تشویق کند.

۳. درمان پرفشاری خون

مطالعات علمی نشان می دهند که مصرف سیاه دانه می تواند در درمان فشار خون بالا مؤثر باشد. براساس مطالعه ی صورت گرفته در دانشگاه پزشکی شهرکرد مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم سیاه دانه دو بار در روز و به مدت ۸ هفته توانست به طور چشمگیری موجب کاهش فشار خون دیاستولی شود. همچنین سیاه دانه پس از این مدت توانست به طور چشمگیری در کاهش کلسترول بد خون مؤثر باشد.


حتما بخوانید: علائم فشار خون بالا و راه های درمان آن

عوارض جانبی سیاه دانه

خواص سیاه دانه برای سلامتی بسیار است. کاهش التهابات، تسکین دردها، مبارزه با عفونت ها و کاهش تب از خواص سیاه دانه است. همچنین سیاه دانه می تواند به لطف خاصیت آنتی اکسیدانی خود از برخی سرطان ها پیشگیری کند. بااین حال شواهد علمی از سالم بودن و تأثیر سیاه دانه محدود است. ممکن است سیاه دانه در برخی افراد موجب بروز عوارضی شود. بنابراین باید قبل از استفاده از مکمل های سیاه دانه یا سایر مکمل ها برای درمان بیماری ها، با پزشک مشورت کنید. ممکن است سیاه دانه در برخی افراد موجب بروز عوارض جانبی زیر بشود.

۱. درماتیت تماسی

خواص سیاه دانه و مضرات احتمالی آن برای سلامتی

یکی از عوارض جانبی بالقوه ی سیاه دانه بروز درماتیت تماسی است. درماتیت تماسی نوعی واکنش آسیب زا در برابر آلرژن ها یا مواد تحریک کننده است. تنها لمس سیاه دانه می تواند موجب بروز جوش های قرمز در پوست برخی افراد شود. معمولا این جوش ها با خارش پوست همراه هستند. همچنین ممکن است در محل تماس علائمی مانند تاول زدن، درد و حساسیت پوستی نیز مشاهده شود.

۲. فشار خون پایین

مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” هشدار داده که سیاه دانه می تواند فشار خون را تا نقطه ی کم فشاری خون کاهش دهد. این وضعیت زمانی که از داروهای کاهنده ی فشار خون یا داروهای مدر استفاده کنید، حساسیت بیشتری پیدا می کند. فشار خون پایین می تواند مانع از انتقال اکسیژن به مغز شود و موجب بروز خستگی، حالت تهوع، تاری دید، تنفس کم عمق، سرگیجه و کاهش هوشیاری شود. کاهش بسیار شدید فشار خون می تواند زندگی فرد را تهدید کند.


حتما بخوانید: انواع و دلایل فشار خون پایین

۳. بارداری

براساس اعلام مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” زنان بادار نباید به هر دلیلی از سیاه دانه استفاده کنند. این امر بیشتر به آن خاطر است که سیاه دانه می تواند بر انقباضات ماهیچه های صاف رحم تأثیر بگذارد. برای تعیین دقیق تأثیر سیاه دانه بر بارداری ارزیابی های بیشتر موردنیاز است. بنابراین بهتر است در زمان بارداری از سیاه دانه استفاده نکنید.

۴. تداخلات دارویی

براساس اعلام مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” سیاه دانه می تواند در شیمی درمانی و پرتودرمانی اختلال ایجاد کند. ازجایی که سیاه دانه در بدن مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند، بنابراین می تواند از تأثیر درمان های سرطان بکاهد.

۵. سایر واکنش های آلرژیک

مانند بیشتر مکمل های گیاهی احتمال بروز واکنش های آلرژیک در اثر مصرف سیاه دانه وجود دارد. برخلاف درماتیت تماسی این واکنش های آلرژیک به پوست محدود نمی شوند و می توانند موجب ورم لب، گلو و صورت شوند. همچنین سختی در تنفس، احساس سوزن سوزن شدن در دهان، کهیر، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و گرفتگی های عضلانی شکمی می توانند از واکنش های آلرژیک احتمالی مصرف سیاه دانه باشند.

مقالات صوتی
خواص سیاه دانه و مضرات احتمالی آن برای سلامتی
مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع خواص درمانی خوراکی ها

تغذیه مناسب، بهترین روش برای درمان و پیشگیری از بیماری هاست

12000تومان 6000تومان

مشاهده محصول
.

منبع : chetor.com